درجستجوی علت مرگ گربه ماهی ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:02 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۳۸۵۳
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۱
مقامات هرمزگان اعلام کردند علت مرگ گربه ماهی ها در سواحل جاسک در دست بررسی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری جاسک گفت: در بررسی اولیه تخمین زده می‌شود که بیش از ۱۰ تن لاشه گربه ماهی در دریا و سواحل این شهرستان باشد.

احمد احمدی نیا افزود: با توجه به حجم بالای لاشه‌های گربه ماهی‌های علت مرگ این ماهیان در سواحل جاسک در حال بررسی است.

همچنین مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان دراین باره گفت: همه ماهیان از گونه گربه ماهی بوده که در ساحل مقسا اتفاق افتاده است که ظاهرا زمان زیادی از مرگ آن‌ها به احتمال زیاد شب گذشته می‌گذرد.

حبیب مسیحی تازیانی افزود: امروز همکاران ما بررسی میدانی کرده‌اند ظاهرا گونه دیگری تلفات دیده نشده است.
 
وی افزود: نمونه برداری های انجام پس از بررسی بیشتر به آزمایشگاه‌های مرجع ارسال خواهد شد و به احتمال زیاد آلودگی نفتی یا صید صیادی و به احتمال ضعیفی بیماری می تواند عامل مرگ ماهی ها باشد.

شاهدان عینی گفتند: از صبح امروز تا کنون در حدود ده تن گربه ماهی در دریا و سواحل جاسک با آب و امواج بالا آمدن ن و حتی در دریا موجود است.

اینگونه ماهیان بیشتر صیادان با روش پرساین انجام می‌دهند که همراه سایر آبزیان از جمله ساردین ومیگو به تور صیادان می‌افتد.

حجم ذخایر گربه ماهی در آب‌های جاسک زیاده است و صیدآن بیشتر برای تهیه پودر ماهی و همچنین صادرات صورت می‌گیرد و مصرف خوراک انسانی در کشور ندارد.

گربه ماهیان از گونه‌های مهم جانوری در دنیا محسوب می‌شوند و به دلیل حضور در نقاط مختلف جهان تنوع قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده‌اند. اکثر مواقع در رودخانه‌های گلی و لجنی و سواحل گرمسیری و آب‌های معتدل یافت می‌شود.

گربه ماهی یا سگ ماهی یا ماهی سبیلو (Catfish) نام گروه بزرگ و گوناگونی از پرتوبالگان است. بیشتر این ماهیان سبیل‌هایی در اطراف دهان خود دارند و دلیل نام‌گذاری آن‌ها به گربه‌ماهی نیز وجود همین سبیل‌ها است. گربه ماهی فاقد پولک است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°