صالحی: در وین در حد فنی بحث می شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:34 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۳۸۶۷
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۴
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت در نشست کمیسیون مشترک برجام که هفته آتی در وین برگزار می شود، درباره مسائل فنی بحث خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه بن بست برجام درحال شکسته شدن است، گفت: اینکه موضوع گفتگو‌ها درباره برجام وارد مرحله فنی شده و از کشمکش‌های اولیه گذشته، به معنای شکسته شدن بن بست‌های اولیه و موضوعی «نوید بخش» است.

صالحی گفت: قرار است هفته آینده در وین در حد فنی بحث شود و مسائل فنی، بحث محوری برجام در بستر مسائل حقوقی و سیاسی است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران افزود: جلسه امروز، باعث شد بستر سیاسی و حقوقی مرور شود.

صالحی ادامه داد: فعلا چند قدم جلو رفتیم؛ بحث غیر قابل توجیه که آن‌ها اول شروع کنند یا ما اول شروع کنیم و اینکه از چنین مرحله‌ای عبور کردیم، نویدبخش است.

صالحی افزود: عده‌ای در کشور معتقدند که (انرژی) هسته‌ای اساسا برای چه می‌خواهیم و عده‌ای می‌گویند باید هسته‌ای شویم. ولی اگر به قبل از انقلاب بر گردیم، در آن زمان توصیه شده بود که ایران باید در عرض ۲۰ سال، ۲۰ نیروگاه مثل نیروگاه بوشهر داشته باشد؛ این توصیه براساس توجیهات اقتصادی و دیگر (ملاحظات) سبد انرژی انجام گرفته بود.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران افزود: بحث هسته‌ای سیاسی شده و متاسفانه همه به آن از دریچه سیاسی نگاه می‌کنند. در دنیا، ۴۰۰ راکتور در حال فعالیت است که ۳۹۰ گیگابایت برق تولید می‌کند.
وی ادامه داد: ۱۰۹ راکتور دیگر برنامه ریزی شده و ۳۲۹ نیروگاه دیگر پیشنهاد شده است؛ پس جهان دارد به همان سمت می‌رود. چین در حال ساخت ۴۷ نیروگاه و ده‌ها راکتور دیگر است. کانادا گفته باید تا سال ۲۰۵۰ میلادی بر تولیدات انرژی هسته‌ای مان بیافزاییم.
صالحی درباره بودجه صنعت هسته‌ای کشور گفت: کل بودجه‌ی هزینه شده در صنعت هسته ای، در سی سال گذشته، هفت میلیارد دلار شده است که سالی به طور متوسط ۲۳۰ میلیون دلار می‌شود و در دل این ۲۳۰ میلیون دلار، یک نیروگاه بوشهر است که پنج میلیارد دلار ارزش دارد.
به گفته صالحی، ارزش افزوده‌ای که نیروگاه بوشهر ایجاد می‌کند، معادل سالی ۶۰۰ میلیون دلار برق صادراتی است، یعنی در ۱۰ سال می‌تواند هزینه‌ها را بر گرداند در حالی که عمر نیروگاه ۶۰ سال است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°