قدردانی رئیس جمهور از مردم به علت رعایت دستور العمل‌های بهداشتی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:30 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۳۸۹۶
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۲
رئیس جمهور از مردم به خاطر رعایت دستور العمل‌های بهداشتی در ایام تعطیلات نوروز تقدیر و تشکر کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی امروز در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا افزود: برخی افراد در این ایام اصلاً سفر نرفتند و برخی هم که سفر رفتند دستور العمل‌ها را مراعات کردند که جای تشکر و سپاسگزاری دارد، گرچه مجموعه خرید شب عید و رفت و آمد‌های ایام عید ممکن است ما را با یک مشکلی مواجه کرده باشد.

رئیس جمهور گفت: امروز در بررسی‌ها دیدیم که متأسفانه در دو استان موج چهارم آغاز شده و در برخی از استان‌های دیگر اگر مراعات نکنیم ممکن است وارد این موج شویم.

آقای روحانی افزود: امیدواریم شرایط به گونه‌ای شود که سال‌های بعد مردم جبران کنند و شرایط؛ شرایطِ مساعدتری برای حضور آنان در طبیعت باشد.
 
رئیس جمهور با اشاره به این که امسال در سال ۱۴۰۰ و سال پایانی قرن هستیم، گفت: در این قرن تحولات مختلفی در جهان روی داد. 
 
 
کارنامه قابل قبول ملت در مقابله با کرونا

رئیس جمهور گفت: ملت ایران در مواجهه با کرونا و تروریسم اقتصادی کارنامه قابل قبولی ارائه کردند.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا؛ از شیوع بیماری کرونا بعنوان یکی از حوادث مهم در صد سال گذشته یاد کرد و افزود: نزدیک به سه میلیون نفر در جهان بر اساس آمار‌های رسمی و بر اثر ابتلا به این بیماری فوت شده اند که در بسیاری از مناطق این آمار‌ها دقیق نیست و ممکن است تعداد فوت شدگان این بیماری بیش از آمار‌های رسمی باشد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه حدود ۱۴ ماه است همه جهان گرفتار این بیماری شده اند گفت: ملت ایران در کنار مقابله با بیماری کرونا با جنگ و تروریسم اقتصادی هم مواجه بود که در صدسال گذشته بی نظیر و در دنیا هم کم سابقه است.

آقای روحانی با بیان اینکه بیماری کرونا و جنگ اقتصادی فشار زیادی را به مردم وارد کرد افزود: مردم با مقاومت، ایستادگی و وحدت، کمک‌های مومنانه، یاری و دستگیری یکدیگر، تلاش پزشکان و کادر درمان در مجموع کارنامه قابل قبولی در مواجهه با بیماری کرونا دارد.

رئیس جمهور در ادامه گفت: هم در مبارزه با بیماری کرونا و هم در مبارزه با تروریسم اقتصادی ملت ایران کارنامه قابل قبولی دارد، اما طبیعی است که در مقابله با یک بیماری فراگیر برخی از هموطنان ما بیمار و یا فوت کردند و در یک جنگ اقتصادی هم زندگی مردم با مشکلات بسیار زیادی مواجه می‌شود.
 

چهار هدف اصلی دولت در چهار ماهه پایانی

رئیس جمهور؛ مقابله با ویروس کرونا، شکست تحریم اقتصادی، تامین معیشت مردم و تکمیل طرح‌های مهم اقتصادی را چهار هدف اصلی دولت در چهار ماه آینده اعلام و تاکید کرد: دولت با همه قدرت آن‌ها را دنبال می‌کند.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: در همه مراحل و هر جایی که برای کشور مشکلی پیش آمده، قدرت ملی ما، یک قدرت بسیار مهم و قابل افتخار بوده است.

رئیس جمهور گفت: وقتی ملت ما تصمیم گرفته تا در کنار یکدیگر قرار گیرند، در برابر مشکلات با چنگ و دندان ایستادگی کرده است؛ ملت موفق شده و توانسته است از مشکلات خارجی، طبیعی و بیماری و ... عبور کند.

آقای روحانی خاطر نشان کرد: تقریباً چهار ماه از دوران مسئولیت دولت باقی مانده است و همچنان یکی از اولویت‌های ما در طی چهار ماه آینده مقابله با پاندمی کروناست و با همه توان تلاش می‌کنیم تا این ویروس را کنترل و مهار کنیم.

رئیس جمهور گفت: در روز‌های پایانی دولت، واکسن‌هایی برنامه ریزی شده است تا وارد شود و یا در داخل ساخته شود، ما شرایط نسبتاً قابل قبولی خواهیم داشت چرا که اگر واکسن‌ها به موقع و در اواخر بهار و یا اوایل تابستان به دست دولت برسد و واکسیناسیون انجام گیرد، حتماً شرایط بهتری خواهیم داشت.

آقای روحانی افزود: دولت در طی چهار ماه آینده چهار هدف اصلی دارد که با همه قدرت آن‌ها را دنبال می‌کند؛ مقابله با ویروس کرونا، شکست تحریم اقتصادی، معیشت مردم و تکمیل طرح‌های مهم اقتصادی.

واکسن بهترین راه مقابله با کروناست

رئیس جمهور با تاکید بر توانمند کردن جامعه برای مبارزه با ویروس کرونا؛ واکسن را به عنوان بهترین راه مقابله با آن عنوان کرد و گفت: امروز خرید واکسن به عنوان اولویت مهم مورد توجه همه دستگاه‌های مسئول در کشور است.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، با اشاره به تبعات شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: بر اساس فراگیری این ویروس، سبک زندگی تغییر کرد و ما برای مبارزه با کرونا در بخش‌های مختلف مانند آموزش، فرهنگ و بازار و کسب و کار و تمامی موارد در سبک زندگی تغییرات ایجاد کردیم و این سبک زندگی را ویروس کرونا به ما تحمیل کرده است.

آقای روحانی افزود: اگر این سبک زندگی را رها کنیم، حتما ضرر خواهیم کرد، حتماً باید تا زمانی که این مشکل بیماری وجود دارد، مراعات کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: ابتدا تصور می‌شد دارویی پیدا می‌شود و پس از مصرف آن این ویروس از بین می‌رود، اما بشر نتوانست به داروی این ویروس در همان روز‌های ابتدایی دست پیدا کند.

آقای روحانی افزود: برخی از ویروس‌ها پس از یک دوره زمانی از بین می‌روند، اما این ویروس از نوعی است که بعد از گذشت یک سال و چند ماه نه تنها کاهش نیافته حتی از بین نرفته است.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنانش افزود: شاهد جهش چهارم این ویروس هستیم و به معنای آن است که این ویروس چقدر خطرناک است و آلودگی را چقدر منتشر می‌کند.

رئیس‌جمهور همچنین گفت: الان شاهدیم در برخی از استان‌ها، افراد خانوادگی به بیمارستان مراجعه می‌کند و نشان دهنده آن است که این ویروس خطرناکی است.

آقای روحانی افزود: با توجه به اینکه این ویروس دارویی به شکل مصرفی و خوراکی ندارد و شاهد خروج این ویروس هم نیستیم؛ تنها راه آن این است که توانمند شویم و جامعه را در برابر این ویروس قوی‌تر کنیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: توانمندی راه‌های مختلف دارد که واکسن از بهترین راه هاست که می‌تواند بدن ما را مقاوم کند و امروز خرید واکسن به عنوان اولویت مورد توجه همه دستگاه‌های مسئول است و ما امروز نیز دنبال خواهیم کرد؛ مردم باید بدانند با کمترین علامت هم رابطه را با دوستان و اقوام قطع و به پزشک مراجعه کنند.

رئیس جمهور همچنین گفت: ممکن است ویروس کرونا علائم مختلفی مانند گوارشی، تنفسی، بدن درد و حتی حس بویایی و چشایی و انواع مختلف را شامل شود، ما باید به شکل مرتب به مردم آموزش دهیم که هر کدام از این علامت‌ها را دارند تصور نکنند خستگی و کوفتگی است حتماً این موضوع را مهم بدانند به پزشک مراجعه تا دیگران آلوده و گرفتار نشوند.
 

عادی انگاری از معضلات بزرگ مقابله با کروناست

رئیس جمهور عادی انگاری را یکی از معضلات بزرگ مقابله با کرونا دانست و گفت: هر زمان که مردم عادی انگاری کردند و ویروس کرونا را دست کم گرفتند، با یک معظل بسیار بزرگی مواجه شده ایم.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: تعهد و مسئولیتی که ملت ایران در طول ماه‌های گذشته برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا اجرا کردند باید ادامه پیدا کند. br/ رئیس جمهور با تاکید بر مراقبت شدید در تجمعات و دورهمی‌ها برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به ویژه در مکان‌های بسته گفت: آمار به ما می‌گوید که مراعات نسبت به دستورالعمل‌های بهداشتی کاهش پیدا کرده است.

رئیس جمهور افزود: هر زمان که دستورالعمل‌های بهداشتی کاهش پیدا کند، یعنی موج جدید و خطر جدید ایجاد شده و هر زمان که مردم عادی انگاری کردند و ویروس را دست کم گرفتند و احساس کردند که مشکل تمام شده است، ما با یک معظل بسیار بزرگی مواجه شده ایم.

آقای روحانی در ادامه گفت: سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه ای، بخاطر اینکه در معرض خطر هستند باید بیشتر مورد مراقبت قرار گیرند.

رئیس جمهور افزود: در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا گزارشی از استان‌ها و شرایط ویروس جهش یافته و اقداماتی که باید نسبت به استان‌هایی که پیک در آن‌ها شروع شده و یا در آستانه پیک هستند، صورت گیرد، ارائه شد.

آقای روحانی تصریح کرد: در این جلسه تاکید شد، افرادی که تست کرونای آن‌ها مثبت است، باید با تمام توان مراقبت شوند که در قرنطینه بمانند و اینکه آن‌ها تخلف نکنند و این تخلف، تخلف بسیار بزرگی است که به نوعی جرم محسوب می‌شود.

رئیس جمهور بر برخورد قاطع با افرادی که می‌دانند تست کرونای آن‌ها مثبت است و از قرنطینه خارج می‌شوند و در مکان‌های عمومی از قبیل ادارات، مساجد و بازار و دورهمی‌های خانوادگی حاضر می‌شوند و یا به مسافرت می‌روند، تاکید کرد. آقای روحانی همچنین گفت: در دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا هیچ دوگانگی وجود ندارد.
 
 
مراسم مذهبی در ماه رمضان در مناطق نارنجی و قرمز ممنوع است

رئیس جمهور گفت: برگزاری مراسم مذهبی در ماه مبارک رمضان در مناطقِ با وضعیت نارنجی و قرمز ممنوع است.

آقای روحانی با اشاره به این که هیچ دو گانگی در دستورالعمل‌های این ستاد وجود ندارد گفت: هر کشوری که مشکل کرونا داشته باشد، دستورالعمل‌ها درباره آن اجرا می‌شود؛ کسانی که از سفر می‌آیند، هلال احمر، وزارت بهداشت و نیروی انتظامی در مرز‌ها مراقبت می‌کنند تا کسانی که به کشور می‌آیند، آلوده نباشند و آلودگی را به کشور وارد نکنند.

آقای روحانی درباره ماه مبارک رمضان هم گفت: تصمیم گیری شد تا در مناطقی که آبی و زرد هست، مراسم مذهبی با اجرای دقیق همه دستور العمل‌های بهداشتی آزاد است؛ در مناطق نارنجی و قرمز ممنوع است؛ البته برای شب‌های قدر هنوز فرصت داریم و ممکن است یک تصمیم خاصی برای شب‌های قدر بگیریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امیدواریم در روز‌های آینده، روز‌های سختی پیش روی مردم مان نباشد؛ افزود: به همه کادر درمان که ۱۴ ماه است که در رنج و زحمت فراوانی هستند خسته نباشید عرض می‌کنم.

آقای روحانی همچنین از تمامی دست اندرکاران و مسئولان مرتبط با مقابله با کرونا قدردانی کرد و گفت: این گروه‌ها در ۱۴ ماه گذشته بی وقفه در تلاش بودند و ان شاء الله تلاش آن‌ها مورد قبول خداوند و قدردانی ملت خواهد بود.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۷°