هیچ گونه مذاکره مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا نداریم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:40 - چهارشنبه 25 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۳۹۶۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۵
معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه در وین هیچ مذاکره مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا نخواهیم داشت، تصریح کرد: هیچ طرح گام به گامی را نداریم و قبول هم نمی‌کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با حضور معاون سیاسی وزیر خارجه برگزار شد.
 
عباس عراقچی پس از این نشست گفت: یک گام از نظر ما بیشتر وجود ندارد و آن گامی است که آمریکا تمامی تحریم‌هایی که در دوران ترامپ مجددا اعمال شد یا جدیدا اعمال شد یا برچسب آن‌ها عوض شد، این‌ها را باید بردارند و این‌ها باید تعریف شود و آمریکا باید این‌ها را بردارد و بعد ما راستی آزمایی می‌کنیم و بعد ما به تعهداتمان برمی‌گردیم.

عراقچی گفت: اینکه گام نهایی که آن‌ها باید انجام دهند و ما باید انجام دهیم، باید دقیقا تعریف شود و این فقط در گفتگو‌های فنی ما با کشور‌های ۱+۴ است.
 
معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه در وین هیچ مذاکره مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا نخواهیم داشت، تصریح کرد: هیچ طرح گام به گامی را نداریم و قبول هم نمی‌کنیم.
 
 آقای عراقچی اظهار داشت: آنچه ما در وین و در کمیسیون مشترک دنبال می‌کنیم دقیقا مبتنی بر مواضع قطعی نظام است که توسط مقام معظم رهبری و مسئولان کشور بار‌ها اعلام شده است.

معاون وزیر خارجه تصریح کرد: ما در وین هیچ مذاکراتی با آمریکایی‌ها چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم نخواهیم داشت. ما با کمیسیون مشترک و کشور‌های ۱+۴ مذاکره می‌کنیم و خواسته و شرط خودمان را برای بازگشت به برجام اعلام خواهیم کرد که خواسته و شرط ما این است که آمریکا اول همه تعهدات برجامی خود را انجام دهد و همه تحریم‌هایی که گذاشته را بردارد و بعد از آن ما راستی آزمایی می‌کنیم و برمی‌گردیم.
 
 روز جمعه ۱۳ فروردین ماه نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل ایران و گروه ۱+۴ با حضور نماینده اتحادیه اروپا به صورت مجازی برگزار و طرفین توافق کردند که سه شنبه این هفته ۱۷ فروردین ماه این مذاکرات را به صورت رو در رو ادامه دهند.
 
گزارش ها حاکیست  قرار است آمریکایی‌ها نیز در وین حضور یابند و شب گذشته نیز اعلام شد که «رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران ریاست هیأت آمریکایی را در وین برعهده دارد و مذاکراتی را با طرف‌های دیگر برجامی به غیر از ایران صورت خواهد داد.

بعد از اعلام حضور آمریکایی‌ها در وین عراقچی و ظریف در اظهاراتی تأکید کردند که ایران مذاکره‌ای با آمریکا چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم ندارد. از جمله اینکه ظریف اعلام کرد: ایران و ایالات متحده آمریکا دیداری نخواهند داشت، غیر ضروری است.

 گفتگو‌های ما با ۱+۴ در وین گفتگو‌های کاملا فنی است

آقای عراقچی عنوان کرد: اگر کشور‌های ۱+۴ توانستند آمریکا را از این جهت راضی کنند، به هر روشی که خودشان می‌دانند، این به ما ربطی ندارد، اگر توانستند راضی کنند طبیعی است ما به همان مسیر عمل می‌کنیم.

عراقچی اضافه کرد: گفتگو‌های ما با ۱+۴ در وین گفتگو‌های کاملا فنی است، در مورد تحریم‌هایی که باید برداشته بشود و اقداماتی که باید انجام شود و ترتیب این‌ها که آمریکایی‌ها باید انجام دهند و راستی آزمایی باید صورت بگیرد.
 

گفتنی است معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران روز جمعه در نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام با بیان اینکه ایران به محض لغو تحریم‌ها و راستی آزمایی آنها، گام‌های جبرانی هسته‌ای را متوقف می‌کند، گفت: برای بازگشت آمریکا به برجام نیاز به هیچ مذاکره‌ای نیست و مسیر آمریکا در این خصوص کاملا روشن است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۴°    ۲۶°