مجلس بر گفتگو‌های برجامی نظارت می‌کند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 26 شهريور 1400
کد خبر : ۸۱۳۹۸۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۰
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت: مجلس بر مجموعه روند گفتگو‌های ایران در موضوع برجام نظارت خواهد داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ابوالفضل عمویی در حاشیه جلسه امروز در نشست خبری اظهار داشت: امروز اولین روز کاری مجلس یازدهم در سال ۱۴۰۰ است. روزی پرکار که قبل از شروع جلسه کمیسیون امنیت ملی نیز نشستی با حضور آقای عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه و مذاکره کننده کشورمان داشت.

وی ادامه داد: نمایندگان بر اجرای دقیق و با جزئیات قانون اقدام راهبردی تاکید داشتند و اقای عراقچی توضیحاتی درباره روند گفتگو‌ها داد.
اقای عمویی گفت:در روز سه شنبه در وین، مذاکره مستقیم و غیر مستقیم میان ایران و آمریکایی‌ها صورت نمی‌‎گیرد. جمهوری اسلامی، ایالات متحده را عضو برجام نمی‌شناسد؛ جون از این توافق خارج شده و به تعهداتش پای بند نبوده است.

وی اضافه کرد:در این چارچوب تاکید شد تا رفع کامل تحریم‌ها و راستی آزمایی از جانب جمهوری اسلامی، ایران به تعهداتش باز نخواهد گشت و اجازه حضور آمریکا را در مذاکرات ۵+۱ نمی‌دهد.

عمویی افزود: نمایندگان تاکید کردند اجرای دقیق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را پیگیری می‌کنند و پیگیری سیاست‌های نظام درباره تحولات برجام هم مورد مداقه قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: لغو کلیه تحریم‌ها علیه کشورمان خواست اساسی است که به صورت عملیاتی تحریم‌های لغو شده را مورد راستی آزمایی قرار دهیم.
 
وی افزود: نمایندگان دیدگاه‌هایشان را طرح کردند و مقرر شد مجلس بر مجموعه روند گفتگو‌ها نظارت کند.
 
بر اساس گفتگو با معاون وزیر خارجه، سیاست‌های کلی نظام و مواضع رهبری در روند آتی مورد توجه خواهد بود.
 
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: امروز موضوع ما روند مذاکرات بین جمهوری اسلامی و ۴+۱ است و هیچ عضو جدیدی برای کمیسیون مشترک شناخته نشده است. اخبار و اطلاعاتی می‌گوید طرف‌هایی درخواست حضور در مذاکرات را دارند که از دید ما مبنای حقوقی و سیاسی ندارد. آن‌ها سعی دارند روند گفتگو‌ها را تخریب کنند در حالیکه جمهوری اسلامی بر مواضع اصولی خود و لغو تحریم‌ها مصر است.
 
وی یادآور شد: طبق قانون اقدام راهبردی گام آتی بر اساس ماده ۴ قانون، راه اندازی کارخانه تولید اورانیوم فلزی است که باید ۵ ماه پس از تصویب اجرا می‌شد و این یکی از گام‌های آتی کشور خواهد بود.
 
نماینده مردم تهران تاکید کرد: موضوع توافق همکاری جامع میان ایران و چین که در هفتم فروردین ماه امضا شد، امروز با حضور اقای قالیباف در جلسه غیر علنی بررسی شد و تا حدودی در جریان جزئیات آن قرار گرفتیم. همینطور امروز جلسه‌ای از سوی گروه دوستی ایران و چین با حضور مقامات وزارت خارجه برگزار شد.
 
عمویی بیان کرد: امروز ظهر در کمیسیون امنیت ملی میزبان معاون اقتصادی وزیر خارجه هستیم؛ رویکرد تعامل با کشور‌های مختلف از جمله دولت چین مورد حمایت مجلس است، هر چند مجلس بر جزئیات این برنامه جامع همکاری و روند اجرا و قرارداد‌های ذیل این برنامه نظارت جدی دارد که این مسیر مداوم و پیوسته است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °