وزیر بهداشت بسته شدنِ مرز‌های هوایی و زمینی با ترکیه را خواستار شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:23 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۴۰۰۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۸
وزیر بهداشت ،بعلت افزایش صعودی مبتلایان به ویروس کرونا پس از تعطیلات نوروزی، در نامه‌ای بسته شدنِ مرز‌های هوایی و زمینی با ترکیه را خواستار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 "حرمت‌الله رفیعی" مدیرکل امور مرزی وزارت کشور و سخنگوی سازمان هواپیمایی در پاسخ به این درخواست با سیاست مسدود کردن مرز‌ها مخالفت کرد و خواستار تشدید نظارت‌ها شد.
او گفت: مسافر ایرانی با هر دستوری که داده می‌شود فقط متحمل دلهره و نگرانی شده است. قطعا مسدود شدن مسیر ترکیه بسیاری از مسافران ایرانی را دچار سرگردانی و بلاتکلیفی می‌کند. در صورت لغو پرواز‌ها تکلیف مسافرانی که بلیت یا تور ترکیه خریده‌اند، چه خواهد شد.
 
ابوالقاسم جلالی، معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی نیز گفته است: تا کنون درخواستی مبنی بر توقف پرواز‌های ترکیه به دست ما نرسیده است، اما در صورتی که از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا درخواستی مبنی بر توقف یا ممنوعیت پرواز‌های خارجی یا داخلی شود، به سرعت آن را اعمال خواهیم کرد.

این نخستین‌بار نیست که ویروس کرونا عامل مسدود شدن مرز مشترک ایران و ترکیه می‌شود. ترکیه همزمان با شیوع ویروس کرونا از اسفندماه ۹۸ تا اواسط سال ۹۹ چندین‌بار مرز هوایی و زمینی با ایران را مسدود کرد و حتی پس از باز شدن مرز هوایی، تا مدت‌ها نسبت به بسته ماندن مرز زمینی به بهانه ویروس کرونا اصرار داشت. در دی‌ماه ۹۹ نیز با شناسایی ویروس جهش‌یافته در بسیاری از کشورها، قوانین سفر به ترکیه هم کمی محکم‌تر شد؛ شهروندان خارجی از جمله ایرانی‌ها برای سفر به این کشور به ارائه گواهی منفی تست کرونا تا ۷۲ ساعت قبل از پرواز ملزم شدند.
 
ترکیه از جمله مسیر‌های پرتردد خارجی ایران محسوب می‌شود که سفر به آن تنها جنبه تفریحی ندارد. با توجه به حجم سرمایه‌گذاری شهروندان ایرانی در این کشور برای خرید خانه، تردد به ترکیه در این سال‌ها و تا پیش از همه‌گیری کرونا افزایش قابل توجهی داشته است. از طرفی، با توجه به محدود شدن پرواز‌های بین‌المللی ایران از سال ۹۸ بسیاری از مسافران از مسیر ترانزیتی ترکیه برای دسترسی به مقصد مورد نظر استفاده می‌کنند. علاوه بر این، با توجه به فعال نبودن سفارتخانه‌های برخی کشور‌های خارجی در ایران، شهروندان ایرانی به ناچار برای پیگیری امور تحصیلی، اداری و مهاجرتی از طریق سفارتخانه‌های مقیم در ترکیه اقدام می‌کنند.

با این وجود، شدت جهش ویروس کرونا از هفته گذشته در ترکیه برای ایران به عنوان همسایه شرقی این کشور نگران‌کننده شده است. خبرگزاری آناتولی در خبری از وزیر بهداشت ترکیه نقل کرده که آمار مبتلایان به انوع جهش‌یافته کرونا در این کشور درحال افزایش است و این آمار ۷۵ درصد کل مبتلایان را تشکیل می‌دهد. بر همین اساس، مقررات قرنطینه در بسیاری از شهر‌های ترکیه تمدید شده است.

حسین قاسمی، مدیر کل امور مرزی وزارت کشور و دبیر کمیته امنیتی اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در پاسخ به این درخواست، از بررسی همه‌جانبه پیشنهاد وزارت بهداشت مبنی بر اعمال محدودیت‌های بیشتر در مرز با یک همسایه غربی در کمیته امنیتی اجتماعی و انتظامی ستاد ملی و ارائه گزارش جامع آن برای تصمیم‌گیری نهایی به ستاد ملی مدیریت کرونا خبر داده است.

در جلسه آتی ستاد مبارزه با کرونا موضوع قطع پرواز‌ها بررسی شود، در صورتی که ستاد برنامه قطع پرواز‌ها را ابلاغ کند پرواز شرکت‌های هواپیمایی در مسیر ترکیه لغو خواهد شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۷°