ایران تنها با کمیسیون مشترک برجام گفتگو می‌کند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:55 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۴۰۲۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۹
معاون سیاسی وزیر امور خارجه با رد برخی شبهات مطرح شده درباره گفت و گوی غیر مستقیم ایران با ایالات متحده گفت: جمهوری اسلامی ایران در خصوص بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات برجامی تنها با کمیسیون مشترک برجام (۱+۴) گفتگو می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "سید عباس عراقچی" نماینده کشورمان در مذاکرات برجام با رد برخی شبهات مطرح شده از سوی رسانه‌های غربی درباره گفت و گوی غیر مستقیم ایران با ایالات متحده گفت: «جمهوری اسلامی ایران در خصوص بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات برجامی تنها با کمیسیون مشترک برجام (۱+۴) گفتگو می‌کند و هیچ‌گونه مذاکره‌ایی با آمریکا به صورت مستقیم یا غیر مستقیم نخواهد داشت.»

او افزود: «ما در این نشست چارچوب‌های مدنظر خود را بر اساس سیاست‌های اعلام شده از سوی مقام معظم رهبری به ۱+۴ اعلام خواهیم کرد.»

قرار است نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام سه‌شنبه ۱۷ فروردین ماه ۱۴۰۰ با حضور نماینده ایران و اعضای ۱+۴ در وین پایتخت اتریش برگزار شود.

اعلام برگزاری این نشست که جلسه ابتدایی آن به صورت مجازی روز جمعه گذشته برگزار شد به دلیل برخی ادعا‌های خلاف واقع طرح شده از سوی رسانه‌های غربی حاشیه‌هایی را به دنبال داشته است.

بر این اساس؛ مشخص است که نشست روز سه‌شنبه وین نه یک نشست فوق‌العاده که نشستی عادی در ادامه جلسات قبلی کمیسیون مشترک بوده که هر سه ماه یک بار برگزار می‌شود.

چنانچه پیش از این نیز از سوی مقامات ایرانی به صراحت بیان شده، شرایط ایران برای بازگشت کشورمان به تعهدات برجامی خود چیزی غیر از رفع کامل و یک مرحله‌ای تحریم‌های آمریکا و سپس راستی‌آزمایی آن توسط ایران نیست.
 
اگر کمیسیون مشترک برجام (۱+۴) موفق شود آمریکا را به هر شیوه‌ای که خود می‌داند به چارچوب‌های مورد نظر ایران که در راس آن لغو تحریم‌ها است، راضی کند، ایران پس از راستی‌آزمایی به تعهدات خود باز خواهد گشت و در صورتی که موارد اعلام شده محقق نشود تغییری در وضعیت موجود حاصل نخواهد شد و تهران بدون هیچ عجله‌ای مسیر مورد نظر خود را ادامه خواهد داد.

برخی رسانه‌ها با گمانه‌زنی‌های غیرمستدل دستور نشست روز سه‌شنبه در وین را گفتگو درباره روند گام به گام اعلام کرده‌اند لیکن معاون سیاسی وزیر خارجه که سرپرستی هیئت ایرانی در مذاکرات وین را برعهده دارد صراحتا اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران مسیر گام به گام را قبول ندارد و لذا نیازی به دست‌یابی به هیچ نقشه راهی در این خصوص نیست.

در صورتی که آمریکا با حسن‌نیت عمل کند، باید با رفع تمامی تحریم‌های مذکور عدد آن‌ها به بیش از یک هزار و ۶۰۰ مورد می‌رسد به تعهدات خود عمل کرده و موانع را برای خروج از وضعیت فعلی بردارد. با تحقق الزاماتی که ذکر آن رفت، ایران اطمینان داده است که پس از راستی‌آزمایی به تعهدات برجامی خود باز خواهد گشت.
برچسب ها: عراقچی ، برجام
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۶°