همدستی عربستان و امارات در کودتای نافرجام اردن
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:30 - دوشنبه 20 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۴۰۲۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۸
المسیره به نقل از روزنامه صهیونیستی یدیعوت احارونوت اعلام کرد یک منبع عالی رتبه در اردن فاش کرد که عربستان و امارات در کودتای نافرجام اردن دست دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن نیز امروز اعلام کرد "حمزه بن حسین" برادر ناتنی پادشاه اردن با تحریک بیگانگان قصد کودتا داشت. او اعلام كرد در بازداشت اخير افراد نزديك به شاهزاده حمزه دستگير شدند اما در خصوص اين پرونده هيچ فرمانده نظامی بازداشت نشده است.
 
رسانه‌های رژیم صهیونیستی هم اذعان کردند که «نتانیاهو» پیشتر از اتفاقات پشت پرده کودتای اردن مطلع بوده است. روزنامه عبری زبان یسرائیل هیوم نیز فاش کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از رخداد‌های اخیر اردن که در پس پرده و مخفیانه در حال انجام بود، آگاه بوده است.
 
ردپای کودتا در اردن که خط مقدم منافع رژیم صهیونیستی و هم مرز مناطق اشغالی است به مخالفت ملک عبدالله به طرح شکست خورده "معامله قرن" بر می گردد.
 
از شب گذشته تاکنون گزارش‌های مختلفی درباره نقش آفرینی طرف‌های خارجی در کودتای اردن منتشر شده است. پس از آنکه شاهزاده «حمزه بن حسین» فرزند ارشد "ملک حسین" به اتهام دسیسه چینی برای سرنگونی برادر ناتنی خود "عبدالله دوم" بازداشت شد. دستگاه اطلاعاتی اردن همچنین شبانه حدود ۲۰ تَن دیگر را به اتهام «تهدید علیه ثبات کشور» بازداشت کرد. در این میان نام "باسم عوض الله" بعنوان متحد اصلی «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و نیز رابط میان شاهزاده سعودی و برخی از شاهزادگان اردنی به چشم می خورد.
 
همدستی عربستان و امارات در کودتای نافرجام اردنباسم عوض الله وزیر سابق دارایی و وزیر سابق دربار در اردن رابط اصلی بین عربستان و امارات از یک طرف و مقامات رژیم صهیونیستی از طرف دیگر برای عادی سازی روابط بین کشور‌های عربی و رژیم اشغال گر قدس برای اجرای "معامله قرن" بوده است.

طرح شکست خورده معامله قرن که با مخالفت عبدالله دوم مواجه شد نه به خاطر حمایت از فلسطین و آرمان فلسطینیان بلکه به دلیل به مخاطره افتادن منافع خاندان سلطنتی بود. آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها در معامله قرن پیش بینی کرده بودند که اردن به عنوان وطن جایگزین فلسطینیان رسمیت پیدا کند؛ این درست همان چیزی بود که عبدالله دوم به دلیل نگرانی از اعتراض‌های داخلی با آن مخالفت کرد.

از سوی دیگر، ولیعهد سعودی مدتهاست که تلاش می‌کند تا اداره مسجدالاقصی را از دست عبدالله دوم خارج ساخته و این مسجد را تحت قیمومیت خود قرار دهد؛ مسأله‌ای که پادشاه اردن باز هم با آن مخالفت کرده است. بنابراین، اختلافاتی که طی ماه‌های اخیر میان عبدالله دوم و ولیعهد سعودی درباره مسائل مذکور ایجاد شده است، در نقش آفرینی ریاض در کودتای شب گذشته اردن بی‌تأثیر نبوده اند.

"حسین الدیرانی" کارشناس و تحلیلگر سیاسی لبنانی هم کودتا در اردن را برای برکناری پادشاه اردن از حکومت و دور کردن او از اداره مسجد الاقصی و اعطای آن به محمد بن سلمان می داند تا بدین ترتیب کنترل اماکن مقدس به دست ولیعهد سعودی سپرده شود.

سمیر عبید نویسنده و تحلیلگر مسائل سیاسی هم گفت: علت تلاش برای سرنگونی ملک عبدالله اردنی عدم تمکین او در خصوص مدیریت اوقاف اسلامی در قدس است و اینکه ملک عبدالله نپذیرفت درخصوص نقش اردن عقب نشینی کند و مقابل طرح اسرائیل برای اینکه اردن وطن جایگزین فلسطینیان باشد به شدت مخالفت کرد. پادشاه اردن همچنین در مقابل وابستگی عشایر به کشور‌های حوزه خلیج فارس ایستادگی کرد.

تحولات اردن بعنوان کشوری که خط مقدم منافع رژیم صهیونیستی و هم مرز مناطق اشغالی است، بطور کامل از سوی موساد و سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا رصد می‌شود. مهم این است که ساختار سیاسی اردن حافظ منافع تل آویو باشد با ملک عبدالله یا بدون او.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۷°