تمرکز مجلس برای تسریع در حل مشکلات اقتصادی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 بهمن 1400
کد خبر : ۸۱۴۰۴۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۳
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: طرح تغییر رویکرد در صدور مجوز‌های حوزه کسب و کار و تولید در کمیسیون ویژه جهش تولید در دست تدوین است و به زودی نهایی خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

آقای محمدباقر قالیباف صبح امروز (دوشنبه) در نشست شورای هماهنگی کمیسیون‌های تخصصی و مرکز پژوهش‌های مجلس به نامگذاری سال ۱۴۰۰ به عنوان سال "تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها" اشاره کرد و افزود: در سال‌های متمادی محوریت شعار سال متمرکز به موضوعات اقتصادی بوده است و این نشان می‌دهد که چالش اول کشور از منظر رهبر معظم انقلاب مسئله اقتصاد است و امسال نیز این نامگذاری همین خط مشی را نشان می‌دهد.

آقای قالیباف تصریح کرد: مجلس باید متمرکز به بحث اقتصادی باشد و تاکید رهبر انقلاب در این موضوع، خنثی سازی تحریم‌ها و تقویت توان اقتصادی و ایستادگی روی پای خود است.

وی افزود: برای اصلاح این مسیر باید ناکارآمدی ساختاری در بودجه و نظام مالیاتی، ساختار بانکی، بوروکراسی اداری، نظام ناکارآمد و غیرهدفمند یارانه ای، نظام آماری ناکارآمد، فقدان استراتژی صنعتی و آمایش سرزمین ناقص و ضعیف اصلاح شود، چرا که این ساختار‌ها موجب ایجاد مشکلاتی نظیر بیکاری و رانت شده است.

رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه سوءمدیریت و تعارض منافع از جمله عوامل مشکلات اقتصادی است گفت: البته کرونا و تحریم‌ها در سال‌های اخیر بر مشکلات اقتصادی کشور افزوده است.

آقای قالیباف با اشاره به قوانین متعدد در حوزه تولید گفت: با یک بررسی اجمالی به برخی قوانین مربوط به حوزه تولید نظیر قانون رفع موانع تولید، قانون اصل ۴۴، قانون تسهیل فضای کسب و کار، قانون برنامه ششم توسعه، قانون استفاده حداکثری از توان تولید و حمایت از کالای ایرانی که همه این‌ها پیشتر در مجالس گذشته تصویب شده اند، درمی یابیم که اگر این قوانین به درستی اجرا شود، نیاز زیادی به قوانین جدید نداریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به نقاط مغفول مانده در قوانینِ مربوط به تولید گفت: طرحی درباره تغییر رویکرد در صدور مجوز‌های حوزه کسب و کار و تولید در کمیسیون ویژه جهش تولید در دست تدوین است و این کمیسیون آن را به زودی نهایی خواهد کرد.

آقای قالیباف تاکید کرد: براساس کار پژوهشی صورت گرفته در مجلس و بررسی‌های علمی، براساس کارکرد کمیسیون‌ها دو اولویت مهم با محوریت موضوعات اقتصادی و خنثی سازی تحریم‌ها مشخص شده است و این موضوع ملاک اصلی عمل ما خواهد بود و ما به طور شفاف گزارش عملکرد خود را نیز به مردم ارائه خواهیم کرد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵.۵۹°    ۷.۹۹°