در تهران انتخابات الکترونیکی برگزار نمی‌شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 07 مهر 1400
کد خبر : ۸۱۴۰۷۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۷
دبیر ستاد انتخابات کشور:
دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: در ۸ تا ۱۵ کلانشهر کشور بجز تهران تمام ۲۵ فرآیند انتخابات الکترونیکی اجرا می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "سید اسماعیل موسوی" در گفتگو با برنامه "گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر" گفت: از امروز نام‌نویسی از داوطلبان انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی روستا و عشایری در بیش از ۳۸ هزار روستا و تیره عشایری در سراسر کشور آغاز شده است.

دبیر ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه فرآیند ثبت‌نام ۷ روزه است، افزود: ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی روستا و عشایری از ساعت ۸ صبح آغاز و تا ساعت ۱۸ ادامه خواهد یافت.

او با بیان اینکه بیش از ۴۰۰ تیره عشایری در سراسر کشور واجد شرایط داشتن شوراست، گفت: هر کدام از تیره‌های عشایری که دارای ۲۰ خانوار یا ۱۰۰ نفر جمعیت باشد واجد شرایط داشتن شورا خواهد بود.

موسوی ادامه داد: تعداد اعضای اصلی شورای روستاهای زیر ۱۵۰۰ نفر جمعیت سه نفر و روستاهای بالاتر از ۱۵۰۰ نفر جمعیت پنج نفر است.

دبیر ستاد انتخابات کشور اضافه کرد: داوطلبان شورای روستا‌های زیر ۱۵۰۰ نفر باید سواد خواندن و نوشتن داشته باشند و داشتن مدرک تحصیلی دیپلم برای داوطلبان شورا‌های روستایی با جمعیت بیش از ۱۵۰۰ نفر ضروری است.

او بیان کرد: در مجموع از ۳۸ هزار روستای موجود در سراسر کشور، ۲ هزار و ۵۳۳ روستا دارای بیش از ۱۵۰۰ نفر جمعیت هستند.

موسوی گفت: داوطلبان می‌توانند با استفاده از روش‌های نصب اپلیکیشن (نرم افزار) مربوطه روی گوشی همراه خود، نصب بر روی دسکتاپ کامپیوتر شخصی، مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و یا با حضور در بخشداری‌ها نسبت به بارگذاری مدارک و ثبت نام اقدام کنند.

دبیر ستاد انتخابات کشور افزود: پس از پایان نام‌نویسی از داوطلبان در ۲۲ فروردین، باید از چهار مرجع ذی‌صلاح؛ وزارت اطلاعات، دادگستری، نیروی انتظامی و سازمان ثبت احوال برای هر کدام از داوطلبان استعلام گرفته شود، اما قانونگذار پیش‌بینی کرده ابتدا هیئت‌های اجرایی بررسی مقدماتی درخصوص داوطلبان روستاها داشته باشند و اگر شناخت کافی نسبت به فرد مورد نظر نداشتند از چهار مرجع ذی‌صلاح استعلام گرفته شود.

موسوی گفت: در طول یک هفته‌ای که ثبت‌نام شوراهای اسلامی شهر انجام شد، ۵۱ هزار و ۲۲۰ نفر برای ۱۳۹۰ شهر اقدام به ثبت نام کرده‌اند که مردان ۸۸ درصد از داوطلبان و زنان ۱۲ درصد از داوطلبان را تشکیل می‌دهند.

او با اشاره به ثبت‌نام ۸ هزار نفر در انتخابات شورای روستا‌ها بیان کرد: ۱۲۰ هزار کرسی در شورای روستا‌ها وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود ۲۲۰ هزار نفر در این انتخابات ثبت‌نام کنند.

دبیر ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه هنوز رأی‌گیری الکترونیک نداریم، گفت: طبق توافقات صورت گرفته با هیئت نظارت در مجلس شورای اسلامی مقرر شده در ۸ تا ۱۵ کلانشهر کشور بجز تهران تمام ۲۵ فرآیند انتخابات الکترونیکی اجرا شود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳.۵۹°    ۲۴.۹۹°