صندوق بین‌المللی پول منصفانه برخورد کند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:01 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۴۰۸۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۸
رئیس‌کل بانک مرکزی با تأکید بر برخورد منصفانه و فارغ از فشار‌های سیاسی بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در حمایت مالی از کشور‌های عضو، گسترش همکاری‌ها در زمینه انتقال دانش فنی تولید واکسن و توزیع عادلانه آن را خواستار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی؛ نشست گروه ۲۴ به ریاست عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با حضور رئیس صندوق بین‌المللی پول، رئیس بانک جهانی، روسای بانک‌های مرکزی و وزرای اقتصادی کشور‌های عضو این گروه، به صورت مجازی برگزار شد.

رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به بروز نشانه‌های بهبود اقتصاد جهانی گفت: امروز نزدیک به یک سال پس از شروع کووید-۱۹ گرد هم آمده‌ایم و شاهد نشانه‌های اولیه بهبود اقتصاد جهانی هستیم. اگرچه نگران طولانی شدن روند بازیابی اقتصاد بسیاری از کشور‌های در حال توسعه و معکوس شدن روند چندین دهه گذشته در زمینه همگرایی بین کشور‌های ثروتمند و فقیر هستیم.

همتی ارتقای وضعیت دسترسی به واکسن را در سرعت بهبود اقتصادی کشور‌ها موثر دانست و بیان کرد: در این مقطع زمانی، آنچه بسیار حیاتی و حائز اهمیت است، همکاری جهانی و انتقال دانش فنی در تولید و امکان تهیه و توزیع عادلانه واکسن‌ها با قیمت‌های معقولانه است.

او افزود: به دلایل اخلاقی هم، جای هیچ‌گونه محدودیتی برای صادرات واکسن و تجهیزات پزشکی مرتبط با آن وجود ندارد. ما در یک بحران بهداشتی جهانی قرار داریم و هیچ کشوری از این بحران در امان نیست.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در کشور‌های درحال توسعه و توسعه نیافته، آسیب‌پذیرترین افراد و فعالان بخش غیررسمی اقتصاد شدیدترین خسارات را متحمل شده‌اند. در طول چند ماه کوتاه، بسیاری از کشور‌های کم درآمد، دستاورد‌های اقتصادی که به سختی در طول چندین دهه گذشته به دست آورده بودند، از دست داده‌اند.

همتی بر قرارگیری کشور‌های در حال توسعه در مسیر بهبود اقتصادی تاکید و بیان کرد: همکاری جهانی و به اشتراک‌گذاری تجربه، برای واکنش موثر به بحران ضروری است و باید با رویکردی منعطفانه، تمام ابزار‌های سیاستی لازم را در راستای پرورش محیطی مناسب برای تجارت و انتقال فناوری و سرمایه به کار بست.

او ادامه داد: صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نقش اساسی در حمایت از کشور‌های عضو برای تعدیل آثار بهداشتی و اقتصادی همه‌گیری و مراحل گوناگون بهبودی پس از آن دارند. درستی و حسن رفتار این دو نهاد به رعایت اصل برخورد یکنواخت و فارغ از فشار‌های سیاسی با همه اعضا، بستگی دارد. از این رو از صندوق انتظار می‌رود بدون تبعیض و اثرگذاری لابی‌های سیاسی به تقاضا‌های قانونی اعضا پاسخ دهد.

رئیس گروه ۲۴ با بیان اینکه انعطاف‌پذیری در واکنش‌ها به بحران و متناسب سازی آنها با شرایط کشور، باعث هموار شدن راه بهبودی پایدار و بازگشت سریع به شرایط قبل از همه‌گیری می‌شود، گفت: صندوق بین المللی پول باید به میزان کافی منابع داشته باشد تا بتواند نیاز‌های کلان مالی اعضای خود را هنگام خروج از بحران برآورده کند.

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید بر این مهم که تأمین سرمایه و اعطای منابع برای توسعه کشور‌های کم درآمد باید بخش مهمی از واکنش جهانی به بحران باشد، افزود: گروه ۲۴ به شدت از نحوه پیشنهادی صندوق برای تخصیص منابع حق برداشت مخصوص (SDR) استقبال می‌کند و کشور‌ها را به اتخاذ رویکرد‌های موثر برای بازیافت SDR‌های بلااستفاده خود در راستای کمک به سایر کشور‌ها تشویق می‌کند.تأکید همتی بر برخورد منصفانه بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول با کشور‌های عضو
نشانه‌های بهبود اقتصادی در کشور‌های جهان متعادل و فراگیر نیست

در این جلسه کریستالینا جرجیوا رئیس صندوق بین المللی پول ضمن همدردی به خاطر افرادی که در همه گیری بیماری کرونا جان خود را از دست دادند، بر این نکته تاکید کرد که اگر سیاست‌های پولی و مالی کشور‌ها نبود، رکود جهانی ناشی از کووید ۱۹ می‌توانست بسیار عمیق‌تر از این باشد.

او گفت: نشانه‌های بهبود اقتصادی وجود دارد، اما این بهبود در کشور‌های جهان متعادل و فراگیر نیست.

رئیس صندوق بین المللی پول بیان کرد: واکسیناسیون در شرایط فعلی یک سیاست مهم است و تمرکز بر آن برای تسریع روند بهبود بسیار کلیدی است. این در حالی است که پیش بینی ما این است که برخی از کشور‌ها حتی تا نیمه دوم سال ۲۰۲۲ نتوانند واکسیناسیون را شروع کنند.

بانک جهانی صدای کشور‌های در حال توسعه است

همچنین دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی، بر این نکته تأکید داشت که بانک جهانی صدای کشور‌های در حال توسعه است و این سازمان در طول دوره همه گیری بیشترین وام دهی خود را به کشور‌های در حال توسعه داشته است. با این وجود بسیاری از کشور‌های با درآمد پایین نیازمند کمک‌های مالی برای کنترل آثار ناشی از کووید ۱۹ برای مدت طولانی هستند.

او گفت: با مشاهده بهبود اقتصادی لازم است راه حل‌هایی دنبال شود که رشد گسترده جهانی بدون آثار منفی بر محیط زیست پیگیری شود.

در این جلسه وزرای اقتصاد و روسای بانک‌های مرکزی عضو، نظرات خود را در مورد شرایط اقتصاد جهانی و روند بهبود پس از همه گیری، بیان کردند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۶°