آمریکا راهی جز پایان تحریم‌ها ندارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:07 - چهارشنبه 25 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۴۱۲۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۹
سخنگوی دولت گفت: دولت آمریکا راهی به جز خاتمه دادن به رفتار‌های قانون شکن ندارد و تحریم‌های یکجانبه و ناقض توافق و مقررات بین المللی به پایان خواهد رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت؛ آقای علی ربیعی امروز سه شنبه در نشست خبری هفتگی خود که در راستای رعایت دستور العمل‌های بهداشتی، به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، افزود: در تداوم همان کشاکش، امروز سه شنبه شاهد فصل تازه‌ای از روند شکست زورگویی و تجدید حیات برجام هستیم. همانطور که در اوج قلدری‌ها و فشار‌های رژیم ترامپ پیش بینی می‌کردیم، سرانجام آمریکا با ناامید شدن از مسیر اشتباه گذشته، اعتراف می‌کند که فشار حداکثری شکست خورده و چاره‌ای جز احیای برجام و بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات شان وجود ندارد.

در سرآغاز فرایند احیای برجام هستیم

سخنگوی دولت تصریح کرد: این موفقیت هرگز بدست نمی‌آمد اگر خویشتن داری ما در برابر تحریک احساسات ملی از طرف جنگ افروزان نبود و اگر با وجود همه فشار‌های خارجی و داخلی برای خروج از برجام و مقابله به مثل در برابر رژیم ترامپ نمی‌ایستادیم و اگر مردم ما این رنج شدید و ناجوانمردانه را تحمل نمی‌کردند و اگر رهبری معظم با درایت در صف مقدم حفظ برجام و اصرار بر حق قانونی ایران در مقابله با این ظلم بی نظیر نایستاده بود.

وی ادامه داد: در سرآغاز فرایند احیای برجام هستیم و امروز هم با اطمینان می‌گوییم که در آینده‌ای بسیار نزدیک دولت آمریکا راهی به جز خاتمه دادن به رفتار‌های قانون شکن ندارد، تحریم‌های یکجانبه و ناقض توافق و مقررات بین المللی به پایان خواهد رسید.

هیچ مذاکره‌ای میان نمایندگان ایران و آمریکا شکل نخواهد گرفت

آقای ربیعی خاطر نشان کرد: نشست وین که امروز انجام خواهد شد، فرصتی برای تبادل نظرات همه طرف‌ها درباره نحوه و زمانبندی بازگشت به تعهدات در برجام است.

سخنگوی دولت گفت: موضع اصولی ما کاملاً روشن است و توسط مذاکره کنندگان ما نیز تکرار خواهد شد. همانطورکه بار‌ها گفته شده، هیچ مذاکره‌ای میان نمایندگان ایران وآمریکا شکل نخواهد گرفت، اما آماده رساندن این پیام به اعضای برجام هستیم که در صورت لغو تحریم‌ها و اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ جمهوری اسلامی ایران هم بطور متقابل آماده است که بعد از راستی آزمایی انجام تعهدات طرف‌های دیگر در کوتاه‌ترین زمان ممکن به انجام همه تعهدات خود بازگردد.

به نتایج نشست وین خوش بین یا بدبین نیستیم

وی تاکید کرد: در حال حاضر به نتایج این نشست خوش بین یا بدبین نیستیم، اما اطمینان داریم که در مسیر درستی قدم گذاشته ایم و در صورتی که اراده، جدیت و صداقت آمریکا به اثبات برسد، می‌تواند نشانه خوبی برای آینده‌ای بهتر برای این توافق و در نهایت اجرای کامل آن در هفته‌های پیش رو باشد.

در میان معدود کشور‌ها پیشرفته در حوزه تکنولوژی هسته‌ای هستیم

سخنگوی دولت در ادامه نشست خبری گفت: جمعه روز ملی فناوری هسته‌ای است. طی دهه‌های گذشته، جمهوری اسلامی ایران در راستای یک نگاه بلندمدت به منابع انرژی و توسعه اقتصادی کشور، توجه به تولید انرژی هسته‌ای را در دستور کار خود قرار داد.

آقای ربیعی افزود: در طول این مدت و در سایه زحمات و تلاش‌های صد‌ها دانشمند ایرانی که با وجود همه سختی‌ها از پا ننشستند، امروز نه تنها در زمینه توسعه تکنولوژی هسته‌ای با اهدف تولید انرژی و بهره برداری انسانی و صلح آمیز از آن در حوزه‌های مختلف از جمله پزشکی، ایران از جهان عقب نمانده بلکه در میان معدود کشور‌ها پیشرفته در این حوزه قرار دارد.

دشمن صهیونیستی لحظه‌ای برای متوقف کردن پیشرفت‌های ملت ما کوتاهی نکرد

وی اظهار داشت: با روشن شدن ابعاد پیشرفت علمی ما، دشمن صهیونیستی، نه تنها امنیتی سازی انرژی هسته‌ای را از راه جعل اخبار و روایت سازی‌های دروغین و با کمک لابی‌های صهیونیستی خود در دستور کار قرار داد بلکه تا همین امروز با ترفند‌های خرابکاری و ترور که نتیجه آن شهادت شماری از بهترین دانشمندان هسته‌ای ما بود، لحظه‌ای برای متوقف کردن و به عقب راندن پیشرفت‌های ملت ما کوتاهی نکرده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه برای محافظت در برابر این ویرانگری شیطانی دو گام بزرگ را برداشتیم، ادامه داد: اولین گام بلند؛ فتوای بی بدیل رهبر معظم انقلاب بود که با نگاهی جدید به تولید انرژی هسته‌ای بدون آثار زیان بار و غیرانسانی آن، پیامی روشن و بی شائبه پیرامون ضمانت صلح آمیز بودن و صلح آمیز باقی ماندن فعالیت‌های هسته‌ای ما به جامعه بین المللی رساند.

آقای ربیعی تصریح کرد: دومین گام؛ انعقاد توافق برجام بود که بر اساس آن جمهوری اسلامی ایران برخلاف القائات جنگ افروزان به صراحت اعلام کرده هیچ فعالیت پنهانی نداشته و تمام تلاش‌های آن در جهت صلح آمیز و خدمت به جامعه چه از نظر اقتصادی و زیست محیطی و حتی سلامت و مواردی از این قبیل را دارد.

برجام گام بلندی برای به رسمیت شناساندن حق مدنی شهروندان ایرانی در جهان

وی افزود: برجام یک گام بلندی برای به رسمیت شناساندن حق مدنی شهروندان ایرانی در جهان هست و همین موضوع بود که دستگاه پروگاندای طرفداران نظامی و امنیتی کردن جعلی برنامه‌های هسته‌ای ایران را به هراس انداخت.

سخنگوی دولت همچنین گفت: این دو گام در کنار هم، پروژه جعلی امنیتی سازی از برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران را ناکام گذاشتند؛ هرچند که شرارت شرورترین رژیم جهان و همراهان انگشت شمار آن را عصبانی‌تر از قبل کرده است.

آقای ربیعی افزود: اکنون کشاکشی دو سویه میان فعالیت هسته‌ای به مثابه یک حق مدنی از یک طرف و تلاش برای نظامی و امنیتی بازنمایاندن آن از طرف دیگر جریان دارد.
 
با لغو تحریم‌ها به تعهداتمان باز می‌گردیم

سخنگوی دولت گفت: آماده ایم به محض آنکه طرف آمریکایی تحریم‌ها را بطور کامل و قابل راستی آزمایی لغو کند به همه تعهدات خود بازگردیم.

آقای ربیعی در ادامه نشست خبری امروز در پاسخ به این سوال که آیا پیشنهاد و یا توافق جدیدی برای احیای برجام در نشست امروز وین مطرح است، افزود: موضع رئیس جمهور در این باره کاملاً روشن است. هدف نهایی، لغو کلیه تحریم‌هایی است که بعد از خروج آمریکا از برجام علیه ایران وضع شده و یا اعمال مجدد شده است.

وی تاکید کرد: آماده ایم به محض آنکه طرف آمریکایی تحریم‌ها را بطور کامل و قابل راستی آزمایی لغو کند به همه تعهدات خود بازگردیم.

آقای ربیعی تصریح کرد: هیچ تناقض و تفاوتی میان نظر رئیس جمهور و مقام معظم رهبری وجود ندارد. همه این اتفاق‌ها می‌تواند در یک سلسله اقدامات مستقلِ متقابل، ولی مرتبط و پیوسته در تنها یک مرحله مدت دار، اما کوتاه رخ بدهد.
 


مذاکرات بین ایران و چین برای تهیه مقدمات سند راهبردی از سال ۹۲ آغاز شده بود

سخنگوی دولت در خصوص اظهارات اخیر مصطفی میرسلیم که در آن ادعا شده دولت چین به دلیل اینکه تحرکی از سوی دولت برای انعقاد قرارداد راهبردی ندیده عملا آن را دور زده گفت: برخی افراد به دلیل بی اطلاعی از سوابق و روند تصمیم گیری، نظرات و برداشت‌های شخصی خود را ارائه می‌کنند که و اظهارات براساس همان برداشت صورت می‌گیرد. البته این بدیهی است که مقام معظم رهبری خطوط کلی سیاست‌ها را روشن می‌کنند و جز قوه مجریه و وزارت خارجه نیز به عنوان بازوی اجرایی برای عملی کرد آن رهنمود‌ها اقدام می‌کنند.

وی اظهار داشت: نکته دوم همانگونه که ذکر شد به لحاظ اهمیت استراتژی توسعه روابط با کشور‌های موثر در آینده اقتصاد و سیاست در جهان و با یک تحلیل دراز مدت نگر وزارت امور خارجه طراحی ایجاد روابط استراتژیک را در دستور کار خود قرارداد، این امر حتی در مورد کشور‌های منطقه هم صادق بود.

آقای ربیعی افزود: از سال ۹۲ مذاکراتی بین ایران و چین برای مقدمات این سند آغاز شده بود. در سفر رییس جمهور چین به ایران در ۳ بهمن ۹۴ مقدمات این سند راهبردی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و به موجب پیشنهاد طرف ایرانی به منظور تنظیم روابط بلند مدت در بازه زمانی ۲۵ساله در حین این سفر طرفین در بیانیه منتشر شده آمادگی خود را برای رایزنی و مذاکره جهت انعقاد سند اعلام کردند و سپس رهبری معظم نیز این روابط را کاملا درست و حکمت آمیز دانستند.

سخنگوی دولت ادامه داد: در ۲ اسفند ۹۷ رییس وقت مجلس شورای اسلامی در سفر رسمی به چین به مانند همه سفرها، مجموعه برنامه‌ها و تفاهم نامه‌ها را دنبال می‌کند این موضوع را هم مطرح کردند و از نهایی شدن پیش نویس در آینده نزدیک خبر دادند.

وی گفت: نهایتا پس از یک بار تبادل نظر در ۳ شهریور ۹۸ وزیر امور خارجه ایران پیش نویس برنامه راهبردی را طرف چینی ارائه داد. طرف چینی هم در فروردین ۹۹ نظرات خود را به ایران اعلام کرد و خرداد ۹۹ متن تفاهم شده در دولت به تصویب رسید و نهایتا با ملاقات‌ها و مذاکرات طرفین در ۷ فروردین ۱۴۰۰ سند امضا شد.

نگاه ایران به تحولات آتی جهان به شکل گیری منظومه‌های قدرت جدید است

آقای ربیعی اظهار داشت: با توجه به اهمیت کشور چین به عنوان یک کشور آسیایی و نیز نگاه ایران به تحولات آتی جهان و شکل گیری منظومه‌های قدرت جدید و نیز با توجه به رابطه خوب رییس سابق مجلس شورای اسلامی با دولت و تمایل دو رییس جمهور به داشتن نماینده ویژه برای پیگیری، با آقای لاریجانی برای پیگیری شد و ایشان نیز پذیرفتند و رهبری معظم هم این امر را تایید کردند.

سخنگوی دولت افزود: لازم به یادآوری است حتی در جنب مذاکرات شانگ‌های در پی سوال رییس جمهور چین، مجددا رییس جمهور ما بر حضور آقای لاریجانی تاکید کردند.

وی در ادامه گفت: معمولا در دولت کمیسیون‌های مشترک به وزرا یا سایر افراد واگذار می‌شود. ولی همگی آن‌ها در چارچوب سیاست‌های وزارت خارجه حرکت می‌کنند. قطعا در مورد چین به لحاظ اهمیت آن در یک هوشمندی سیاسی برای بکارگیری از همه ظرفیت‌های نظام آقای لاریجانی انتخاب شدند تا این سند راهبردی را دنبال کنند. این می‌تواند یک الگوی خوب در مسائل مهم برای بهره گیری از ظرفیت‌های نظام باشد.

آقای ربیعی خاطر نشان کرد: این روز‌ها برخی مطالب مطرح می‌شود که من نه فایده آن را می‌فهم و نه منشا آن قابل درک است این چه فایده‌ای برای کشور دارد که عده‌ای هر روز یک دوگانه راه می‌اندازند که دولت به دنبال برجام است و نگاهی به شرق ندارد. این از طرف رسانه‌های خارجی قابل درک است، ولی تکرارش در داخل، جفای به جامعه است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: این ادعا که دولت چین، چون از سوی دولت تحرکی برای انعقاد قرارداد راهبردی ندید عملا دولت را دور زده و با شخص رهبری معظم وارد مذاکره شد یک ادعای بی اساس و فاقد صحت و اساس وهن نظام سیاسی ماست. اصلا نمی‌اندیشند وقتی طرف‌های خارجی این حرف‌ها را بشوند راجع به ما چگونه فکر می‌کنند!

سیاست دولت، کنترل بازار، ثبات در قیمت‌ها و وفور کالاهاست

وی در ادامه نشست خبری در خصوص افزایش قیمت مرغ و تورم با وجود سیاست‌های اعلام شده از سوی دولت برای تثبیت قیمت‌ها گفت: خداراشکر به یُمن دو اتفاق، هیچ حرف مگویی در دولت وجود نداشته و ندارد. یکی، شفافیت و عدم پنهانکاری در داخل دولت است. از آنجایی که دولت هیچ حرف پنهانی ندارد لذا هر ایده و موضوعی که در دولت مطرح شود، به مردم منتقل شده و دولت همواره به افکار عمومی پاسخگو بوده است.

آقای ربیعی تصریح کرد: باید بگویم به نظرم با تجربه چند دهه خودم در مسئولیت‌های مختلف، هیچ دولتی تا این اندازه تحت کنترل، نظارت و بازرسی دستگاه‌های مختلف نبوده و مورد رصد قرار نگرفته است؛ بنابراین هیات دولت، کاملا شیشه‌ای است و پشت و رویی متفاوت وجود ندارد.

وی افزود: سیاست دولت کماکان نه تنها افزایش قیمت‌ها نیست بلکه سیاست دولت، کنترل بازار و ثبات در قیمت‌ها همراه با تلاش برای وفور کالا است.

سخنگوی دولت گفت: در مورد قیمت مرغ اتحادیه مرغداران مدت‌ها بود که معتقد بود قیمت تمام‌شده مرغ و هزینه مبادله آن و نیز قیمت جهانی نهاده‌های دامی، افزایش یافته و به همین خاطر درخواست افزایش قیمت برای مقرون به صرفه بودن جوجه ریزی در تولید مرغ داشتند.

آقای ربیعی اظهار داشت: گزارش‌های متعددی مبنی بر دلایل بخشی از عدم تعادل بازار و در ارسال مرغ به برخی از استان‌ها با هدف افزایش قیمت آن می‌دانستند. برای این موضوع به ستاد تنظیم بازار ارجاع شد تا با حضور اتحادیه‌ها و انجمن‌های ذیربط بررسی کامل صورت گیرد و تصمیم نهایی اتخاذ شود. این تصمیم هم به خاطر ایجاد تعادل در بازار بوده است. در خاتمه یکبار دیگر تاکید می‌کنم سیاست دولت، کماکان کنترل و تثبیت قیمت‌ها است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°