هیچ چیز مقدم بر واکسن نیست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۴۲۵۸
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۳
رئیس جمهور گفت: واکسن هرجا باشد پول آن را تامین و وارد خواهیم کرد و هیچ چیز مقدم بر واکسن نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای حسن روحانی امروز (پنجشنبه) در مراسم افتتاح طرح‌های ملی و دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهارداشت: رسانه‌های خارجی همواره به دنبال بهم ریختن جامعه ایران با نشر اخبار دروغ هستند و در تصورات خودشان به دنبال سرنگونی نظام بودند که البته صددرصد این‌ها در اهدافشان شکست خوردند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه هرچند ملت ایران در فشار‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها در سه سال گذشته هستند، افزود: ما در جنگی که مقابل آمریکا قرار گرفتیم، ایستادگی کردیم و به شکل قطعی پیروز شدیم، یکی از افتخارات دولت و ملت ایران و افتخار برای رهبری معظم انقلاب است که هدایت‌های لازم را از ابتدا نسبت به دولت و مسیری که باید انتخاب کنیم ارشاد کردند و امروز نیز ارشاد می‌کنند.

آقای روحانی ادامه داد: امروز در زمینه تولید واکسن آنفولانزا درحال رسیدن به خودکفایی هستیم، امیدواریم در زمینه کرونا نیز در ماه‌های پیش رو به نقطه‌ای برسیم که به توان داخلی خودمان تکیه کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اخبار‌های دروغین از سوی رسانه‌های ضدایرانی که مدام القاء می‌کنند واکسن به موقع به ایران نرسیده است، گفت: کشور‌هایی که واکسن در آن‌ها تزریق می‌شود بسیار کم است چراکه تولید واکسن در دنیا به اندازه نیاز در حال حاضر وجود ندارد.

آقای روحانی افزود: واکسن‌های کرونا دو مرحله‌ای است و دو برابر دوز‌های تولیدی مورد نیاز است؛ ما به موقع برای خرید و سفارش واکسن اقدام و همچنین به موازات آن در زمینه تولید واکسن تلاش کردیم.

رئیس جمهور گفت: ایران از کشور‌های سرآمد در زمینه مقابله با ویروس کروناست، آمریکا خرید واکسن ما را معطل کرده تا پولمان منتقل شود، خرید کواکس و نوبت ما به عقب افتاده است، باید ناسزاگویی را به ترامپ داد، رسانه‌های خارجی به جای اینکه در مقابله با آمریکا بایستند و حرفشان را به ترامپ بگویند، به ملت ایران، وزارت بهداشت​، بانک مرکزی و یا بخش سیاسی دولت حمله می‌کنند تمامی این سخنان فریب و تحریف ضد ملت ایران است و ربطی به جمهوری اسلامی ایران، رهبری و دولت و ملت ایران ندارد.

آقای روحانی افزود: این رسانه‌ها؛ ضد رسانه‌های ایرانی، ضد کشور، ضد دولت و ضد ملت هستند و همواره در رسیدن به اهدافشان با شکست مواجه شدند.

رئیس جمهور گفت: امروز ایران کشوری است که هم واکسن خارجی استفاده می‌کند و هم در زمینه تولید تلاش می‌کند؛ در شرایط فعلی ما با کشوری قرارداد بسته ایم، آمریکایی‌ها مانع شدند یعنی شرکت‌هایی که بخش‌هایی از آن واکسن را تامین می‌کنند آن‌ها را در فشار قرار داده اند تا واکسن به کشور نرسد.

آقای روحانی افزود: ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دُز واکسن خریداری شده به تدریج بخش کوچکی از آن وارد شده است، مقداری از هند خریداری کرده ایم که پول آن هم پرداخت شده، اما به گفته مقامات این کشور قوه قضاییه آن‌ها مانع تحویل آن به ایران شده است.

رئیس جمهور گفت: اقدامات خود را انجام دادیم، ان شاء الله باقی واکسن‌های خریداری شده به کشور وارد خواهد شد، به هر حال مساله، مساله ساده‌ای نیست، دولت، وزارت بهداشت و بانک مرکزی تمام اقدامات خود را انجام داده و من از روز اول تاکید کردم و دستور دادم هیچ چیز مقدم و اولی برای ما جز مساله واکسن نیست، هر کجا بتوانیم واکسن خریداری کنیم پول آن را واریز و واکسن مورد نیاز را خریداری خواهیم کرد.

جنگ اقتصادی ترامپ روی جلاد‌های تاریخ را سفید کرد

رئیس جمهور گفت: جنگ اقتصادی و تحریمی ترامپ علیه ملت ایران روی تمام جلاد‌های تاریخ را سفید کرد.

آقای روحانی با اشاره به افتتاح پروژه‌های بسیار مهم طی ۶۱ پنجشنبه گذشته گفـت: این طرح‌ها که عمدتا فناورانه و علمی بود، ما را در بسیاری از موارد خودکفا کرد.

آقای روحانی با اشاره به این که افتتاح این طرح‌ها ما را از واردات از خارج بی نیاز می‌کند افزود: امروز در بخش واکسن، یک تحول بزرگی را در کشور شاهد هستیم. شاید در بعضی از زمینه‌ها در غرب آسیا ما جزو اولین‌ها باشیم.

رئیس جمهور گفت: هر ساله در فصل پاییز میلیون‌ها دوز واکسن آنفولانزای فصلی را خریداری می‌کردیم که این واکسن کلا تحت شعاع کرونا قرار گرفت.

آقای روحانی تصریح کرد: آثار واکسن آنفلوآنزا خیلی مشهود نبود و در سال جاری نیز آثار این واکسن به خاطر وجود واکسن کرونا در بازار مشهود نخواهد بود.

رئیس جمهور همچنین با ابراز امیدواری نسبت به استفاده از واکسن داخلی آنفلولانزا در پاییز امسال، گفت: برای ما ایرانیان جای بسیار غرور است که قدم به قدم در زمینه‌های علمی و فناوری به خودکفایی می‌رسیم. به ویژه در زمینه بهداشت و درمان که برای ما بسیار مهم است.

آقای روحانی خاطر نشان کرد: زمانی فکر می‌کردیم در زمینه بهداشت و درمان هیچ وقت و در هیچ شرایطی تحت فشار و تحریم نخواهیم بود، همیشه در دنیا مرسوم بود آن‌هایی که تحریم کننده و در تاریخ جلاد بودند معمولا دارو و غذا و نیازمندی‌های ضروری یک ملت و یک جامعه را استثنا قرار می‌دادند.

آقای روحانی تاکید کرد: در عین حال ترامپ روی دست تمام جلاد‌های تاریخ زد و جنگی که علیه ملت بزرگ ایران شروع کرد، هیچ استثنا نداشت. جنگی که ترامپ علیه ملت ایران در تحریم به راه انداخت و مانند جنگ شیمیایی، میکروبی و اتمی علیه ملت ایران بود.

رئیس جمهور گفت: ترامپ یک جنگ تمام عیار و یک جنگ بزرگی را علیه ملت ما شروع کرد و ما این را به خوبی در زمانی که کرونا آمد شاهد بودیم.

آقای روحانی با اشاره به این که یکی از کشور‌هایی که از کرونا صدمات فراوانی دید خودِ آمریکا بود، افزود: آمریکایی‌ها دیدند که خودشان با چه معضلی مواجه شدند، اما در عین حال دولت یاغی و ضدقانون ترامپ، در دوران کرونا هم هیچ تسهیلی قائل نشد و هیچ تحریمی حتی برای خرید دارو و واکسن آنفولانزا و کرونا و هر نوع واکسنی که ما نیاز داشتیم رفع نکرد.

آقای روحانی با اشاره به این که به خاطر تحریم‌های آمریکا برای خرید واکسن از کواکس دچار مشکلات زیادی شدیم، افزود: به خاطر جابه جا کردن پول و تحریم آمریکا مشکلاتی داشتیم، این در صورتی است که ما در بانک‌های خارجی پول داریم، اما به خاطر تحریم آمریکا بلوکه شده است.

رئیس جمهور همچنین گفت: امروز، هم دولت آمریکا و تمام جهان به زبان کاملا آشکار می‌گویند ترامپ خطا کرده و راه غلط را انتخاب نموده است.

آقای روحانی افزود: امروز تمام جهان به این موضوع اعتراف می‌کنند که فشار حداکثری نسبت به ملت ایران برای اهدافی که دولت ترامپ در نظر گرفته شده بود، صددرصد شکست خورده است.
 
روسیاهی به ذغال خواهند ماند و دشمنان شرمنده ملت ایران خواهند شد

رئیس جمهور گفت: با ورود کافی واکسن به کشور و تولید واکسن داخلی، رو سیاهی به ذغال خواهد ماند و آن‌ها شرمنده ملت ایران خواهند شد.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در مراسم افتتاح طرح‌های ملی و دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: وقتی یکی دو ماه دیگر واکسن خارجی به اندازه کافی وارد کشور شد و واکسن داخلی ما نیز به تولید رسید، رو سیاهی آن به ذغال خواهد ماند و آن‌ها شرمنده ملت ایران خواهند شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروز یک قدم مهم در این افتتاح، مساله واکسن‌های مختلف از واکسن انسانی آنفلوآنزا تا واکسن آبزیان و دامی بود که برای ما بسیار مهم هستند، همچنین اقداماتی که برای استارتر لبنی و در زمینه صنعت انجام شد.

آقای روحانی گفت: الحمدلله در زمینه صنعت توانستیم، یک موتور سبک سه سیلندری را تولید کنیم که مصرف آن خیلی کم و پنج لیتر و موتور آن نیز قدرتمند و یورو ۶ است، یعنی تولید این موتور از نظر محیط زیستی کاملا برای ما مهم و یکی از اقدامات بسیار مهم زیست محیطی و علمی فناورانه این دولت بوده که در این زمینه انجام گرفته است.

رئیس جمهور افزود: همچنین در زمینه واگن مترو که امروز یک نیاز فوری ما در کلانشهر‌ها و تهران و شهر‌های بزرگ است، الحمدلله این قدرت پیدا شده تا بتوانیم در واگن‌های مورد نیاز را تولید کنیم و بتدریج روی پای خودمان بایستیم و خوداتکا شویم، امروز نیز یک رام هفت واگنی را به عنوان افتتاح این طرح شاهد بودیم.

آقای روحانی همچنین گفت: ناحیه فناوری دانشگاه شریف که بسیار اهمیت دارد، ما باید در کنار دانشگاه‌های بزرگ مان بویژه دانشگاه‌هایی که در زمینه علوم تجربی اعم از ریاضی، مکانیک و یا پزشکی فعالیت می‌کنند باید یک مرکز فناوری داشته باشیم، اگر نباشد حتما این دانشگاه ناقص خواهد بود.

رئیس جمهور ادامه داد: از این به بعد هر دانشگاه بزرگی باید در کنارش یک مرکز نوآوری و فناوری نیز باشد و شتاب دهنده‌ها در آن جا فعال باشند و این شتاب دهنده‌ها هستند که دانشگاه را به تولید کاملا وصل می‌کنند و بعد نیز این اتصال را به بازار فروش برسانند تا ما شاهد یک تحول بزرگ باشیم.

آقای روحانی همچنین گفت: من از همه تشکر می‌کنم و از بخش علمی و فناوری ریاست جمهوری آقای ستاری و همکارانشان تشکر دارم که تلاش بسیار خوب و زیادی را در این مدت انجام دادند و در چهار ماه پیش رو نیز ان شاء الله این تلاش‌ها ادامه خواهد یافت.
 
بهره برداری از چند طرح بزرگ دانش بنیان و نوآوری 
 
چند طرح بزرگ دانش بنیان و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در استان‌های البرز، تهران و قزوین با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور به بهره برداری رسید.
 
در شصت و یکمین برنامه از افتتاح طرح‌های ملی؛ ابتدا معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گزارشی از برنامه‌ها و طرح‌های این معاونت ارائه کرد  و پس از پاسخ به سئوالات آقای روحانی، این طرح‌های دانش بنیان و نوآوری به بهره برداری رسید.
 
در این مراسم علاوه بر رونمایی از واکسن آنفلونزای فصلی (انسانی) گرم دره البرز؛ خط تولید موتور سه سیلندر کم مصرف یورو ۶ و آزمایشگاه ملی قوای محرکه در تهران و قزوین؛ طرح تولید یک رام قطار هفت واگنه مترویی در تهران؛ ​رونمایی از ناحیه نوآوری دانشگاه شریف تهران؛ خط تولید ۵ محصول زیست فناوری در تهران شامل: واکسن آنتی یرسین، پروبیوتیک تخصصی پیشگیری از سالمونلا، کرم اگزماپروبیوتیک، توکسین بایندر چهار جزیی پروبیوتیک و استارتر لبنی طرح‌هایی هستند که با دستور رئیس جمهور بهره برداری از آن‌ها آغاز شد.

این طرح‌های دانش بنیان و نوآوری با سرمایه گذاری سه هزار و ۴۶۲ میلیارد تومان برای هفت هزار و ۵۹۵ نفر اشتغال ایجاد می‌کند.
 
افتتاح بزرگترین مرکز آزمایش موتور کشور در دانشگاه تهران

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ابتدای این مراسم گفت: امروز بزرگترین مرکز آزمایش موتور کشور در دانشگاه تهران افتتاح می‌شود.

آقای سورنا ستاری افزود: در این مرکز همه نوع آزمایش‌های مربوط به خودرو‌های بنزینی، گازوئیلی و الکتریکی انجام می‌شود به ویژه این که در آینده موتور خودرو‌ها به سمت الکتریکی شدن می‌رود و این مرکز در کشور نظیر ندارد.

وی گفت: با همکاری شرکت‌های دانش بنیان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت‌های خودرویی امروز مرحله اول تولید ۱۵۰ هزار دستگاه موتور سه و چهار سیلندر در سال به بهره برداری می‌رسد که در آینده تولید آن بیشتر خواهد شد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به فعالیت «واحد نوآوری شریف» که در آن ۵۰۰ شرکت فعالیت دارند گفت: اقدامات این واحد به مرحله‌ای رسیده که ۲ هزار میلیارد تومان فروش دارند و همواره روبه رشد است.

وی ادامه داد: امروز همچنین مرکز تولید نخستین واکسن آبزیان نیز افتتاح می‌شود که مدیرعامل آن از بانوان است، علاوه بر آن فعالیت‌های بانوان در مسؤولیت‌ها و هیأت مدیره‌های شرکت‌های دانش بنیان در کشور به ۱۵ درصد و شاغلان در این شرکت‌ها به بیش از ۳۵ درصد رسیده است.
 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °