هنر در روزگار کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 10 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۴۳۰۷
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۳
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: به زودی با تصویب سند توسعه اقتصادی هنر و ایجاد پایگاه هایی برای معرفی آثار هنرهای تجسمی به حمایت از هنرمندان می رویم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
"سید محمد مجتبی حسینی" در گفتگو با برنامه "شهر فرنگ" از شبکه خبر به اوضاع فرهنگ و هنر در روزگار کرونایی پرداخت و گفت: در سال ۹۷ حدود ۷ هزار و ۱۹۸ عنوان تئاتر روی صحنه رفت، اما در سال ۹۹ این رقم به ۱۳۱۲ عنوان کاهش یافت. این کاهش اجرا‌ها که به دلیل فراگیری کرونا رخ داده، در سایر عرصه‌ها از جمله موسیقی نیز مشهود است.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در این میان آموزش‌های هنری آسیب بیشتری دیده اند.

او با بیان اینکه در سال‌های گذشته به پیمایش هنر پرداخته نشده است، افزود: نباید به هنر به دید یک سرگرمی نگاه کرد. در این روزگار کرونایی بسیاری از مدیریت‌ها از جمله مدیریت فرهنگی مصداق " کار عمل" در عالم موسیقی شده اند.

حسینی درباره لغو شدنِ کنسرت‌های موسیقی در دوره شیوع ویروس کرونا به دو موضوع اشاره کرد و گفت: این کنسرت‌ها عموما موسیقی پاپ است که مخاطبان زیادی دارد و پر ازدحام است. از طرفی ناظران این کارگروه‌ها در تلقی غیر واقعی تصور می‌کردند که موسیقی تافته جدا بافته‌ای از تئاتر و سینما است.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کنسرت‌های موسیقی کلاسیک از جمعیت کمتری برخوردارند و شاید رعایت فاصله اجتماعی قابل کنترل است، اما امکان برگزاری کنسرت‌های موسیقی سنتی و کلاسیک هم برگزار نشد.

محمد مجتبی حسینی درباره استفاده از فضای مجای مجازی در عالم هنر و انتشار آثار هنری گفت: بهره گیری از دنیای مجازی در هنر شاید ارتباط و حس بین هنرمند و مخاطب را از بین می‌برد، اما به ناچار باید از این ظرفیت استفاده کرد.

او به جشنواره موسیقی نواحی ایران به عنوان یک جشنواره موسیقی تاثیرگذار اشاره کرد و گفت: نغمه‌های موسیقی در این جشنواره محدود تر، اما نوازندگان آن وفادارترند، اما در سال گذشته که بصورت مجازی پخش شد از افزایش مخاطبان بیشتری برخوردار بود.

حسینی در بخش دیگر از گفتگوی خود به ۶ هزار و ۳۲۸ آموزشگاه آزاد هنری در حوزه موسیقی اشاره کرد و گفت: این تعداد حدود ۵۰۰ هزار نفر هنرجو دارد. در طول ۴ سال گذشته تلاش زیادی برای ارتقاء کیفیت این آموزشکده‌ها شده است.
او با رد کاهش کیفیت آموزشی در آموزشکده‌های رسمی افزود: تا دو تا سه ماه آینده برای تمام مدرسین آموزشکده‌های آزاد در صورت صلاحیت کارت شناسایی صادر می‌شود. برای کنترل کیفیت آموزشی در این نوع آموزشکده‌های ناظران مختلف رصد می‌کنند.
او به دسته بندی آموزشکده های اشاره کرد و افزود: نباید با نگاه بدبینانه به کلاس‌های آموزشی آزاد نگاه کرد. گاهی استاد با بیان خاطره‌های خود به ایجاد انگیزه در هنر جو کمک می‌کند.
 
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر خلاء یک مدیریت هوشمند آثار و وضعیت هنر ایران گفت: یکی از ویژگی های ما منابع و الگو های مختلف در رشته های هنری است. آموزش و تاسیس آموزشکده نخستین راه درآمدزایی در هنر است. باید بیش از این به اقتصاد هنر که یکی از نمود های اقتصاد مقاومتی است، پرداخته شود. که در دوره کوتاه به خلق ثروت کمک می کند.
او با بیان اینکه در حوزه هنر با کمبود قوانین مواجهه است، گفت: تلاش می کنیم تسهیلاتی ایجاد شود که فعالیت اقتصادی در حوزه هنر افزایش یابد.
او با انتقاد از حذف معافیت های مالیاتی هنرمندان گفت: هنر بیش از این برای توسعه به حمایت بیشتر احتیاج دارد بجز اندکی بخش بزرگی از بدنه هنر درآمد چندانی ندارند. به زودی با پیگیری معاونت هنری از سند توسعه اقتصادی هنر رونمایی می شود.
حسنی گفت: با تصویب این سند می توانیم با ایجاد پایگاههایی در خارج از کشور به معرفی آثار هنرهای تجسمی و فروش آن پرداخت.
او گفت: هنر یک امرزنده و ضروری و بخش از حیات جامعه است و هیچگاه فراموش نمی شود. باید نگاه به هنر راهبردی شود.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °