مصوبات ستاد ملی کرونا نباید روی کاغذ بماند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:41 - پنجشنبه 23 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۴۳۷۹
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴
رئیس جمهور گفت: همه دستگاه‌ها باید به میدان بیایند؛ مصوبات ستاد ملی کرونا در مناطق قرمز و نارنجی نباید روی کاغذ مانده و بی خاصیت شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 آقای روحانی در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا و در تشریح عوامل ایجاد موج چهارم کرونا در کشور تصریح کرد: اولین عامل ایجاد این موج ورود ویروس انگلیسی از عراق بود یعنی اگر از مرز خوزستان و ایلام ویروس انگلیسی وارد این استان‌ها و سپس استان‌های دیگر نمی‌شد، حتما ما امروز مشکل موج چهارم را نمی‌داشتیم.
 رئیس جمهور عامل دیگر را تردد‌ها و تجمع‌های شب عید دانست و افزود: مخصوصا در هفته قبل از عید که عمدتاً خرید و فروش‌ها و بازار وجود داشت و تجمعات در محل کسب و کار منجر به ایجاد موج جدید شد.
 آقای روحانی ادامه داد: مراسم عید نوروز نیز عامل دیگری بود؛ مراسم عید، مراسمی بسیار خوب از منظر ملی و حتی دینی است چرا که به دیدن هم رفتن و زدودن کینه‌ها همان صله رحم است، اما امسال به دلیل کرونا، دید و بازدید‌های فراوان و متاسفانه بدون مراعات انجام شد.
 رئیس جمهور گفت: طبق گزارش ها؛ مردم به هنگام رفتن به خانه اقوام و دوستان ماسک می‌زدند، اما وقتی وارد خانه می‌شدند به دلیل خوردن چای و شیرینی و یا گاهی غذا، ماسک را برمی داشتند که در نتیجه فرد مبتلا دیگران را نیز مبتلا می‌کرد.
 وی برگزاری عروسی‌های فراوان در ماه رجب و شعبان را از عوامل دیگر ایجاد موج چهارم کرونا خواند و افزود: متاسفانه مراعات نشد، گاهی خود انسان باید مراعات کرده و به تجمعات نرود، اما گاهی خود عامل می‌شود و از دیگران برای عروسی دعوت می کند که سایرین نیز به دلیل رودربایستی مجبور به شرکت در این مراسم می‌شوند که البته نباید چنین شود.
 رئیس جمهور گفت: اصل دعوت به عروسی ایراد دارد چرا که از عده زیادی برای حضور در جایی کوچک دعوت می‌شود لذا پروتکل‌ها نیز رعایت نمی‌شود.
 آقای روحانی تصریح کرد: سفر‌های بدون مراعات پروتکل‌های بهداشتی عامل دیگر موج چهارم کرونا بود؛ ما از قبل اعلام کردیم که سفر به مناطق قرمز و نارنجی ممنوع است، اما متاسفانه مراعات نشد. سفر به مناطق آبی و زرد نیز باید با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی می‌بود.
 وی خاطرنشان کرد: از تمامی دستگاه‌ها، ارگان‌ها و نهاد‌هایی که مکلف به اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا هستند، خواهش می‌کنیم که با همه توان به صحنه بیایند.
 رئیس جمهور ادامه داد: اگر مقرراتی که برای مناطق قرمز و یا نارنجی مشخص می‌شود، روی کاغذ بماند و دستورالعمل اعلام ولی اجرا نشود؛ خاصیتی نخواهد داشت.
 آقای روحانی گفت: یکی از مشکلات ما در ایام عید این بود که افراد مبتلا با تست مثبت به دید و بازدید عید و مسافرت رفتند که تخلفی بسیار بزرگ است.
 رئیس جمهور افزود: اگر باید با تخلفاتی، چون باز بودن مغازه یا بازار برخورد شود، از آن مهم‌تر برخورد با کسانی است که با وجود ابتلا، قرنطینه را رعایت نمی‌کنند لذا باید با اینگونه مسائل برخورد شدید شود.
 
  12هزار تخت جدید بیمارستانی وارد مدار می شود
 
 رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مجوز استخدام کادر درمان صادر شده است، گفت: ۱۲ هزار تخت جدید بیمارستانی هم وارد مدار می‌شود.
 آقای روحانی در ادامه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به تصمیمات جلسه امروز ستاد افزود: امروز ۱۲ هزار تخت بیمارستانی داریم که آماده است؛ بیش از ۹۰ درصد کار‌ها برای بهره برداری از این تخت‌ها نیز انجام گرفته است، اما تجهیزاتی می‌خواهد که نیاز به ارز دارد و باید از خارج وارد شود؛ ما برای اینکه این‌ها را افتتاح بکنیم با تجهیزات داخلی می‌توانیم بهره برداری را انجام بدهیم و ممکن است دو مورد از تجهیزات باقی بماند که آن‌ها هم بعدا می‌آید و تکمیل می‌شود.
 رئیس جمهور گفت: یک بیمارستانی که تخت، پرستار، پزشک و تجهیزات مورد نیاز برای کرونا مثل ونتیلاتور، آی سی یو و دستگاه اکسیژنش آماده است، آن‌ها را افتتاح می‌کنیم. حالا ممکن است تجهیزات دیگری هم لازم باشد که در راه است و تلاش می‌کنیم آن‌ها هم تا یکی دو ماه دیگر برسد.
 آقای روحانی افزود: تمام توانمان را به کار می‌گیریم تا در کوتاه‌ترین زمان لازم این ۱۲ هزار تخت جدید وارد مدار شود؛ از نظر استخدام کادر درمان هم همه کار‌های لازم انجام گرفته است.
وی ادامه داد: در بهمن ماه مجوز استخدام صادر شده و با وزارت بهداشت و درمان است که کار‌های استخدامی را هر چه زودتر انجام دهد.
 
عامل اصلی موج چهارم کرونا؛ ورود ویروس انگلیسی از عراق
 
 آقای روحانی در جلسه امروز ستاد ملی کرونا، با اشاره به شروع موج چهارم کرونا در کشور تصریح کرد: متاسفانه ما سه موج را پشت سرگذاشتیم و از ماه بهمن نیز همه تلاشمان بر این بود که وارد موج چهارم نشویم، اما امروز باید به مردم عزیز عرض کنم که متاسفانه وارد این موج کرونا شده ایم.
 وی عوامل ظهور موج چهارم در ایران را متعدد خواند و افزود: عامل اول، ورود ویروس کرونای انگلیسی از عراق بود که بالاترین عامل ایجاد موج چهارم بود؛ آنچه امروز بیمارستان‌ها را پر و خانواده‌ها را گرفتار کرده است.
 وی در پایان تاکید کرد: پروتکل‌ها و اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی اساس کار ماست و باید با نقض کنندگان پروتکل برخورد قاطع صورت بگیرد و مراکز بهداشتی ما باید آمادگی بیشتری برای پذیرش بیمار داشته باشند. همچنین باید واکسن بیشتری وارد و از ساخت واکسن حمایت بیشتری کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۰°