بازتاب گازدهي به سانتريفيوژهای نسل جديد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 01 آبان 1400
کد خبر : ۸۱۴۴۰۵
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۸
ايران همزمان با روز ملي فناوري هسته اي از چندين پروژه در حوزه هسته اي رونمايي كرد. اين موضوع بازتاب گسترده اي در رسانه هاي بين المللي داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
اغلب رسانه ها بيش از همه درباره گازدهي به ماشين‌هاي سانتريفيوژ نسل جديد در سايت غني‌سازي نطنز و اهميت آن در افزايش توان غني سازي ايران نوشتند.
شبکه الجزیره مباشر از ابتدای آغاز مراسم، این رویداد را پوشش داد.
شبکه روسیا الیوم، المیادین، العربیه، الاتجاه و المسیره هم آغاز مراسم و جملاتی از رئیس جمهور و اخبار افتتاح پروزه‌های هسته‌ای ایران را زیر نویس کردند.

المسیره، ایران از ۱۳۳ دستاورد در صنعت هسته‌ای در روز ملی فناوری هسته‌ای رونمایی کرد.

المیادین، روحانی در مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای گفت صنعت هسته‌ای و همه فعالیت‌های ما قانونی و طبق برجام انجام شده است.

الجزیره مباشر، روحانی از آمریکا خواست که اقدامات غیر قانونی علیه ایران را متوقف کند. وی افزود همه فعالیت‌های هسته‌ای ما صلح آمیز است.

به گزارش العربیه، ایران مرحله دوم واحد تولید آب سنگین در تاسیسات هسته‌ای اراک را افتتاح کرد.

به گزارش اسکای نیوز، ایران زنجیره‌های جدیدی از سانتریفیوژ‌ها را برای غنی سازی اورانیوم به کار گرفت. دنبال سلاح هسته‌ای نیست و فعالیت‌های هسته‌ای ایران از سال ۲۰۱۵ قانونی و مسالمت آمیز است.
فرانس ۲۴ و خبرگزاری فرانسه نوشتند مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای با حضور حسن روحانی رئیس جمهور برگزار شد. گازدهی به ماشین‌های نسل جدید سانتریفیوژ در مجتمع غنی سازی نطنز از جمله مواردی بود که در این مراسم صورت گرفت.
خبرگزاری فرانسه نوشت این اقدام ایران همزمان با ادامه گفتگو‌ها با طرفین برجام درباره احیای برجام صورت گرفته است.
دویچه وله نیز با انتشار این خبر نوشت که این اقدام می‌توان توان غنی سازی ایران را تا ۶۰ درصد بالا ببرد. رئیس جمهور روحانی آن را دستاوردی بزرگ خوانده است. دوچه وله همچنین اعلام کرد پس از خروج آمریکا از برجام، ایران هم به تدریج تعهداتش را کاهش داده است.
خبرگزاری شینهوآ هم با انتشار خبر رونمایی از دستاورد‌های هسته‌ای جدید ایران نوشت که ایران در واکنش به خروج یک جانبه آمریکا از برجام، تعهدات خود را کاهش داده است. ایران رفع همه تحریم‌ها از سوی امریکا را خواستار است.
خبرگزاری رویترز نیز نوشت ایران برای گرامیداشت روز ملی هسته‌ای خود از ماشین‌هایی برای تقویب قدرت غنی سازی خود رونمایی کرد.
 
در مراسم پانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای؛ ابتدا آقای علی‌اکبر صالحی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی گزارشی از برنامه‌ها و طرح‌های این سازمان ارائه کرد و سپس با دستور رئیس جمهور رونمایی و بهره برداری از این طرح‌ها آغاز شد.
در نمایشگاه دستاورد‌های انرژی هسته ای، نتایج تلاش‌های یک سال گذشته کارکنان و متخصصان صنعت هسته‌ای کشورمان شامل ۱۳۳ دستاورد جدید ممیزی شده در حوزه‌های مختلف صنعت هسته‌ای از جمله کوانتوم، غنی سازی، آب سنگین و ترکیبات دوتره، رادیو دارو، لیزر و …رونمایی شد.

طراحی، ساخت و راه اندازی فاز دوم واحد‌های تولیدی صنعتی ترکیبات دوتره در مجتمع آب سنگین خنداب اراک؛ طراحی، ساخت و بهره برداری از اورژانس پرتوی سوانح و سوختگی اراک؛ آغاز عملیات گازدهی به ماشین‌های سانتریفیوژ نسل جدید در سایت غنی سازی نطنز؛ تجهیز و راه اندازی خط تولید ماشین‌های سانتریفیوژ نسل جدید در مجتمع شهید احمدی روشن در نطنز کاشان؛ طراحی و ساخت دستگاه لیزر دیسک ۵ kw,۱۰ kw، فیبر و ۲ kw، فیبر به روش تاندوم و ترکیب کننده فیبر ۴ به یک در هشتگرد؛ بهره برداری از مرکز ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار در فردو و آغاز تجهیز و بهره برداری از این مرکز؛ افتتاح مرکز فناوری‌های کوآنتومی ایران در تهران؛ طراحی، ساخت و بهره برداری از ایستگاه تصفیه خوراک هگزافلوراید اورانیوم در مجتمع غنی سازی نطنز کاشان ۸ دستاورد و طرحی هستند که با دستور رئیس جمهور رونمایی شدند.
همچنین بهره برداری از مرکز یون درمانی در استان البرز که بیمارستانی برای درمان امراض صعب العلاج و سرطان است یکی دیگر از این دستاوردهاست که ۲۰۰ میلیون یورو تجهیزات برای این بیمارستان خریداری شده است. این بیمارستان ششمین بیمارستان پیشرفته در جهان است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶.۷۹°    ۱۰.۹۹°