راه چاره دشمن، پذیرش ایران هسته‌ای است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 26 شهريور 1400
کد خبر : ۸۱۴۴۱۲
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۷
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: شکست کارزار فشار حداکثری دولت آمریکا آخرین تیر در ترکش دشمن برای توقف فناوری هسته‌ای در ایران بود و به‌لطف خدا سد تحریم‌ها نیز با سیل اراده قوی ملت ایران به‌زودی فرو می‌ریزد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از روابط عمومی سازمان پدافد غیرعامل کشور، سردار "غلامرضا جلالی" رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور به‌مناسبت روز ملی فناوری هسته‌ای با بیان اینکه موضوع فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران پس از انقلاب اسلامی از مهمترین مباحث در حوزه سیاست خارجی کشور بوده است، گفت: در حالی که در زمان رژیم ستم‌شاهی، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به‌دلیل وابستگی نظام سیاسی ایران به آن‌ها از بهره‌برداری از نیروگاه‌های هسته‌ای در ایران (بدون دخالت ایران در توسعه و بهره‌برداری) حمایت می‌کردند، افزود: با این حال با روی کار آمدن یک حکومت مستقل در ایران نه‌تن‌ها حمایت‌ها از توسعه بهره‌برداری از نیروگاه‌های هسته‌ای قطع شد بلکه سنگ‌اندازی‌های متعدد برای حذف کامل صنعت هسته‌ای در ایران آغاز گشت.

وی با اشاره به اینکه طی این سال‌ها ایران با درک این موضوع که نمی‌تواند آینده انرژی خود را به تصمیم دشمنان گره بزند وارد عرصه فعالیت‌های هسته‌ای شد، گفت: خباثت آن‌ها باعث شد تا ایران با یک بی‌اطمینانی کامل به‌سمت توسعه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای و آن هم بحث فوق‌پیشرفته تکمیل چرخه سوخت هسته‌ای حرکت کند.

سردار جلالی با ابراز اینکه "مسئله هسته‌ای امروز نماد خودباوری، استقلال و توانایی ملت ایران برای حرکت به‌سمت جلو است"، گفت: چند دهه است که غرب تلاش دارد موضوع انرژی هسته‌ای را در ایران متوقف کند، اما با درایت مقام معظم رهبری و ایستادگی ملت این صنعت همچنان سرپا و به‌سمت جلو حرکت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی در این سال‌ها بار‌ها با اقدامات خشونت‌بار خود از جمله ترور شهدای هسته‌ای تلاش داشته است فناوری هسته‌ای ایران را از بین ببرد، اضافه کرد: خون سرخ و پربرکت این شهدا سبب شده است که امروز فناوری صنعت هسته‌ای ما به یک علم و فناوری بومی تبدیل شود که قائم به اشخاص نیست و نابودشدنی هم نخواهد بود.


سردار جلالی با تأکید بر بان اینکه دشمن راه‌چاره‌ای جز پذیرش ایران هسته‌ای صلح‌آمیز و قوی ندارد، گفت: شکست کارزار فشار حداکثری دولت آمریکا آخرین تیر در ترکش دشمن برای توقف فناوری هسته‌ای در ایران بود و به‌لطف خدا سد تحریم‌ها نیز با سیل اراده قوی ملت ایران به‌زودی فرو می‌ریزد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به اینکه این سازمان حسب تدابیر مقام معظم رهبری و سیاست‌های بالادستی، در حوزه پدافند پرتوی اقدام به راه‌اندازی یک قرارگاه عملیاتی کرده است، گفت: در این قرارگاه، موضوعاتی همچون مقابله با تهدیدات پرتوی، ارتقای آمادگی‌های عمومی کشور، تهیه و اجرای طرح واکنش اضطراری، ایجاد زیرساخت‌های درمانی و... در دستور کار است.

۷ استان ایران هسته‌ای است

وی با بیان اینکه آژانس انرژی اتمی به‌عنوان مرجع بین‌المللی در مباحث هسته‌ای بر ضرورت وجود ساختار‌های پدافند غیرعامل در زمینه پرتوی تأکید دارد، افزود: امروز ۷ استان ایران هسته‌ای شده‌اند و صنعت هسته‌ای در بسیاری از بخش‌های کشور همچون بخش بهداشت و درمان مورد استفاده است و لذا توسعه مباحث ایمنی، امنیت و دفاع و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای بهره‌برداری امن از این فناوری از دستورکار‌های قرارگاه پدافند پرتوی است.

سردار جلالی با ابراز اینکه سازمان پدافند غیرعامل در سال‌های گذشته برگزاری رزمایش‌ها و تمرین‌ها برای مقابله با حوادث احتمالی پرتوی در مقایسه‌های مختلف را برگزار کرده است و همچنان این رزمایش‌ها در دستور کار است، گفت: خوشبختانه در بخش‌های توسعه زیرساخت‌های بهداشت و درمان نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است و در تلاش هستیم تا قطب درمان مصدومیت‌های پرتوی در کشور را راه‌اندازی کنیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از مسائل مهم در بحث حوادث و پیامد‌های پرتوی نیاز به ساماندهی و تعیین تکلیف نظام ارجاع درمانی است، تصریح کرد: از همین رو نیاز بود تا تشکیلاتی به‌عنوان قطب درمانی در نظر گرفته شود و این موضوع را دنبال کند.

سردار جلالی ادامه داد: در موضوع حوادث شیمیایی با توجه به سوابق و توانمندی‌هایی که در دانشگاه بقیةالله (عج) وجود داشت، این تشکیلات به‌عنوان قطب درمان مصدومیت‌های شیمیایی تعیین شد. در حوزه هسته‌ای نیز نیازمند چنین نظام ارجاعی بودیم که با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مقدمات آن فراهم شد.


وی از تشکیل اورژانس هسته‌ای در ۳ استان کشور خبر داد و  افزود: مقرر شد در گام نخست زیرساخت هسته‌ای یک مجموعه به‌عنوان اورژانس هسته‌ای داشته باشیم که رفع آلودگی اولیه و درمان هسته انجام شود، از همین رو باید در استانی‌هایی که این زیرساخت‌ها قرار دارند مجموعه‌های دوگانه با کاربری درمان سوانح سوختگی و تشکیلات رفع آلودگی و اورژانس هسته‌ای ایجاد شود که در استان مرکزی و اصفهان این ساختار ایجاد شده و در حال بهره‌برداری است. در استان بوشهر نیز این ساختار در دست ساخت و در آستانه بهره‌برداری است.

به‌گفته رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور این مراکز در واقع لایه دوم کار امداد و نجات و درمان در استان‌های میزبان زیرساخت هسته‌ای را انجام می‌دهند.

سردار جلالی تصریح کرد: در مورد ایجاد یک مرکز که هم مرجع درمان هسته‌ای باشد و هم وظایف قطب را انجام دهد، مباحثی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح شد و در نهایت مرکز پزشکی نوین هسته‌ای زیر نظر بیمارستان شهید چمران وظایف قطب درمان مصدومیت‌های پرتوی را به‌عهده گرفت. به‌همت وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، کلنگ احداث این مرکز تخصصیِ درمان مصدومیت‌های پرتوی، سال گذشته زده شده است و ان‌شاءالله افتتاح خواهد شد.

وی پژوهش و تحقیقات را جزو وظایف دیگر قطب درمان پرتوی دانست و گفت: این بیمارستان می‌تواند به‌عنوان مرجعی برای آموزش سایر مراکز درمانی در زمینه پرتوی نیز نقش بسزایی ایفا کند.

به‌گفته وی، سازمان پدافند غیرعامل کشور به‌کمک دانشگاه یزد مرکز آموزش مهارتی درمان‌های مصدومیت حوزه CBRN را ایجاد کرد که در طول ۳ سال فعالیت خود بالغ بر ۵ هزار نفر را به‌صورت کاردانی و آموزش مهارتی، تربیت کرده است.

وی با بیان اینکه ایجاد، حفظ، کنترل و ارتقای سطح آمادگی پاسخ به حوادث هسته‌ای یکی از وظایف و اقدامات مهم سازمان پدافند غیرعامل کشور است، تصریح کرد: از جمله دستاورد‌های دیگر سازمان پدافند غیرعامل در حوزه پرتوی تدوین اسناد راهبردی و عملیاتی پدافند پرتوی و ساختارسازی در استان‌های هسته‌ای است. ایجاد قرارگاه‌های استانی و شهرستانی پدافند پرتوی نیز در راستای ارتقای آمادگی‌های عمومی و سطح دانش و مهارت مسئولان جهت مقابله با حوادث احتمالی است.

وی با اظهار اینکه همه کشور‌های دارای صنعت هسته‌ای بنابر الزامات ایمنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید سازوکار مقابله با حوادث احتمالی و آمادگی‌های لازم را داشته باشند، خاطرنشان کرد: سازمان پدافند غیرعامل کشور با ایجاد قرارگاه پدافند پرتوی نسبت به طرح‌ریزی و برنامه‌ریزی طرح‌های پاسخ اضطراری و رزمایش‌های تخصصی اقدام کرده است، در همین راستا در سال جاری رزمایش‌هایی در استان مرکزی، اصفهان و بوشهر انجام خواهد شد.

سردار جلالی با تأکید بر اینکه صنعت هسته‌ای از نظر رعایت استاندارد‌های ایمنی و امنیت عملاً بی‌همتاست، اضافه کرد: با این حال ضرورت دارد در برابر حوادث احتمالی با درصد وقوع اندک آمادگی‌ها در کشور پدید آید.

فرمانده قرارگاه پدافند پرتوی کشور با ابراز اینکه "امروز در منطقه جنوب غرب آسیا و در نزدیکی برخی مرز‌های کشور تأسیسات هسته‌ای وجود دارد"، گفت: بر همین مبنا ما تلاش داریم ضمن ارزیابی مخاطرات محیطی و رصد تحولات سطح آمادگی‌ها را ارتقا بخشیم.

سردار جلالی با اشاره به اینکه برای مثال کشور امارات اخیراً اقدام به راه‌اندازی آزمایشی نیروگاه اتمی براکه کرده است، گفت: بسیاری از کشور‌های منطقه و حتی برخی انجمن‌های تخصصی نسبت به وضعیت ایمنی و امنیت این نیروگاه سؤال‌های جدی دارند و حتی کشوری همچون قطر این نگرانی‌ها را به آژانس انرژی اتمی منعکس کرده است.

وی با تأکید به اینکه امارات باید در خصوص وضعیت امنیت و ایمنی این نیروگاه به کشور‌های منطقه پاسخگو باشد، گفت: کشور‌هایی که می‌خواهند از انرژی پیشرفته هسته‌ای بهره‌برداری کنند باید بتوانند استاندارد‌های پیشرفته ایمنی و امنیت آن را نیز رعایت نمایند.

سردار جلالی در بخش دیگری از این مصاحبه به بحث توسعه صنعت بومی پدافند پرتوی در کشور نیز اشاره کرد و با بیان اینکه این صنعت از جمله صنایع های‌تک و دانش‌بنیان محسوب می‌شود، تأکید کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر گام‌های مهمی در این حوزه برداشته شده است و دستاورد‌های قابل توجهی پدید آمده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از این اقدامات، تجهیز مراکز آتش‌نشانی بیش از ۵۰ شهر بزرگ کشور به تجهیزات مقابله با تهدیدات CBRNE است، گفت: این تجهیزات در مرکز سپند وزارت دفاع و با راهبری شهید عزیزمان دکتر فخری‌زاده تولید شده بود که هم برای حفظ سلامت آتش‌نشان‌ها و هم ارتقای توان عملیاتی در زمان وقوع بحران‌ها بسیار مؤثر است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پایان با اعلام اینکه "مسئله هسته‌ای، امروز به نماد اقتدار جمهوری اسلامی تبدیل شده است"، گفت: دشمن امروز می‌داند که این فعالیت‌ها ماهیت صلح‌آمیز دارد، اما چون این فناوری و صنعت تضمین‌گر رشد و پیشرفت ایران فرداست با آن مخالف است، اما قطعاً با هدایت رهبری عزیز و ایستادگی ملت این صنعت به رکن پیشرفت ایران در دهه‌های آتی تبدیل خواهد شد و چشم بدخواهان ایران اسلامی کور خواهد گشت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °