روز‌های سخت‌تر پیش روی تهرانی‌ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 10 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۴۵۷۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۱
رئیس ستاد مقابله با کرونا استان تهران اعلام کرد: ۱۵ هزار مراجعه سرپایی داشتیم که عدد قابل توجهی است لذا می‌توانیم پیش بینی کنیم در هفته آینده افزایش بستری و فوتی‌ها را شاهد خواهیم بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  علیرضا زالی عصر دوشنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران گفت: خیز چهارم شیوع ویروس کرونا در مقاسیه با موج‌های گذشته بسیار نگران کننده است و در این موج شاهد افزایش چهار برابری بیماران کرونایی در کشور و حتی سایر کشور‌های جهان هستیم.

وی اظهار داشت: هم اکنون در سراسر کشور تنها ۹ شهر آبی داریم و سایر شهر‌ها در شرایط هشدار و اضطرار قرار دارند.

زالی با بیان اینکه شرایط موجود برای مسئولین و مردم به عنوان مهمترین وظیفه ما در ستاد کرونا استان و ستاد ملی به خوبی تبیین شود افزود: بی تردید تفاوت ویژه‌ای میان خیز چهارم کرونا و خیز سوم و دوم وجود دارد، نرخ رشد افزایش امواج بیماری با سرعت بسیاری اتفاق افتاده که با خیز دوم و سوم قابل مقایسه نیست و چهار برابر شده است.

وی ادامه داد: یکی از پرشتاب‌ترین امواج بیماری را شاهد هستیم که فشار مضاعفی بر کادر درمان وارد کرده در حالی که در هفته آخر اسفند ماه شرایط به ثبات نسبی رسیده بود در هفته سوم فروردین در حوزه مراجعین و بستری بیمارستانی حدود ۲.۷ برابر افزایش را شاهدیم که دربستری‌های عادی افزایش سه برابری، بخش مراقبت‌های ویژه افزایش ۱.۷ برابری، فوتی‌های عام دو برابر و فوتی‌های قطعی ۲.۴ برابر افزایش را شاهد هستیم.

رئیس ستاد مقابله با کرونا استان تهران تاکید کرد: در شرایط فعلی برای اینکه سرعت خیز چهارم گرفته شود علاوه بر تشدید رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید از طریق اعمال محدودیت‌ها در جهت کند شدن ریتم شهری گام برداریم؛ موضوعی که با آنچه امروز مشاهده می‌کنیم مطلقا هم خوانی ندارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر و در هفته سوم فروردین فرصتی وجود دارد تا افراد ناقل با سویه‌های جهش یافته که از سفر بازگشته اند در سطح شهر کنترل شوند که متاسفانه برای اولین بار تمامی شهر‌های استان تهران در وضعیت قرمز قرار گرفته، موضوعی که حتی در خوزستان در شهر شوش اتفاق افتاد ممکن است در تهران نیز اتفاق بیفتد. در حقیقت خوزستان تابلویی از پیش بینی اتفاقات سایر استان‌ها بوده، در حال حاضر در شاخه صعودی بیماری قرار گرفتیم.

زالی با بیان اینکه در تهران رکورد شکنی در حوزه مراجعین سرپایی اتفاق افتاده است افزود: ۱۵ هزار مراجعه سرپایی داشتیم که عدد قابل توجهی است لذا می‌توانیم پیش بینی کنیم در هفته آتی افزایش بستری و فوتی‌ها را شاهد خواهیم بود که بر اساس گمانه زنی‌ها هفته آتی بسیار نگران کننده است و همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها طبق قانون مصوب ستاد ملی چهار لایه نظارتی برای آن‌ها مشخص شده که باید با بهره گیری از همه ظرفیت‌های کشور برای تحقق این چهار لایه نظارتی تلاش کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: باید خدمات الکترونیک گسترش پیدا کند تا به این ترتیب از تردد‌های درون شهری کاسته شود، گزارش‌های میدانی متاسفانه نشان داده که برخی دستگاه‌ها به ویژه بخش‌های خصوصی نسبت به اعمال دقیق مصوبات اقدام نکردند.

زالی در خصوص روند واکسیناسیون نیز گفت: گروه‌های خط مقدم توسط معاونت بهداشت و درمان نسبت به باز توزیع واکسن میان آن‌ها اقدام شده و امروز شرایط بهتری داریم و از سوی دیگر باید اجرای طرح شهید سلیمانی نیز با جدیت پیگیری شود که در آستانه ماه مبارک رمضان باید ابعاد حمایتی در قالب طرح شهید سلیمانی جدی‌تر از گذشته در دستور کار قرار گیرد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر برای اولین بار تمام استان تهران در شرایط قرمز قرار گرفته، باید نسبت به سرعت انتقال ویروس جهش یافته در مقایسه با ویروس ووهان چین که ۲.۷ برابر انتقال فرد به فرد آن بیشتر شده توجه جدی داشته باشیم. در ویروس ووهان یک فرد ۴۶۰ فرد دیگر را می‌تواند از طریق مراودات روتین مبتلا کند، اما در جهش ویروس با عنوان ویروس انگلیسی یک فرد می‌تواند یک هزار نفر را از طریق مراودات روتین مبتلا کند.

زالی خاطرنشان کرد: نقاط پر ازدحام شهری از نقاط اصلی انتقال ویروس است؛ لذا ایجاد هر گونه تجمع به عنوان کانون پر خطر محسوب می‌شود و باید محدودیت‌ها در تهران با جدیت اعمال شود.

وی تاکید کرد: در هفته آینده قطعا موج سنگین تری از بستری‌ها را تجربه خواهیم کرد. بر همین اساس در دومین وبینار با ۱۰۵ بیمارستان استان تهران سهمیه‌های جدیدی برای هر یک از آن‌ها در نظر گرفتیم و روز چهارشنبه نیز بار دیگر بازنگری در سهمیه بیمارستان‌ها برای بستری بیماران کرونایی خواهیم داشت.

رئیس عملیاتی ستاد مقابله با کرونا استان تهران یادآور شد: از سوی دیگر کاهش برخی اعمال غیر ضروری را در دستور کار قرار دادیم و با توجه به صحبت‌ها با وزیر بهداشت در تلاشیم پوشش حداکثری بیمه‌ای برای دارو‌ها اعمال کنیم و درمان سرپایی ضد ویروس را در دستور کار قرار دهیم.

به گفته وی، در خصوص پوشش واکسیناسیون نیز ظرف ۷۲ ساعت گذشته در حوزه بخش سرپایی خدمات پزشکی عملکرد مطلوب تری را شاهد بودیم و در راند اول بخشی از این همکاران پوشش داده شدند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °