غنی سازی ۶۰ درصد پاسخ به جنایت نطنز است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 01 آبان 1400
کد خبر : ۸۱۴۶۹۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۶
رئیس جمهور کفت: این‌که می‌بینید امروز اعلام کردیم سانتریفیوژ «آی‌آر ۶» را در نطنز فعال خواهیم کرد و یا اینکه غنی‌سازی را به ۶۰ درصد خواهیم رساند، پاسخ به خباثت‌های آن‌هاست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در جلسه هیئت دولت افزود: نمی‌توانند علیه ملت ایران توطئه و در نطنز جنایت کنند و ما کاری نکنیم، ما دستان آن‌ها را می‌بُریم، یکی از دستا‌ن‌شان را با «آی‌آر ۶» و دیگری را با غنی سازی ۶۰ درصد. اگر نسبت به فناوری صلح‌آمیز قانونی ایران که تحت نظارت آژانس است، اذیت کنند ما بازهم در چارچوب قانون عمل می‌کنیم، کار آن‌ها تروریست هسته‌ای بوده و ما هم قانونی عمل می‌کنیم.

رئیس جمهور درباره حادثه اخیر در مجتمع غنی سازی نطنز خاطر نشان کرد: مردم بدانند اگر افرادی علیه ملت ما توطئه کردند و البته باید مقامات امنیتی و اطلاعاتی گزارشات نهایی را بدهند، ولی ظاهرا جنایت صهیونیست‌هاست و اگر صیهونیست‌ها علیه ملت ما کاری کنند، پاسخ آن را خواهیم داد و اولین پاسخ این بود که ما به جای سانتریفیوژ «آی‌آر ۱»، «آی‌آر ۶» می‌گذاریم تا بفمهند که نمی‌توانند ما را از این قدرت باز بدارند؛ آن‌ها می‌خواهند دست ما در مذاکرات خالی بشود، ولی با دست پُرتر در مذاکرات خواهیم بود.

روحانی یادآور شد: تمامی فعالیت‌های ما صلح‌آمیز و تحت نظر آژانس خواهد بود و غنی‌سازی ۶۰ درصد ما هم صلح‌آمیز است و همه تحت نظر آژانس صورت می‌گیرد. هر روزی که آمریکایی‌ها به تعهدات خود بازگردند، ما همان روز به عین برجام برمی‌گردیم، به شرطی که در عمل ببینیم واقعا عمل کردند. البته این هم زمان نمی‌برد و برخی، چون بلد نیستند فکر می‌کنند این کار زمان‌بر است؛ ما می‌دانیم چقدر زمان می‌برد و هر وقت راستی‌آزمایی کردیم و وزیر نفت گفت من نفت را می‌فروشم و بیمه گفت کار انجام می‌شود و بانک مرکزی گفت پول را به خوبی جابجا می‌کنم، عمل می‌کنیم.
 
دست ظالم باید قطع شود 
 
رئیس جمهور تصریح کرد: همه باید تلاش کنیم که جنگ اقتصادی را قطع کنیم و برخی می‌گویند "دست ظالم باید قطع شود، ولی خوب نیست در ماه اردیبهشت و خرداد صورت بگیرد و در ماه‌های بعد از آن باید باشد"؛ باید دست کسی که زندگی مردم را گروگان گرفته و مردم را تحت فشار گذاشته را قطع کنیم و در این مهم نباید ساعتی معطل کرد.
 
نباید از مذاکرات بترسیم

وی ادامه داد: چرا از مذاکرات می‌ترسیم؟ مگر قرآن نمی‌گوید که حتی با کفار هم جدال احسن داشته باشید؟ ما قدرتمند هستیم و نباید خودمان را ضعیف ببینیم. می‌گویند "آمریکا روبروی شماست"، ما قدرتمندیم و با او مذاکره می‌کنیم و همان‌طور که مذاکره کردیم و در برجام او را سرجای جای خود نشاندیم. برخی می‌گویند "ما توان مذاکره با ابرقدرت نداریم"؛ این حرف غلط است چرا که توانایی‌های زیادی داریم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما منطق قوی داریم که می‌توانیم دشمن را مجاب کنیم و سر جای خود بنشانیم، خاطر نشان کرد: مگر صدامیان با ما ۸ سال جنگ نکردند؟ وقتی که لازم شد، امام (ره) اجازه مذاکره داد و در شهریور سال ۱۳۶۷ مذاکره را ژنو با عراق شروع کردیم و دو سال طول کشید؛ آخر هم صدام چندین نامه را به مرحوم آقای هاشمی نوشت. ما با آن‌کسی که این همه کشتار کرد، مذاکره کردیم؛ با مذاکره مشکلی نداریم.

روحانی تصریح کرد: از مذاکره وین نترسید، برخی می‌ترسند و نگران هستند که مذاکره به نتیجه برسد و تحریم برداشته شود و در انتخابات تأثیر بگذارد؛ حل مسئله این‌قدر زود هم نیست. انتخابات ارزشمند و حضور مردم نیز مهم است، ولی هیچ فرد و جناحی حق ندارد زندگی مردم را برای انتخابات به گروگان بگیرد. بگذارید مردم راحت زندگی کنند و تحریم برداشته شود و این به نفع مردم و همه است و کسی ضرر نمی‌کند. البته ما عجله نداریم؛ آماده‌ایم و حرف‌مان هم روشن است و می‌گوییم آمریکا باید به شرایط سال ۲۰۱۵ بازگردد و وقتی او تعهدات خود را اجرا کرد و ما دیدیم که درست است، به تعهدات خود عمل می‌کنیم.
 
 
افتتاح ۱۷۳ طرح مهم تا پایان مرداد

رئیس جمهور گفت: در زمینه صنعت آب و برق تا پایان مردادماه ۱۷۳ طرح مهم افتتاح خواهد شد از جمله ۵ سد ملی که افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه هیات دولت با اشاره به اینکه مسیری که امروز ما اتخاذ کرده ایم مسیری است که مردم می‌خواهند، تصریح کرد: ما نماینده مردم هستیم و رئیس جمهور منتخب مردم است و ۲۴ میلیون رای با رئیس جمهور حرف می‌زند و ۷۳ درصد مردم که در انتخابات شرکت کردند با رئیس جمهور حرف می‌زنند.

وی ادامه داد: ما خواست و نظر مردم را تا روز و لحظه آخر دولت اجرا و عملیاتی می‌کنیم.

رئیس جمهور افزود: برای ما مهم نیست که برخی‌ها می‌گویند این دولت ۱۱۰ روز یا کمتر از زمان آن باقی مانده، ما همانگونه که در ماه اول عمل کردیم در ماه آخر هم عمل می‌کنیم.

آقای روحانی با اشاره به اینکه ما تحریم را در ۱۰۰ روز اول شکاندیم، گفت: بگذارید ما در ۱۰۰ روز آخر هم یکبار دیگر تحریم را می‌شکنیم.

رئیس جمهور افزود: دست ما را باز بگذارید ما مشکلی نداریم و این کار را انجام می‌دهیم.

وی گفت: قرار ما با همه وزرا، معاونین و مسئولین این است که تا لحظه آخر فعالیت کنیم و شما مردم خواهید دید ما تمام پنج شنبه‌های پیش رو افتتاح‌های مهم داریم و فردا نیز افتتاح‌های بسیار مهمی مربوط به وزارت نفت خواهیم داشت.

رئیس جمهور افزود: در بخش‌های دیگر نیز از جمله صنعت برق و آب افتتاح‌هایی خواهیم داشت و تنها در زمینه صنعت آب و برق تا پایان مردادماه ۱۷۳ طرح مهم افتتاح خواهد شد از جمله ۵ سد ملی که افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.

آقای روحانی گفت: ده‌ها نیروگاه و تصفیه خانه آب و فاضلاب، ۱۰ نیروگاه حرارتی، ۱۳ تصفیه خانه آب و ۱۹ تصفیه خانه فاضلاب را در این مدت افتتاح خواهیم کرد.

رئیس جمهور افزود: دولت خود را متعهد به وظایفی که بر دوش دارد می‌داند و به آن عمل خواهد کرد.

آقای روحانی گفت: چارچوب مذاکرات ما را مقام معظم رهبری به خوبی و روشنی مشخص کرده اند و ما در همان چارچوب فعالیت خود را ادامه می‌دهیم.

رئیس جمهور افزود: آن که باید انجام دهد و طرف بدهکار ماست عمدتا امریکاست. امریکایی‌ها بیایند به تعهدات خود عمل کنند و دست از تحریم بردارند در آن صورت خواهند دید ما هم بعد از راستی آزمایی که انجام می‌دهیم به کلیه تعهدات خود بازخواهیم گشت.
 
هر کسی که می‌تواند واکسن کرونا را وارد کند
 
آقای روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز (چهارشنبه ۲۵ فروردین) هیئت دولت همچنین  اظهار داشت: امسال مردم عزیز ما در ایران و کشور‌های جهان در موج بزرگی از کرونا گرفتار شدند و این‌جا برخی فکر می‌کنند، چون عده‌ای به مسافرت رفتند دچار موج شدیم؛ الان همه کشور‌ها گرفتار شده‌اند و البته تردد‌ها و دورهمی‌ها و عدم مراعات‌ها موثر است، ولی دنیا با موج جدیدی مواجه شده است. بخش بهداشت و درمان ما بار سنگینی بر دوش دارد و ما قدردان آن‌ها هستیم و همه مسئولین کشور مسئولیت بزرگی دارند و باید کاری کنیم تا همه اصول اجرایی شود.

وی افزود: هر وقت مراعات مردم پروتکل‌ها به حد ۹۰ درصد رسیده، اوضاع از نظر کرونا آرام شده و هرجا که رعایت‌ها کاهش یافته، شرایط به‌هم ریخته و این هیچ استثنایی ندارد. همه مسئولیت داریم و کسی نمی‌تواند از بار مسئولیت فرار کند، ولی اساس مبارزه با کرونا رعایت‌هاست.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: واکسن کرونا نقش بسیار مهمی دارد و البته ممکن است کسی واکسن زده باشد و مبتلا هم بشود، ولی واکسن مصونیت بالایی از مرگ و میر می‌دهد. حفظ جان مردم برای ما در اولویت است و بعد باید گردش ویروس را قطع کنیم. واردات واکسن به‌عنوان یک وظیفه است و هر شرکت خصوصی، بیمارستان و هر کس می‌تواند از هر کجا واکسنِ مورد تایید وزارت بهداشت را با ارز نیمایی وارد کند و به‌دست مردم برسد.

رئیس جمهور گفت: باید کادر درمان را کمک کنیم و مراعات کنیم و رفت وامد‌ها و دروهمی‌ها را محدود کنیم و عبادات‌ها را ناچار هستیم، ولی خوب بود تلاوت قران و نماز جماعت مانند سابق باشد و باید بیشتر انفرادی باشد و صدا و سیما و فض مج بتوانند این کمبود را جبران کنند.

همه باید در ماه مبارک رمضان معنویت را احساس کنیم
 
رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود با تبریک آغاز ماه مبارک رمضان گفت: باید در ماه مبارک رمضان از خدا بخواهیم دل ما پاک شود، کینه‌ها برود و معنویت و برادری را احساس کنیم.

آقای حسن روحانی با اشاره به آغاز ماه مبارک رمضان و ضرورت احساس معنویت در این ماه گفت: این که مناسک مذهبی در خیابان‌ها رعایت می‌شود حداقل کار است؛ ماه رمضان ماهی است که ما باید معنویت و برادری را باید احساس کنیم.

آقای روحانی با اشاره به ادعیه سفارش شده ماه مبارک رمضان گفت: باید از خدا بخواهیم ما را به سمت خودش بازگرداند؛ در این ماه رمضان مقدر کرده است، که عمل کم را با ثواب زیاد پاسخ بدهد.

رئیس جمهور افزود: خداوند به کسانی که عمل شان کم هست، هم جزا می‌دهد؛ همین که هلال ماه رمضان خوانده می‌شود (دیده می‌شود) ماهی است که در آن احساس امنیت و آرامش می‌کنیم؛ این امنیت به این معنا نیست که بمبی سر ما ریخته نمی‌شود بلکه یعنی دیگر زبان فحش، تهمت و سخن ناروا را نمی‌شنویم.

آقای روحانی گفت: این ماه؛ ماه امنیت است، روزنامه را می‌بینید امنیت است، صدا و سیما را نگاه می‌کنیم امنیت است، سخن مردم امنیت است، مراکز رسمی را نگاه می‌کنند، امنیت است، یعنی همه اش خوبی است.

رئیس جمهور با اشاره به این که امن و ایمان در کنار هم است افزود: آن جایی که امنیت هست، ایمان هست و هر جا ایمان هست، امنیت هم هست، هر جا اسلام است سلامت قلب، فکر، زبان، ذهن، جسم و روح هم هست؛ اسلام دین تسلیم، صلح و نیکی هاست.

آقای روحانی ادامه داد: البته دفاع و جهاد هم سرجای خودش محفوظ است، اما اصل اسلام بر این هاست.

رئیس جمهور به بخش دیگری از ادعیه ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: باید در این ماه از خدا بخواهیم دل ما پاک شود و کینه‌ها برود؛ ان شاء الله این ماه ماه سلامت، پاکی و مهربانی باشد.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶.۷۹°    ۱۰.۹۹°