لزوم تسریع در عملیاتی شدن توافقات ایران و عراق
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:24 - پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۴۷۱۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۷
رئیس جمهور در گفتگوی تلفنی با رئیس جمهور عراق بر لزوم تسریع در اجرایی و عملیاتی شدن توافقات دو کشور و تسهیل در روابط تجاری و حمل و نقل کالا تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی روز چهارشنبه در گفت و گوی تلفنی با برهم صالح رئیس جمهور عراق با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان به دولت و مردم این کشور مسلمان همسایه، از کشور عراق به عنوان دوست و همسایه خوب ایران نام برد و با تاکید بر ضرورت توسعه و تعمیق روابط دو کشور در همه زمینه‌ها بویژه همکاری‌های اقتصادی و تجاری، اظهار داشت: تهران و بغداد می‌توانند با توسعه همکاری‌های دوجانبه و منطقه ای، نقش مهمی در تحولات منطقه ایفا کرده و تاثیرگذار باشند.
 
وی با اعلام حمایت جمهوری اسلامی از ثبات، امنیت و استقلال و تمامیت ارضی عراق، تصریح کرد: تقویت عزت و اقتدار و تحکیم استقلال عراق و ارتقاء جایگاه منطقه‌ای و بین المللی این کشور از جایگاه ویژه‌ای برای ما برخوردار است.
 
اقای روحانی با بیان اینکه ایران امنیت عراق را امنیت خود می‌داند، اظهار داشت: با هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی عراق مخالفیم و آن را به ضرر این کشور و کل منطقه می‌دانیم و معتقدیم امنیت منطقه باید توسط خود کشور‌های منطقه تامین شود.
 
رئیس جمهور با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها در مبارزه با تروریسم بازی دو گانه‌ای دارند و عملکرد آنان در مرز‌های عراق و سوریه مبهم است، تصریح کرد: آمریکایی‌ها همیشه در منطقه نقش تخریبی داشته اند و حضور نظامیان آمریکایی در منطقه کمکی به برقراری صلح و ثبات نکرده است.
 
وی در ادامه این گفتگو با تاکید بر لزوم تسریع در اجرایی و عملیاتی شدن توافقات قبلی از جمله پروژه راه آهن شلمچه – بصره و اتصال راه آهن دو کشور، افزود: ایران و عراق می‌توانند با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی خود به عنوان دو اقتصاد مکمل همکاری با یکدیگر را توسعه داده و با تقویت حمل و نقل کالا و ترانزیت، حجم مبادلات و روابط تجاری را افزایش دهند.
 
برهم صالح رئیس جمهور عراق نیز در این مکالمه تلفنی با تبریک متقابل ماه مبارک رمضان به دولت و مردم ایران، روابط با جمهوری اسلامی ایران را راهبردی و رو به توسعه دانست و با توجه به اشتراکات دیرینه فرهنگی و تاریخی میان دو کشور بر تقویت و تحکیم روابط در همه زمینه‌ها بویژه روابط اقتصادی و تجاری تاکید کرد. 
 
وی تاکید کرد: دولت عراق مصمم است تمامی توافقات در حوزه‌های مختلف میان دو کشور با جدیت پیگیری و عملیاتی شود که این موضوع به نفع هردو کشور و منطقه خواهد بود
 
برهم صالح همچنین در این گفتگو با اشاره به اهمیت برقراری صلح و ثبات در منطقه و همکاری همه کشور‌های همسایه برای تحقق این هدف، افزود: تصمیم دولت عراق برای پایان دادن به حضور نظامیان خارجی در این کشور جدی است و در این زمینه مذاکرات راهبردی و مستمر با آمریکایی‌ها انجام گرفته که تا حصول نتیجه نهایی ادامه خواهد یافت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۵°