دکتر رئیسی: خبر‌های خوبی درباره واکسن کرونا در راه است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:55 - يکشنبه 19 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۴۸۱۵
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۲
سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت: اردیبهشت ماه گشایش خوبی در بحث واکسن کرونا هم در تولید داخلی و هم خارجی خواهیم داشت و تولید واکسن‌های برکت، رازی و پاستور در مراحل خوبی هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر علیرضا رئیسی در ارتباط تصویری با استودیو خبر ۲۱ افزود: فعالیت‌های خوبی برای واردات واکسن هم شده و در اردیبهشت گشایش خوبی اتفاق خواهد افتاد.

وی درباره جزئیات واکسیناسیون گسترده در کشور با واکسن‌های داخلی و خارجی هم گفت: درخواست خرید واکسن به کشور‌های مختلف ارسال شده است و برای واکسن اسپوتنیک روسیه که حدود ۲ میلیون قرار داد بستیم به حدود یک میلیون رسید و در عمل ۴۲۰ هزار واکسن از روسیه ارسال شده است.

وی ادامه داد: در سبد کوواکس ۱۶ میلیون و هشتصد هزار دز خریداری کردیم، اما شرکت‌هایی که واکسن را در اختیار کوواکس باید قرار می‌دادند بدعهدی کردند.

آقای رئیسی تصریح کرد: ما قول داده بودیم تا قبل از پایان سال یک میلیون و سیصد هزار نفر از افراد آسیب پذیر را واکسینه کنیم، ولی با توجه به بدعهدی‌های صورت گرفته این کار ۲ تا ۳ هفته عقب افتاد و تا پایان فروردین این تعداد را واکسینه خواهیم کرد و فاز یک به پایان می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه تولید واکسن‌های برکت، رازی و پاستور در مراحل خوبی است، گفت: انستیتوپاستور تا اواخر اردیبهشت امکان تولید میزان قابل توجهی واکسن را دارد و بنیاد برکت هم قول دادند تا خرداد ماه واکسن را در اختیار ما قرار دهند.

وی افزود: از طرفی هم فعالیت‌های خوبی برای واردات واکسن از کشور‌های خارجی صورت گرفته است که در اردیبهشت یک گشایش خوبی اتفاق خواهد افتاد و همچنین برای ورود بخش خصوصی در واردات واکسن، هم به قرارگاه و وزارت بهداشت اجازه فعالیت داده شده است.

وی در ادامه درباره تغییر رنگ کرونایی شهر‌ها نیز گفت: اینکه رنگ بندی شهر‌ها در وضع‌های مختلف و سیاه قرار گرفته یک تحلیل کارشناسی بوده است.

دکتر رئیسی افزود: در برخی از شهر‌ها با توجه به اینکه در وضع قرمز هستند، ولی شاخص خیلی بالا رفته است و اگر رنگ بندی را در نظر بگیریم در وضع فوق قرمز قرار دارند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه مبنای رسمی اعلام رنگ بندی شهرها، ستاد ملی مقابله با کرونا است، گفت: رنگ بندی‌های جدید که اعلام می‌شود صحت ندارد و باید براساس رنگ بندی که ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام می‌کند و ازطریق وزارت کشور به استانداری‌ها ابلاغ می‌شود، مبنای عمل قرار گیرد.

وی تصریح کرد: درحال حاضر وضع ۶۳ شهر از شاخص شهر‌های قرمز بالاتر است.

رئیسی با بیان اینکه محدودیت‌ها تا پایان هفته آینده تمدید شده است، افزود: در حال حاضر به اقدام و اجرای دقیق شیوه نامه‌ها و محدودیت نیاز داریم و برای اجرای این محدودیت‌ها باید تلاش بیشتری توسط همه دستگاه‌ها انجام شود؛ البته رفته رفته اجرای محدودیت‌ها بهتر شده و شاخص‌ها بیانگر این است که میزان رعایت دستورالعمل‌ها افزایش پیدا کرده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه محدودیت جدیدی نداریم، تصریح کرد: زمانی که در وضع قرمز قرار داریم به معنای محدودیت بسیار شدید است که باید شیوه نامه‌ها دقیق رعایت شود.

وی ادامه داد: هیچ یک ازکارگاه ها، صنعت و بخش تولید متوقف نشده است؛ بنابراین بانک‌ها به دلیل مسائل گردش مالی و اقتصادی باز هستند.

آقای رئیسی گفت: در ادارات بخش خصوصی و دولتی تاکید داریم تا یک سوم کارکنان امکان فعالیت دارند البته اداراتی که امکان تعطیلی دارند این امکان فراهم است و این در اختیار مدیر دستگاههاست و می‌تواند حداقل کارکنان را برای انجام کار‌های ضروری مردم بکار گیرد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°