به زودی در زمینه واکسن به وضعیت مطلوب تری می‌رسیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:23 - پنجشنبه 23 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۴۸۳۲
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۸
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تاکنون ۴۰۰ هزار نفر را در کشور واکسینه کرده ایم، گفت: واکسیناسیون ۸۰۰ هزار نفر را آغاز کرده ایم و ان شاء الله با کمک بسیج و طرح شهید سلیمانی واکسیناسیون ادامه خواهد یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای دکتر سعید نمکی در جلسه ستاد کرونای استان کرمانشاه گفت: هفته آینده تعداد واکسن تزریقی در کشور به یک میلیون و ۳۰۰ دُز خواهد رسید.

آقای دکتر نمکی همچنین اعلام کرد: هفته آینده کار تزریق واکسن به کادر درمان، بیماران خاص و افراد پرخطر به اتمام می‌رسد.

وی گفت: مرحله دوم تزریق واکسن طبق برنامه زمان بندی از اردیبهشت آغاز خواهد شد.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی همچنین افزود: رئیس جمهور به دستگاه‌های مربوطه از جمله بانک مرکزی دستورات لازم را برای تهیه واکسن اعلام کرده است.

آقای دکتر نمکی ادامه داد: هم اکنون در یک شرایطی هستیم که امیدواریم در روز‌های آینده در زمینه واکسن به وضعیت مطلوب تری برسیم.

وی با اعلام اینکه در زمینه تولید واکسن داخلی به سرعت پیش می‌رویم، گفت: طرح و تولید واکسن ایرانی کرونا به جریان افتاده است و واکسن داخلی در درخشان‌ترین شرایط قرار می‌گیرد.
 
 
 

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه ویروس کرونا یک ویروس ناشناخته است و ما باید هر ۶ ماه یکبار به مردم واکسن تزریق کنیم، افزود: در آینده کشور‌هایی این توان را برای تزریق واکسن به مردمشان خواهند داشت که دارای زیرساخت در زمینه تولید واکسن باشند که جمهوری اسلامی ایران به این مهم رسیده است.
 
وزیر بهداشت، با اشاره به خطرناک بودن بیماری کرونا و اهمیت واکسن به مردم، گفت: ما می‌دانستیم که واکسن کرونا یک کالای بهداشتی محسوب نخواهد شد و به یک ابزار سیاسی در اختیار دولت‌ها خواهد بود و به همین دلیل تهیه و تولید آن را زود شروع کردیم.

آقای دکتر سعید نمکی با اشاره به اینکه ما از فروردین ۹۹ مذاکرات و مکاتبات خود را برای واردات واکسن آغاز کرده ایم، افزود: نخستین مذاکرات من در اردیبهشت ۹۹ با وزیر بهداشت روسیه بود که ۹ ماه طول کشید و با همکاری‌هایی که سفارت ایران در این کشور انجام داد تبدیل به قرارداد برای خرید واکسن شد و مقرر شد ما از روس‌ها ۲ میلیون دُز واکسن بگیریم.

وی با اشاره به اینکه ما هیچ گاه واکسنی را نخواهیم گرفت که به ضرر ملت ایران باشد، گفت: آنچه که روس‌ها برای دادن واکسن به ما دادند با هزار کش و قوس ۴۰۰ هزار دُز بود.
 

آقای دکتر نمکی افزود: همزمان با چینی‌ها نیز ما وارد مذاکره شدیم که آن‌ها درخواست داشتند مرحله ۳ بالینی را در کشور ما انجام بدهند که ما زیر بار این موضوع نرفتیم و تنها راه آزمایش بر روی مردم را ساخت مشترک واکسن با چینی‌ها ذکر کردیم.

وی ادامه داد: در ادامه قرار شد واکسن داخلی را در مرحله ۳ انجام دهیم که این کار را با رضایت مردم انجام خواهیم داد.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی همچنین گفت: با چینی‌ها قرارداد خرید ۴۲۰ هزار دُز واکسن را انجام دادیم که ۲۰۰ هزار به ما دادند و قراردادی با هندی‌ها برای خرید ۲ میلیون دُز واکسن بستیم که پول ۵۰۰ هزار دُز آن را پرداخت کردیم و آن‌ها ۱۲۵ هزار دوز را به ما دادند و ۳۷۵ هزار دوز دیگر در زمان حمل در فرودگاه دهلی هند به دستور دادستان این کشور متوقف شد که هنوز هم در سردخانه فرودگاه هند قرار دارد.

آقای دکتر نمکی افزود: با کواکس ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دُز واکسن قرارداد بسته و پول آن را نیز پرداخت کرده بودیم و قرار بود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دُز تا قبل از سال به ایران برسد که با تأخیر سه هفته‌ای ۷۰۰ هزار دُز به ما دادند.
 
 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۰°