گفتگو با طالبان به خاطر منافع ملی ایران بود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:55 - شنبه 18 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۴۸۴۸
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۵
وزیرخارجه کشورمان گفت: یک دلیل گفتگو با طالبان به خاطر منافع ملی کشورمان بوده و دیگر اینکه آن‌ها را متقاعد کنیم که به صلح فراگیر در افغانستان نیاز است. طالبان باید بخشی از این صلح باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

محمدجواد ظریف در نشست رایسینیا ۲۰۲۱، درخصوص بازدید طالبان از ایران گفت: ما گفتگوهایی با طالبان داشته‌ایم. این گفت‌وگو اولا به خاطر منافع ملی خودمان بوده و دوم اینکه برای این بوده که آن‌ها را متقاعد کنیم که به صلح فراگیر در افغانستان نیاز است. طالبان باید بخشی از این صلح باشد و نباید این صلح را کنترل کنند.

ظریف در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ایران به طالبان اعلام کرد که آماده است هرگونه نشستی برای طالبان و دیگر گروه‌ها در افغانستان علی الخصوص دولت افغانستان مهیا کند تا برای پیشروی جهت رسیدن به صلح در چارچوب قانون اساسی افعانستان وارد مذاکرات جدی شوند.

او تاکید کرد: به باور من تعهد نهایی آمریکا برای خارج از افغانستان به طرز مسئولانه گامی مثبت است.

 ظریف در این کنفرانس آنلاین عنوان کرد: طالبان باید بر اساس راه و روش های دموکراتیک تغییر کنند. اگر آنها می‌خواهند به ایدئولوژی های دهه ۹۰ خود بازگردند، چنین چیزی غیرممکن است چراکه امروز با افغانستانی جدید و متفاوت سر و کار داریم.

وزیر خارجه کشورمان همچنین تاکید کرد که مهم است تمامی افغان ها بر سر آنچه که می خواهند به توافق برسند و سپس بر سر جزئیات چگونگی تشکیل آن کار کنند.

او تصریح کرد: کشورهای منطقه باید به افغانستان کمک کنند و بر لزوم اتحاد در منطقه جهت کمک به روند صلح افغانستان تاکید کرد.


ظریف در این خصوص گفت: ما باید اختلافاتمان را کنار بگذاریم و بر روی حسن تفاهم هایمان از جمله این حقیقت که امارت اسلامی در افغانستان تهدیدی علیه ماهیت پاکستان و امنیت ملی ایران و هند محسوب می‌شود، تمرکز کنیم.


او اضافه کرد: نقش جامعه مدنی امروز در افغانستان با سال ۲۰۰۱ یا ۹۰ میلادی قابل مقایسه نمی باشد.
ظریف افزود: با اینکه همچنان مشکلاتی در کشور باقی مانده اند، ما باید از هر آنچه که در افغانستان به دست آمده است حفاظت کرده و از تداوم آن اطمینان حاصل کنیم.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۵°