رئیس جمهور: هفته سختی پیش رو داریم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:30 - يکشنبه 26 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۴۸۸۸
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱
رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: هفته سختی پیش رو داریم و همه باید دست به دست هم دهیم و رعایت پروتکل‌ها باید ۹۰ درصد برسد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حجت الاسلام و المسلمین روحانی در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا، بار دیگر رعایت دستورالعمل های بهداشتی را ضروری ترین و موثرترین راه مقابله با فراگیری کرونا عنوان کرد و گفت: اگر بخواهیم همه این توصیه ها را در یک کلمه خلاصه کنیم، آن کلمه این خواهد بود که باید سبک زندگی را تغییر دهیم.

رئیس جمهور افزود: ما امروز با ویروسی مواجه شدیم که قدرت سرایت آن۷۰ درصد بیشتر از ویروس ووهان است بنابراین ما امروز با یک شدت از جانب این ویروس مواجه شدیم. وقتی "آی ذی رو" ما پایین هست و به گونه‌ای هست که هر یک نفر، دو یا سه نفر را مبتلا می‌کند، یک جور است و زمانی که "آر ذی رو" تغییر می‌کند و ما به نقطه‌ای که می‌رسیم از یک مبتلا ممکن است پنج یا هفت نفر مبتلا کند در این صورت شرایط متفاوت است بنابراین شرایط ما امروز با شرایط قبلی متفاوت است.

وی اضافه کرد: در روز‌های اخیر سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که شرایط در دو ماه گذشته بسیار نگران‌کننده بوده و بر اساس آماری که داد، سرایت ویروس هر هفته نسبت به هفته قبل دو برابر شده است؛ بنابراین با یک حرکت بسیار وسیع از طریق ویروس جهش یافته مواجه هستیم حتی کشور‌هایی که کمتر مواجه بودند در این ایام با مشکلات زیادی مواجه شدند.

رییس جمهوری در تبیین این موضوع که با این موج فزاینده چه کار باید بکنیم، گفت: برای اینکه ما بتوانیم موفقیتی را به دست بیاوریم، یک پروتکل نمی‌تواند چاره‌ساز باشد همه پروتکل‌ها باید دست به دست هم بدهند. اگر کسی بگوید من به جای روزی سه مرتبه ده مرتبه به دستم را می‌شویم و باید ماسک هم بزند، فاصله را هم رعایت کند، تردد‌ها هم تردد‌های ضروری باشد و تجمعات هم نباید انجام بگیرد.

روحانی گفت: فضایی که فرد در آن قرار می‌گیرد، باید دارای تهویه باشد، کسی هم که ما مبتلا هست باید بلافاصله ایزوله شده و از جامعه جدا شود و اگر کسی با او تماس داشت او هم چک شود و اگر تخلف کرد با آن شدید برخورد شود.

وی خاطرنشان کرد: همه این‌ها دست به دست هم بدهد یعنی هیچ عاملی به تنهایی نمی‌تواند مسئله را حل کند و بقیه کار‌ها را هم انجام بگیرد باز هم آن است بگوییم هیچ کس سفر نمی‌رود باز هم حل نمی‌شود سفر هم نرویم سفر درون‌شهری هم باید به حداقل برسد.

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: بنابراین هیچ کس یک موضوع را نگوید که مشکل فقط این یکی است و همین یکی باید حذف شود. همه موضوعات باید با هم حل شود و همه جای خود را دارند و باید همه این‌ها به یک موضوع جمع شود و آن اینکه سبک زندگی را باید عوض شود.

روحانی تصریح کرد: همه این‌ها را می‌توان در یک کلمه تغییر سبک زندگی بگنجانیم. سفرها، دورهمی‌ها، فاصله اجتماعی، قرنطینه و ایزوله همه این‌ها را باید در کلمه سبک زندگی جمع کنیم. شاید این کلمه‌ای باشد که مسیر و راه را برای ما به طور کامل مشخص می‌کند.

وی افزود: وقتی در شرایط آرامش قرار می‌گیریم و وضع هم خوب و آمار دو رقمی می‌شود و به رقمی زیر ۵۰ می‌رسد، مسابقه شروع می‌شود یکی می‌گوید من این کار را کردم، دیگری می‌گوید من این کار را کردم یکی می‌گوید ستاد خیلی معجزه کرد دیگری می‌گوید قرارگاه این کار را انجام داد و یکی هم می‌گوید فلان وزارتخانه معجزه کرد از آن طرف می‌گویند محله محوری معجزه کرد.

رییس جمهوری گفت: وقتی این شرایط برعکس می‌شود و مردم متاسفانه پروتکل‌ها را مراعات نمی‌کنند و با یک ویروس جهش یافته مواجه می‌شوند، اینجا داستان تغییر می‌کند؛ هر کسی می‌خواهد این را به گردن دیگری بیندازد. یکی می‌گوید این بخش مقصر است آن یکی می‌گوید بخش دیگر مقصر است و بخش دوم می‌گوید من خوب عمل کردم این بخش سوم است که مقصر است.

روحانی خاطرنشان کرد: در شرایطی که مشکل پیش می‌آید همه باید باهم دست به دست هم دهیم و همه تریبون‌ها هم باید همراه با هشدار و آرامش باشد. نباید تریبونی داشته باشیم که در آن آرامش را در نظر نگیرد. تریبون هم باید به مردم آموزش و هم آرامش دهد و هم هشدار‌های لازم را به مردم ارائه کند و به طور متوازن رفتار کند تا به یک نقطه مطلوب برسیم.

هفته سختی پیش رو داریم

رییس جمهوری با بیان اینکه از آغاز شیوع کرونا تاکنون سه موج داشته‌ایم و به لطف خدا از هر سه موج عبور کرده‌ایم، گفت: تاکنون موج‌های ما سنگین‌تر از موج‌های دیگر کشور‌ها نبوده است آن‌ها هم با چنین موج‌هایی مواجه شده‌اند. ما تجربه موج دوم و موج سوم را داریم، اما این یک موج بلندتر، متفاوت و سخت‌تر است. ما با استفاده از این تجربه‌ها باید از موج چهارم عبور کنیم.

وی افزود: هفته‌ای که در آن قرار گرفته‌ایم یعنی از امروز شنبه شروع شده است هفته سختی است و هفته سختی را پیش رو داریم همه باید دست به دست هم دهیم و رعایت پروتکل‌ها باید ۹۰ درصد برسد. متاسفانه در این شرایط سخت آمار مراعات پروتکل در برخی از جا‌ها ۷۰درصد بود که باید به ۹۰ درصد برسیم تا در هفته‌های بعد این موج را مهار کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: البته همه استان‌ها یک رقم نیستند و بسیاری از آن‌ها در موج رو به بالا در حرکت هستند و در مسیر پیک بالاتر قرار دارند و برخی استان‌ها کمتر است. اما در مجموع به همه ما هشدار می‌دهد که به طور کامل مسئله را مراعات و آن توجه کنیم.

رییس جمهوری با اشاره به بحث واکسن در جلسه امروز هیات دولت گفت: ممکن است افراد واکسینه شده بعد از ۶ ماه دوباره واکسینه شوند داستان این مسائل روشن نیست. وزارت بهداشت می‌گوید این واکسن مصونیت دوساله ایجاد نمی‌کند باید به فکر تهیه واکسن انبوه برای سال‌های بعد باشیم تا از این مساله عبور کنیم.

خرید هر واکسنی باید به تایید وزارت بهداشت برسد

رییس دولت یازدهم و دوازدهم خاطر نشان کرد: روزی که برای تهیه واکسن از روسیه و چین اقدام کردیم در فضای مجازی عده‌ای به دنبال فضا سازی در این زمینه بودند و شخصی از تریبون رسمی اعلام کرد که من این واکسن را نمی‌زنم. نامه‌هایی که از سوی برخی پزشک‌ها به دفتر من ارسال شده نشان می‌دهد برخی از ما می‌خواستند که از روسیه و چین واکسن نخریم. همان افراد که می‌گفتند واکسن نخرید امروز می‌گویند چرا واکسن کم خریده‌اید؟

وی با بیان اینکه خرید هرگونه واکسنی باید به تایید وزارت بهداشت برسد، گفت: وزارت بهداشت مجاز است برای خرید واکسن اظهار و نظر کند، البته اگر شرکت معتبری مورد تایید وزارت بهداشت توان خرید واکسن با قیمت نیمایی داشته باشد مشکلی و موانعی وجود ندارد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۲۹°