ترکیب و عملکرد هیأت های اجرایی انتخابات
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:41 - چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۴۹۰۵
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۸
وزارت کشور با صدور اطلاعیه ای، ضمن ارائه توضیحات در خصوص روند تشکیل و ترکیب هیأت های اجرایی، داده های آماری مرتبط با ثبت نام در انتخابات و عملکرد هیأت های اجرایی در این زمینه را منتشر کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، در متن این اطلاعیه، پس از مرور مقدمات فوق، در خصوص روند تشکیل، ترکیب، رویکرد و عملکرد هیأت‌های اجرایی انتخابات ششمین دوره شورا‌های اسلامی شهر و روستا، محور‌های ذیل، تصریح شده است:

۱. اعضای هیأت‌های اجرایی انتخابات، معتمدین مردم هستند که بر اساس مواد ۳۶، ۳۷ و ۳۸ قانون انتخابات، از بین اقشار مختلف با گرایش‌های سیاسی و اجتماعی گوناگون برگزیده شده و مبتنی بر تکلیف قانونی و شرعی خود، به انجام امورات مرتبط از جمله تعیین صلاحیت‌ها می‌پردازند.
۲. پس از بررسی صلاحیت داوطلبان شورا‌های اسلامی شهر‌ها در هیأت‌های اجرایی، صلاحیت بیش از ۹۰ درصد از داوطلبان بر اساس مواد ۳۰ تا ۳۴ و ۵۲ قانون انتخابات، تأیید گردید.
۳. افرادی که در این مرحله تایید صلاحیت نشده اند، بموجب قانون، فرصت اعتراض دارند و تلاش مشترک همه عوامل اجرائی و نظارت، احقاق حق در مسیر قانونی خواهد بود.
۴. فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان شورا‌های اسلامی روستا‌ها هنوز آغاز نشده، لکن تأکید شده است و حتماً انتظار می‌رود که هیأت‌های مذکور بر اساس مرّ قانون عمل کنند. لازم به ذکر است بر اساس تبصره ۱ ماده ۴۹ قانون انتخابات شورا‌های اسلامی کشور، در فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شورا‌های اسلامی روستاها، صرفاً در خصوص آن دسته از داوطلبان که مظنون به داشتن یکی از موارد مذکور در ماده ۳۳ این قانون باشند، استعلام از مراجع چهارگانه صورت می‌پذیرد.
۵. به منظور صیانت از ساحت ارزشمند شورا‌های اسلامی به عنوان یکی از ثمرات انقلاب اسلامی و جایگاهی برای خدمتگژاری به مردم، همواره تأکید بر آن است که افرادی پاکدست و مورد وثوق مردم، با رأی مردم به شورا‌ها راه یابند تا اصول مترقی قانون اساسی برای پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی محقق گردد.
در ادامه اطلاعیه وزارت کشور، آمده است: بر اساس آن چه ذکر شد، بیان جملات کلی و مبهم و قضاوت یک طرفه نسبت به عملکرد صد‌ها هیأت اجرایی که هزاران نفر از معتمدین مردم در آن‌ها عضو هستند، قطعاً به دور از انصاف است و در شرایط حاضر، هجمه به روند برگزاری انتخابات از سوی وزارت کشور، هیأت‌های اجرایی و معتمدین مردم تلقی می‌شود. خداوند سبحان در قرآن کریم، از جمله در آیه ۱۳۵ سوره شریفه نساء و آیه ۸ سوره شریفه مائده، به این مضمون اشاره می‌فرماید که نباید دشمنی یا دوستی با گروهی، شما را از عدالت دور کند.
در فراز دیگری از اطلاعیه وزارت کشور، با اشاره به تحلیل‌های ناصواب مبتنی بر داده‌های آماری نادرست راجع به میزان مشارکت و ثبت نام در انتخابات شورا‌های اسلامی، نکات ذیل اعلام شده است:
• ثبت نام داوطلبان برای انتخابات شورا‌های اسلامی شهر‌ها و روستا‌ها به صورت جداگانه و در دو بازه زمانی توسط وزارت کشور، فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها انجام شده است.
• در این دوره بر خلاف دوره‌های پیشین، برای اولین بار امکان ثبت نام داوطلبان به صورت غیرحضوری با به کارگیری فناوری‌های نوین فراهم شد که مورد استقبال نیز قرار گرفت.
• بیش از ۲۹۸ هزار نفر برای شرکت در رقابت‌های انتخابات شورا‌های شهر‌ها و روستا‌ها ثبت نام کردند که در قیاس با دوره قبل بیش از ۸ هزار نفر و در مقایسه با دوره چهارم بیش از ۳۲ هزار نفر افزایش یافته است.
• بیش از ۸ درصد داوطلبان، از جامعه زنان بوده اند که نسبت به دوره قبل، ۲ درصد و نسبت به دوره قبل‌تر بیش از ۳ درصد افزایش داشته است.
• بر این اساس، آشکار است که تحلیل‌های ارائه شده بر اساس داده‌های آماری نادرست، کاملاً ناصواب و غیر واقعی است.
در فراز پایانی اطلاعیه وزارت کشور، ضمن استمداد از خداوند سبحان در ماه مبارک رمضان برای هدایت همگان به راه صواب و انصاف، تأکید شده است: وزارت کشور، ستاد انتخابات کشور، استانداران، فرمانداران، بخشداران و هیأت‌های اجرایی در چارچوب وظایف قانونی خود بر اساس مجموعه قوانین ناظر بر انتخابات، عمل می‌کنند و تحت تأثیر هیچ فشار سیاسی رفتار نخواهند کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°