درخواست استادان دانشگاههای کشور از تیم مذاکره کننده هسته ای
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:27 - پنجشنبه 23 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۴۹۸۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۲
جمعی از استادان دانشگاههای کشور در بیانیه ای، درخواست های مهمی از مقامات و تیم مذاکره کننده هسته ای در برهه حساس کنونی مطرح کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بیانیه جمعی از استادان دانشگاه‌های کشور که درخواست‌های مهمی از مقامات و تیم مذاکره کننده هسته‌ای در برهه حساس کنونی و احتمال بازگشت آمریکا به برجام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

بیانیه و درخواست استادان دانشگاه‌های کشور از مقامات و تیم مذاکره کننده هسته‌ای

بلاشک سابقه ذهنی و تاریخی ملت بزرگ ایران اقدام نابخردانه و غیر انسانی دولت آمریکا و خروج غیرقانونی از توافقنامه برجام و اعمال سخت‌ترین و بی سابقه‌ترین تحریم‌ها در تـاریخ اقتـصادجهـانی در جهت فشار حداکثری علیه ملت ایران را فراموش نخواهد کرد. اعمال این تحریم‌ها و حمایت برخی از کشور‌های اروپایی در کنار ایجاد موانع عدیده در واردات و صادرات، نقل و انتقالات مالی و بانکی و حتی تامین نیاز‌های پزشکی و دارویی باعث مشکلات و رنج مردم ایران شده که فقط یکی از موارد آن فوت ۱۶۵ بیمار تالاسمی و پروانه‌ای در سال ۲۰۱۹ به دلیل کمبود دارو بوده است و حتی در شرایط سخت شیوع ویروس کرونا هم با ایجاد مانع در خرید دارو، کیت‌های تشخیصی و تجهیزات آزمایشگاهی بیش از پیش مردم ایران را مورد آزار قرار دادند که این جنایات آمریکا و همپیمانان آن‌ها در نزد مردم ایران فراموش شدنی نخواهد بود.

علیرغم همه این فشارها، قرائن نشان می‌دهد دیواره تحریم ترک برداشته، نقشه‌های آمریکایی و جنگ ظالمانه اقتصادی آن‌ها در سایه وحدت و هوشمندی ملت و مجموعه اقدامات کاهش تعهدات، همراه با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ملی و تبدیل تهدید به فرصت به شکست خود نزدیک شده است. در چنین شرایطی دولت جدید آمریکا ندای بازگشت به برجام را سرداده است. با توجه به سوابق قبلی و عدم پایبندی به توافقات و عدم اراده جدی مقامات آمریکا در رفع تحریم‌ها، به نظر می‌رسد قابل پیش بینی باشد که با سنگ‌اندازی‌ها و بهانه‌جویی‌های حقوقی، درهم‌تنیده نمودن تحریم‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای، در مسیر رفع واقعی تحریم‌ها مانع ایجاد نموده و همچنین با استفاده از ابزار‌های مختلف ریسک همکاری اقتصادی با ایران را افزایش دهد، لذا مقامات عالی و دستگاه دیپلماسی کشور باید بدانند که تلاش برای صرف رفع حقوقی تحریم‌ها، یک خطای راهبردی بوده و اتخاذ این رویکرد، به هیج وجه نمی‌تواند زمینه انتفاع اقتصاد ایران از ناحیه رفع تحریم‌ها را فراهم کند و ایران هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه انواع تحریم‌ها اعم از هسته ای، حقوق بشری و حمایت از تروریسم را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم‌ها باید مورد راستی‌آزمایی قرار گرفته و تحقق شاخص‌های عملیاتی و سنجش‌پذیر به‌عنوان پیش‌شرط اجرای اقدامات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار می‌باشد، و البته این راستی آزمایی در چند ساعت و چند روز ممکن نبوده و حداقل ۳ تا ۶ ماه زمان نیاز دارد. همچنین در ادامه کار نیز ضروری است تداوم انتفاع اقتصاد ایران از محل رفع تحریم‌ها در بازه‌های زمانی معین (برای مثال هر ۶ ماه یکبار) راستی‌آزمایی گردد و بدون آن، هر امضایی برای بازگشت به برجام بی‌اعتبار خواهد بود.

در این میان نکته بسیار مهم این است که غلبه بر تحریم و خنثی سازی آن از اولویت بیشتری نسبت به رفع تحریم برخوردار می‌باشد. عدم وابستگی اقتصادی به فروش نفت خام و تبدیل آن به کالا‌های دارای ارزش افزوده، عدم وابستگی به دلار در مبادلات کشور‌های دیگر، استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان در جهت تأمین نیاز داخلی و عدم نیاز به واردات و اقدامات دیگری که می‌تواندعامل خنثی سازی تحریم گردد، از اهمیت بالاتری برخوردار می‌باشد. همچنین تقویت همکاری‌های اقتصادی با کشور‌های منطقه، ارتقای بازدارندگی نظامی، کاهش سوء حکمرانی‌های اقتصادی در داخل و وحدت نظر مسئولان به ویژه در‌خصوص سیاست خارجی اقدامات موثر دیگری است که در کنار رفع تحریم باید مورد اهتمام جدی باشد؛ لذا ما اعضاء هیئت علمی دانشگاه‌ها از مقامات و بویژه دستگاه دیپلماسی و تیم مذاکره کننده ایران انتظار داریم که ضمن اغتنام فرصت پدیدآمده برای رفع عزتمندانه تحریم‌ها و هموارسازی مسیر انتفاع از برجام همه ظرفیت‌های خود را در جهت اجرای موارد فوق فعال نموده و نگاه سیاسی کوتاه‌مدت خود را بر منافع ملی و بلندمدت تفوق ندهند.

همچنین از تمام مردم آزاده جهان می‌خواهیم ضمن محکومیتِ اقدامِات و سیاست‌های جنایتکارانه آمریکا، در برابر آن ایستادگی نموده و از دولت‌ها و سازمان‌های حقوق بشری جهان می‌خواهیم تا تمامی ظرفیت خود را برای مسئولیت پذیر نمودن بانیان تحریم، جبران خسارت از ملت ایران و تضمین عدم تکرار آن‌ها و ایفای تعّهدات خود در قبال حقوق اساسی ملت ایران به اجراء گذارند.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۰°