رابطه روزه‌داری و افزایش طول عمر
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:08 - چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۵۰۸۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۱
طبق بررسی‌های دانشمندان روزه‌داری باعث جلوگیری از پیری زودرس و افزایش طول عمر می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
تحقیقات گسترده دانشمندان در مراکز علمی سراسر جهان حاکی از آن است که روزه گرفتن فواید زیادی برای سلامتی بدن دارد و موجب بهبود عملکرد مغز و دستگاه گوارشی می‌شود.
قرن‌هاست مردم در مناطق مختلف کره زمین در ایام مشخصی از سال روزه گرفته و چند ساعت در طول شبانه‌روز غذای و آشامیدنی میل نمی‌کنند. روزه گرفتن تنها منحصر به دین اسلام نیست و پیروان سایر ادیان الهی نیز روزه می‌گیرند ولی شرایط و نحوه روزه‌داری آن‌ها با مسلمانان متفاوت است. هرچند این تفاوت‌ها تنها در ظاهر روزه‌داری بوده و هدف از انجام چنین عملی تقرب به درگاه خداوند است. رمضان ۱۴۰۰ در حالی آغاز شده است که کرونا همچنان مهمان ناخوانده میلیون‌ها نفر در سراسر جهان است و روزه‌داران گرامی باید بیش از گذشته مراقبت سلامتی خود و اعضای خانواده‌شان باشند. قصد داریم در ادامه ماه مبارک رمضان تعدادی از فواید روزه‌داری را برای مخاطبان بیان کنیم. ۱. روزه‌گرفتن پیر شدن سلول‌های بدن را به تأخیر انداخته و باعث افزایش طول عمر می‌شود. مطالعات متعدد دانشمندان روی بدن افراد روزه‌دار نشان داده است روزه‌گرفتن موجب پیشگیری از پیری زودرس سلول‌های بدن و افزایش طول عمر انسان می‌شود. دانشمندان معتقدند افرادی که روزه می‌گیرند ۸۳ درصد نسبت بقیه زندگی طولانی‌تری خواهند داشت. دانشمندان هنوز به طور دقیق علت افزایش طول عمر در افراد روزه‌دار را درک نکردند ولی به دلایلی ناشناخته سلول‌ها زمانی که انسان روزه می‌گیرد مقاومت بیشتری در برابر عوامل آسیب زننده از خود نشان می‌دهند. ۲. پیشگیری از ابتلا به سرطان و بهبود دهنده اثرات شیمی‌درمانی
پزشکان پس از بررسی بدن تعداد زیادی از بیماران به این نتیجه رسیدند که روزه گرفتن احتمال ابتلا به سرطان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. چنین اثری در بدن تنها منحصر به نوع خاصی از سرطان نیست و در مورد انواع این بیماری مؤثر است. به عنوان مثال روزه گرفتن عامل مهمی برای جلوگیری از رشد تومور‌های مغزی است.
حتی بدن بیماران سرطانی نیز به روزه گرفتن حساس نبوده و نتایج مثبتی از خود نشان می‌دهد. به طوریکه تأثیر دارو‌های شیمی‌درمانی در بدن افراد روزه‌دار چند برابر بیشتر و بهتر از سایر بیماران است. در حقیقت روزه گرفتن موجب تسریع در فرایند‌های درمانی سرطان می‌شود. بسیاری از پزشکان بیماران خود را برای تقویت سیستم ایمنی بدن و داشتن زندگی شاد به روزه گرفتن تشویق می‌کنند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۲۷°