امکان رفع تحریم‌ها وجود دارد، اما عجله نداریم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:50 - چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۵۰۸۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۳
سخنگوی دولت گفت: امکان رفع تحریم‌ها وجود دارد، اما عجله‌ای نداریم و هیچ امتیازی نمی‌دهیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای علی ربیعی در نشست خبری هفتگی خود که در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، درباره تحقق برداشته شدن تحریم‌ها در زمان کوتاه گفت: به لحاظ فنی امکان رفع کلیه تحریم‌های ناقض برجام و احیای کامل این توافق در مدت زمان کوتاه وجود دارد.

ربیعی تاکید کرد: امیدواریم که مذاکرات سازنده‌ای که در آن قرار داریم به این نتیجه مطلوب برای همه طرف‌ها دست پیدا کند، اما در عین حال ما عجله‌ای هم نداریم و برای احقاق حق بدیهی خودمان، حاضر به سپردن هیچ امتیاز خارج از چارچوب برجام نیستیم.

سخنگوی دولت در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات وین و چگونگی رفع تحریم‌ها و اجرای تعهدات گفت: آقای عراقچی در هفدهم فروردین در مصاحبه با پرس تی وی هم اعلام کردند که «ما علاقه‌ای به احیای برجام از طریق طرح گام به گام نداریم» و سیاست قطعی ابلاغ شده از سوی رهبری سرمشق مذاکراتی ماست.

وی افزود: در حال حاضر دو کارگروه تشکیل شده سرگرم بررسی و ارائه لیست اقداماتی هستند که طرفین برای انجام کامل تعهدات خود باید انجام بدهند. مذاکرات با ۴+۱ بطور فشرده در همین خصوص ادامه دارد.

ربیعی اظهار داشت: دولت در راه احیای برجام هیچ انگیزه انتخاباتی جز رفع تحریم‌ها و مشاهده اثر مثبت آن بر زندگی مردم که می‌تواند پیش درآمدی برای مشارکت حداکثری در انتخابات و تحقق خواست مقام معظم رهبری باشد، ندارد.

سخنگوی دولت ادامه داد: کسانی که غیر از این زاویه، شائبه انگیزه انتخاباتی دولت در مذاکرات احیای برجام را به میان می‌کشند، همان‌هایی هستند که سالهاست در انتظار نابودی برجام و به بهای مشقت زندگی مردم کوشیده اند که از این نمد، کلاهی سیاسی نصیب خود کنند و حالا که مذاکرات احیای برجام آغاز شده، قیاس به خود می‌گیرند و تصور می‌کنند که لابد دولت هم باید مثل آن‌ها نیت سیاسی و انتخاباتی از این مذاکرات داشته باشد.

وی گفت:، اما از نظر دولت، مسئله احیای برجام یک مسئله ملی است و نباید ابزار انتخاباتی قرار بگیرد. دولت برخلاف عده ای، هیچ وقت از جیب مردم و منافع ملی برای منافع جناحی و انتخاباتی هزینه نکرده و نخواهد کرد.

واکست اسپوتنیک از خرداد وارد کشور می‌شود
سخنگوی دولت گفت: قرار داد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی نهایی شده است و از خرداد وارد کشور می‌شود.

آقای علی ربیعی در ادامه نشست خبری هفتگی خود افزود: تولید واکسن مشترک با کوبا شروع شده و به زودی فاز سوم آزمایش انجام می‌شود.

سخنگوی دولت همچنین در خصوص آخرین وضعیت واکسن ایرانی گفت: دفاع و حفاظت از جان شهروندان یک اصل بنیادین برای دولت بوده است؛ و خرید واکسن کرونا نیز دقیقا مشمول این قاعده است؛ بنابراین اینکه گفته شده شرکت‌های تولید کننده واکسن، دولت را تحت فشار گذاشته اند، تا خرید خارجی صورت نگیرد یک امر کاملا نادرست است.

وی ادامه داد: مجموعه دولت، ستاد ملی کرونا و شخص رئیس جمهور از ابتدا به خرید واکسن خارجی آنهم بطور انبوه معتقد بودند. به خاطر همین، ما جزو اولین کشور‌هایی بودیم که برای خرید واکسن از کوواکس، ثبت‌نام کردیم، منابع ارزی‌اش هم تهیه شد، اما در مرحله انتقال پول، بخاطر محدودیت‌ها و تحریم‌های بانکی، با مشکل مواجه شدیم و نوبت‌مان را از دست دادیم وگرنه امروز ۱۶ میلیون دوز واکسن از طریق کوواکس وارد کشورمان شده بود.

ربیعی افزود: البته با رایرنی‌های فراوان و تلاش وزارت خارجه مان، این مشکل بالاخره رفع شد و تحویل واکسن‌ها آغاز شده است و به زودی همه آن واکسن‌ها وارد می‌شوند.

عضو هیات دولت اظهار داشت: موضوع خرید واکسن برای دولت بسیار مهم است و دکتر روحانی دستور داده از همه ظرفیت‌های ملی برای واردکردن واکسن، استفاده شود برای همین ضمن آنکه بخشی از وزارت خارجه، به طور مشخص در راستای دیپلماسی سلامت فعال شده است، اعلام شد که بخش خصوصی هم میتواند با ارز نیمایی واکسن وارد کند. امروز هم برخی در بخش خصوصی موفق شده‌اند و خبر دارم که اقدامات خوبی صورت گرفته است.

سخنگوی دولت افزود: در همین زمینه طبق اعلام مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو تا کنون سه شرکت از بخش خصوصی مجوز واردات واکسن کرونا را از سازمان غذا و دارو دریافت کردند و قرار شده واکسن را وارد کنند.

ربیعی گفت: همچنین بخشی از پولهایمان در عراق به خرید واکسن اختصاص یافته و انتظار داریم دولت عراق اهتمام بیشتری برای انتقال بقیه پول ایران داشته باشد. امیدواریم که بهانه مجوز اُپَک هم برداشته شده باشد.

وی با بیان اینکه این روز‌ها سفرای ما در کشور‌های روسیه، هند، سوئیس، چین و کره جنوبی تماما فعال هستند تصریح کرد: مردم عزیز ما بدانند ما با نابرابری مضاعف روبرو بودهایم، یکی نابرابری جهانی در توزیع واکسن میان کشور‌ها و دیگری نابرابری مضاعف ناشی از تحریم ها. با اینحال مطمئنم تلاش‌های صورت گرفته، به زودی به ثمر می‌نشیند.

سخنگوی دولت افزود: علاوه بر آن، سفیرمان در روسیه خبر داده قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی نهایی شده و از خرداد وارد کشور می‌شود. همچنین تولید واکسن مشترک با کوبا شروع شده و به زودی فاز سوم آزمایش انجام می‌شود.

ربیعی ادامه داد: البته از آنجا که دولت معنا و ماهیت تحریم را به خوبی می‌داند و به مشکلات و تبعات آن واقف است، تولید واکسن داخلی را هم مورد اهتمام جدی قرار داده است و خبر‌های خوبی هم در این خصوص منتشر شده. ما لحظه‌ای واردات واکسن را معطل تولید داخلی نکردیم.

وی درباره برنامه دولت برای واردات صحیح واکسن کرونا گفت: وقتی به بخش خصوصی اعلام کردیم که برای وارد کردن واکسن کرونا اقدام کنند، این یک استراتژی درست بود. واکسن هم مثل سایر کالا‌های دیگر باید به لحاظ کیفیت و سلامت توسط یک مرجع دولتی مورد تایید قرار بگیرد. معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت هم مرجع تعیین کننده استاندارد واکسن وارد شده است.

سخنگوی دولت همچنین در ادامه نشست خبری و در پاسخ به این سوال که آیا سرنوشت برجام عبرتی هم برای دولت داشت؟ گفت: برجام نه تنها برای ما بلکه برای تاریخ ایران و همه جهانیان هم عبرت آموزی زیادی دارد. از همه اتفاقات مهمی که در کشور می‌افتد همه باید عبرت بگیریم. برجام باعث تقویت اعتماد به نفس ملی و اعتقاد به توانایی داخلی در احقاق حقوق مردم و مشخص شدن این واقعیت شد که هم می‌توان احقاق حقوق از جامعه جهانی کرد و هم حق خود را برای برخورداری از فعالیت‌های هسته‌ای صلح آمیز داشته باشیم.

سخنگوی دولت افزود: سرنوشت برجام به ما یاد داد که هرچند در امنیت زدایی ایران موفق شدیم و افق از امکانات تازه به رویمان گشوده شد، اما بخاطر اختلافات داخلی نتوانستیم چنان که شایسته بود از آن استفاده کنیم. برجام به تنهایی برای بهبود چشمگیر اقتصاد ملی کافی نبود، چون با وجود رفع کردن یک مانع بزرگ خارجی، نارسایی‌های دیگر از جمله در نظام مالی و بانکی و مقررات دست و پاگیر و مهمتر از این‌ها اختلاف‌های سیاسی که مانع از شکل گیری اجماع ملی حول برنامه توسعه کشور بود، سد راه بهره مندی از شرایط مطلوب شد.

وی اظهار داشت: البته ما در دولت هیچ وقت برای احقاق حقوق ملت از هیچ طعنه، فشار، ترور حیثیتی داخلی و ترور فیزیکی خارجی ترسی نداشته و نداریم، اما بیشتر از قبل به این باور رسیدیم که برای گرفتن حق مردم نباید تسلیم فشار‌ها و طعنه‌ها شد و نباید به خاطر فشار‌های مختلف سیاسی از تلاش برای بازگردان حقوق ملت دست کشید. بله؛ برجام درس‌های زیادی به ما یاد داد.

ربیعی ادامه داد: مهمترین عبرتی که از سرنوشت برجام گرفتیم این بود که تصور نمی‌کردیم یک جناح خاص، رقابتی سالم را تا مرز عداوتی مسموم پیش ببرد و گاهی هم صدا با بدخواهان ایران، دولت را یک روز متهم به نابودکردن دستاورد‌های هسته‌ای، یک روز متهم به عدم توجه به توانمندی داخلی و یک روز هم متهم به وادادگی کردند و علیه کسانی که در راه دفاع از منافع ملی و آسایش مردم، در حال مصاف دیپلماتیک با قدرت‌های جهانی بودند، تهمت و قلم زدند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: حتی زمانی که دولت زورگو و قانون شکن ترامپ از برجام خارج شد و سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ را علیه ملت ما وضع کرد، این افراد نه تنها از تخریب و افترا علیه دولت در خط مقدم آن جنگ اقتصادی دست برنداشتند.

وی اظهار داشت: ما در دولت، هم باید تولید و اقتصاد را پیش می‌بردیم و خوشبختانه سال ۹۹ را با رشد ۲ درصد تمام کردیم؛ هم باید مراقب روان جامعه می‌بودیم و در عین حال، با عقب راندن تحریمها، حق جامعه مردم ایران را از نظام ظالمانه جهان می‌ستاندیم. در این شرایط، باید منتظر هجمه‌های داخلی هم می‌بودیم.

ربیعی تاکید کرد: با وجود این، دولت هیچگاه از آنچه که به آن اعتقاد داشته، عقب ننشسته و تا آخرین لحظه که مسئولیت داریم، در عقب راندن تحریم، رفع آثار و تبعات آن بر معیشت مردم؛ پیش بردن تولید ملی و توسعه زیرساخت‌ها و همچنین حفظ جان مردم با خرید و تولید واکسن کرونا، اهتمام ویژه خواهیم داشت. این مشی و تعهد دولت به مرم است و تا روز آخر به آن وفادار خواهد ماند.
 
ربیعی در ادامه نشست خبری؛ با اشاره به سالروز تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و روز ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ۴۰ سال اخیر به عنوان دو بال حفظ تمامیت ارضی ایران عزیز کارنامه درخشانی از خود به جا گذاشته اند.

وی افزود: قهرمانان ملی ما از هر دو نهاد فداکار، از شهید صیاد شیرازی تا شهید قاسم سلیمانی، امروز مورد احترام ملت قرار دادند، نهاد و آموزه‌ای از رشادت و از خودگذشتگی برای همه‌ی ایرانیان هستند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ویژگی مهم این دو بزرگوار به عنوان دو سمبل ایثار همانند خیل عظیم شهدای ما، برخواستن از طبقات محروم جامعه، بودن در کنار مردم، دلسوزی برای مردم، پیشگامی و در خط مقدم بودن برای فداکاری، در همه مراحل زندگی پربرکتشان بوده است.

ربیعی افزود: دو پیوستن؛ یکی به مردم و دیگری از مردم در حافظه تاریخی ملت ما نقش بسته است. در دوران بی بدیل تاریخ انقلاب اسلامی ایران در نزاع بین ظلم و قیام غیرمسلحانه مردم در بهمن ماه ۱۳۵۷، ارتش در کنار و در آغوش مردم قرار گرفت و در فاصله اندکی بعد از پیروزی انقلاب، این بار مردم بودند که به نیرو‌های مسلح ما پیوستند و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تشکیل دادند.

وی اظهار کرد: این دو نهاد و این دو نیروی مسلح مردمی دوشادوش هم تا به امروز حافظ منافع حیاتی و تمامیت ارضی ما بوده اند. این روز را از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران به همه سربازان میهن و پاسداران وطن تبریک می‌گویم.
 

سخنگوی دولت همچنین گفت: متاسفانه در روز‌های اخیر یکبار دیگر شاهد اوج گرفتن موارد ابتلا و درگذشت شماری از عزیزان مان بودیم که درد و رنج‌های بسیاری را بر جامعه تحمیل کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد دو عامل در شکل گیری موج چهارم کرونا موثر بوده است، یک عامل ویروس جهش یافته جدید است. با قدرت سرایت بالا و با پیشروی مهلک در بدن بیمار که قبل از عید نوروز وارد ایران شده است.

ربیعی اظهار داشت: ویروس‌های جهش یافته در هیچ مرزی محدود نمی‌ماند و بسرعت به سایر کشور‌ها تسری پیدا می‌کند و ما هم از این قاعده مستثنی نبودیم و اینک ما یک پیک جهانی را شاهد هستیم از کشور‌های همسایه تا کشور‌های توسعه یافته با آمار مرگ بسیار بالا و اساسا در جهان پیک جدید مرگ آوری بیشتری داشته است.

وی ادامه داد: عامل دیگر، عدم رعایت پروتکل‌ها است. تجربه در ایران نشان می‌دهد زمانی که نرخ مرگ و میر پایین می‌آید مردم احساس آسودگی خاطر پیدا می‌کنند و در رعایت پروتکل‌های بهداشتی غفلت می‌کنند. امروز برخی از مسئولان وزارت بهداشت ما معتقدند که به رغم هشدار‌های مکرر مسئولان بهداشت و درمان، رفتار‌ها و خرید‌های شب عید موجب تسری بیشتر ویروس جدید شده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه مداومت و خستگی ناپذیری در مراعات پروتکل‌ها عامل تاثیرگذار اصلی است که به قطع زنجیره ویروس کمک می‌کند گفت: افرادی که به واسطه کرونا و به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از دست دادیم یک عدد نیستند هر کدام از آن‌ها یک سرمایه انسانی برای جامعه و خانواده خود بودند و خانواده‌های زیادی دچار مصیبت‌های بی سوگ شده اند.

ربیعی افزود: از مردم تقاضا می‌کنیم که پروتکل‌های بهداشتی را جدی بگیرند و همه به یاد داشته باشیم که تک تک ما در برابر زندگی‌هایی که به خاطر سهل انگاری در رعایت قوانین از دست می‌روند، مسئولیم. ما به یک حس مسئولیت پذیری اجتماعی دائمی، اما آسان با سه عنصر اصلی فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن دست‌ها برای شکست کرونا نیاز داریم.
 

سخنگوی دولت همچنین در ادامه درگذشت سردار سید محمد حسین زاده حجازی جانشین فرمانده سپاه قدس را تسلیت گفت و افزود: او یک الگوی اخلاقی و خویشتنداری برای هم رزمان خود بود. خداوند متعال او را با اولیا و شهدای کربلا محشور نماید.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۲۷°