برجام پلاس نمی‌خواهیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:16 - پنجشنبه 23 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۵۱۶۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۶
روحانی: برای بازگشت به برجام باید هر گونه تحریم به هر بهانه‌ای برداشته شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس جمهور گفت: امنیت ملی ما بعد از حضور مردم، وابسته به نیرو‌های مسلح یعنی ارتش و سپاه است و هر دو نقش بسیار مهمی دارند.
آقای روحانی در جلسه هیأت دولت در سخنانی با گرامیداشت روز ۲۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و نامگذاری این روز در ۲۹ فروردین سال ۵۸ از سوی حضرت امام (ره) گفت: در این روز مردم تظاهرات باشکوهی انجام دادند و در این تظاهرات شعار مردم این بود که ملت فدای ارتش و ارتشی‌ها هم که در این تظاهرات شرکت کرده بودند می‌گفتند ارتش فدای ملت.
وی افزود: توطئه بسیار بزرگی که گروهک‌ها طراحی کرده بودند برای انحلال ارتش، برای همیشه نابود شد و ۲۹ فروردین روزی است که ارتش با ویژگی‌های جدید توسط امام تأسیس یا احیاء شد.
آقای روحانی اضافه کرد: چند روز بعد در دوم اردیبهشت ۵۸ امام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تأسیس فرمودند و چقدر مهم بود هر دوی این فرمان‌ها یعنی اگر اقدام امام در احیای ارتش در پایان فروردین ۵۸ نبود و تأسیس سپاه پاسداران در اردیبهشت ۵۸ نبود، در آن شرایط اگر جنگی بر ما تحمیل می‌شد چه فاجعه بزرگی در تاریخ کشور بوجود می‌آمد.
رئیس جمهور ادامه داد: همه کار‌های امام حکیمانه و بر مبنای حکمت، خرد، مصلحت و آینده نگری بود که یکی از نمونه‌های آن این بود که ظرف چند روز در سال ۵۸ امام دو فرمان صادر کرد و چقدر برای امنیت ملی نه تنها در آن زمان حتی امروز مهم بود.
آقای روحانی گفت: امروز هم امنیت ملی ما بعد از حضور مردم، وابسته به نیرو‌های مسلح یعنی ارتش و سپاه است که هر دو نقش بسیار مهمی دارند.
رئیس جمهور افزود: ما هم به ارتش جمهوری اسلامی ایران و هم به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و به همه پرسنل و همه آن‌هایی که در طول این مدت خدمت کردند و همه آن عزیزانی که حماسه آفریدند، آن‌هایی که شهید شدند، سرداران بزرگ، امیران بزرگ و پرسنل فداکار افتخار می‌کنیم.
وی اضافه کرد: در این ایام و در تمام مقاطع هر کجا نیاز بود سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران در صحنه حاضر بودند و تلاش کردند، به این دو نیروی مسلح که البته در کنار آن‌ها نیروی انتظامی نیز سر جای خود است، افتخار می‌کنیم به خاطر این همه ایثار، تلاش، کار و فداکاری‌هایی که در طول این ۴۲ سال نسبت به ملت و کشور خود انجام دادند.
رئیس جمهور درجلسه هیات دولت درباره واکسن کرونا گفت: یک ذهنیتی دربخشی از مردم ما وجود دارد که مثلا جنس شرقی به کیفیت جنس غربی نیست و بنابراین وزارت بهداشت ما به دنبال سبدی ازواکسن شرقی و غربی بود که شرایطی پیش امد و وضعیت را متفاوت کرد.
اقای روحانی گفت: یک واکسن‌هایی بود که درمرحله سوم به برخی کشور‌ها فروختند یعنی ازمایش را دران کشور‌ها برروی مردم ان‌ها انجام دادند که مورد قبول ما واقع نشد.
رئیس جمهور افزود: بهترین جایی که درپاییزسال قبل رسیدیم کوواکس بود که ما ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن خریداری کردیم که بخاطر جنایت امریکا نتوانستیم پول ان را بدهیم.
اقای روحانی گفت: این دلیل تاخیر درواردات واکسن بود و امریکا نگذاشت پول واکسن‌ها برغم همه تلاش‌های ما جابجا شود.
رئیس جمهور گفت: وزرای نفت، راه و شهرسازی و نیز رئیس کل بانک مرکزی عمده افرادی هستند که اگر بگویند تحریم برداشته شده ما می‌توانیم به مردم بگوییم که تحریم برداشته شده است.
آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیات دولت با اشاره به موضوع راستی آزمایی برای برداشتن تحریم‌ها تصریح کرد: راستی آزمایی را ما تعیین می‌کنیم زمانی که تحریم‌ها برداشته شد و ما مطمئن شدیم اعلام می‌کنیم که تحریم‌ها برداشته شده است.
وی گفت: ما دیروز در مورد راستی آزمایی مفصل بحث کردیم که چگونه می‌خواهیم راستی آزمایی کنیم، چقدر زمان می‌برد.
رئیس جمهور اضافه کرد: به نظر من این راستی آزمایی خیلی پیچیده نیست و اگر از قبل درست برنامه ریزی شود و همکاری و حسن نیت کامل باشد، در یک زمان نه چندان طولانی می‌شود این را گفت.
آقای روحانی افزود: وزرای نفت، راه و شهرسازی و نیز رئیس کل بانک مرکزی عمده افرادی هستند که اگر بگویند تحریم برداشته شده ما می‌توانیم به مردم بگوییم که تحریم برداشته شده است.
رئیس جمهور گفت: قدم سوم کاری است که ما باید انجام دهیم یعنی برنامه هسته‌ای خودمان را کاملا منطبق با برجام کنیم و ما این کار را عیناً خواهیم کرد و یک میلی متر هم زیاده نمی‌خواهیم.
آقای روحانی افزود: هر چه در برجام آمده عمل خواهیم کرد و اگر چیز اضافه‌ای هست جمع خواهیم کرد حتی ممکن است کیس کیت هم کار می‌کرده و لازم باشد ما آن را جمع کنیم، جمع خواهیم کرد و برای ما کاری ندارد و ساده است.
رئیس جمهور بار دیگر تاکید کرد: در صورت برداشته شدن تحریم‌ها ما عین برجام را اجرا و پیاده خواهیم کرد.
آقای روحانی با اشاره به اینکه سه گام باید برداشته شود گفت: آمریکایی‌ها باید گام رفع تحریم را کامل بردارند، گام دوم راستی آزمایی است که ما برنامه ریزی آن را انجام داده ایم و در زمان کوتاهی ما می‌توانیم این راستی آزمایی را انجام دهیم و زمانی که مسئولین ما اعلام کنند تحریم برداشته شده است ما این کار را خواهیم کرد و گام سوم بازگشت به کل توافق هسته‌ای برجام است که دقیقاً آن را اجرا و عمل می‌کنیم.
وی گفت: امیدوارم ما در قدم‌های بعدی نیز در ۱+۵ صداقت، جدیت و حل سریع مسئله را کاملاً حس کنیم و تا زمانی که ما این را حس می‌کنیم آن را ادامه خواهیم داد البته نه در زمان طولانی بلکه در زمان کوتاهی باید همه چیز تمام شود و ما به نتیجه برسیم و مردم نیز به آمال و آرزو‌های خود برسند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۰°