افتتاح سومین مرز رسمی ایران و پاکستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:07 - يکشنبه 26 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۵۱۹۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۵
پایانه مرزی "پیشین" در جنوب سیستان و بلوچستان با حضور مقامات دو کشور ایران و پاکستان به بهره‌برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
وزیر راه و شهرسازی امروز (چهارشنبه) در آیین افتتاح پایانه‌های مرز‌های رسمی پیشین -‌مند گفت: با افتتاح سومین سایت مرزی و حدود یک هزار کیلومتر مرز مشترک با پاکستان، تعاملات و تبادلات تجاری گسترش می‌یابد.

محمد اسلامی با اشاره به حضور " شاه محمود قریشی" وزیر خارجه پاکستان در تهران افزود: با سندی که امروز میان دو کشور امضا می‌شود، حداقل ۶ بازارچه رسمی در مدار فعالیت قرار می‌گیرد.
مرز پیشین جنوبی‌ترین گذرگاه استان سیستان و بلوچستان با پاکستان است.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران در این آیین که با حضور خانم "زبیده جلال" وزیر صنایع دفاعی پاکستان برگزار شد اظهار داشت: در بحث توسعه روابط و تبادلات با کشور دوست و همسایه «پاکستان» چند گام اساسی را با همکاری وزارت امور خارجه دنبال کردیم که نخستین آن این بود که ما بعد از سال‌ها که فقط یک مرز رسمی داشتیم با عنایت همه مدیران توانستیم مرز دوم رسمی «ریمدان» را پارسال افتتاح کنیم و امسال هم شاهد افتتاح سومین مرز رسمی با این کشور هستیم.

وی افزود: از این به بعد تبادلات مرزی و رفت و آمد‌های تجاری با کشور پاکستان به طور کلی متحول خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: اضافه کردن ۲ پایانه رسمی برای تبادلات تجاری و همچنین ۶ بازارچه رسمی کمک می‌کند که ما به سمت یک کار تجاری خوب حرکت کنیم.
 
گذرگاه پیشین -‌مند که در شهرستان راسک واقع شده است بدلیل نزدیکی با دو ایالت سند و بلوچستان پاکستان نقش مهمی در جلوگیری از قاچاق کالا و رونق تجارت دارد.

پایانه مرزی "پیشین" در زمینی به مساحت ۱۳ هکتار احداث خواهد شد که امروز سایت موقت آن به مساحت ۲ و نیم هکتار با ۲۵۰ هزار هکتار عملیات خاکی به بهره‌برداری رسید.

تاکنون ۲۸ میلیارد تومان برای سایت نخست هزینه شده و ۴۵۰ متر مربع ساختمان برای آن ساخته شده است.

مرز پیشین به علت قدمت و نزدیکی آن به آبادی‌ها و شهر‌های پاکستان از جمله روستای "ردیگ" در کنار نقطه صفر مرزی، بخش‌"مند" پاکستان در فاصله ۲۰ کیلومتری مرز، بخش تمپ در فاصله ۶۰ کیلومتری، مرکز شهرستان تربت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری و شهر و بندر مهم و اقتصادی کراچی پاکستان در فاصله ۶۰۰ کیلومتری که با ساخت جاده جدید این فاصله به ۴۰۰ کیلومتر کاهش می‌یابد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۲۹°