اختلاف کارشناسان: تورم اولویت است، اولویت نیست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:27 - يکشنبه 19 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۵۲۱۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۶
کارشناسان اقتصادی در برنامه تیتر امشب بر سر نوع و کیفیت و ریشه تورم ۵۰ درصدی کشور و اینکه آیا حل مشکل تورم اولویت دارد یا ندارد، دچار اختلاف نظر شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 کامران ندری در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان این که تورم خیلی افزایش پیدا کرده و از میانگین همیشگی اقتصاد بالاتر رفته گفت: در شرایط فعلی نرخ تورم مهمترین و اصلی‌ترین چالش اقتصادی کشور است.

او با اشاره به این که این میزان تورم به بخش عمده‌ای از مردم کشور که درآمدشان لاقل در کوتاه مدت ترمیم نمی‌شود فشار شدیدی وارد می‌کند افزود: تورم خیلی شدید اثر رفاهی بسیار منفی بر خانوار‌ها می‌گذارد و الان بسیاری از خانوار‌ها قدرت خریدشان شدیدا کاهش پیدا کرده است.

این کارشناس اقتصادی افزود: وقتی تورم بالاست مردم تلاش می‌کنند دارایی پولی خودشان را به غیر پولی تبدیل کنند و این خود باز بر تورم اضافه می‌کند.

ندری درباره آثار منفی تورم بر اقتصاد گفت: تجربه دنیا نشان داده که تورم در بلند مدت بر تولید و سرمایه گذاری تاثیر منفی می‌گذارد و برنامه ریزی‌های بلند مدت را ناممکن می‌سازد و درجه نااطمینانی در اقتصاد را به شدت بالا می‌برد.

او با تاکید بر این که تورمی که در کشور ایجاد شده از حد تحمل بالاتر رفته و باید جدی گرفته شود گفت: در دهه ۷۰ با آن شوک نفتی، کشور‌های صنعتی همه با رکود تورمی مواجه شدند، اما بعد حکمرانی و سیاستگذاری مالی و اقتصادی شان را اصلاح کردند به نحوی که از اواسط دهه ۸۰ تا الان در اکثر کشور‌های دنیا تورم زیر ۳ درصد و برخی از کشور‌ها تورم منفی هم دارند و کشور‌هایی که تورمشان بالای ۱۰ درصد باشد انگشت شمارند.

این کارشناس اقتصادی با تایید این که تحریم‌ها مسائل جدی به وجود آورده و درآمد‌های دولت به شدت کاهش پیدا کرده افزود: با سیاستگذاری بهتر می‌شد میانگین تورم را پایین‌تر آورد مثل سال ۹۸ الان دیگر مشکل تورم در دنیا حل شده است، این تورم نمودار مشکلات عدیده و بی نظمی در حوزه مالی است، ما مشکل تورم را نمی‌توانیم حل کنیم مگر مشکلات ساختاری اقتصاد و بودجه ریزی را حل کنیم، اگر نتوانیم ساختار‌های بودجه ریزی و مالی و مالیاتی را حل کنیم تورم را نمی‌توانیم کنترل کنیم.

ندری گفت: ما اصلا هیچ سیاست ضد تورمی اتخاذ نکرده ایم و به جای اینکه سیاست‌ها انقباضی باشد انبساطی است ما در این زمینه متفاوت با کل دنیا عمل می‌کنیم، اگر واقعا دغدغه تولید داریم باید تورم را کنترل و حل کنیم.

حسین درودیان دیگر کارشناس اقتصادی مهمان برنامه تیتر امشب گفت: تیپ تورم ۵۰ درصدی با تورم‌های عادی متفاوت است علت این تورم رکود است و با سیاستهای انقباضی نمی‌توان آن را کنترل کرد.

درودیان گفت: ما تورمی داریم که با کاهش قدرت خرید و کاهش تقاضا همراه است، یعنی افزایش قیمت‌ها در کنار کاهش قدرت خرید و تقاضا، این تورم ناشی از فشار‌های خارجی است و هزینه‌های تولید را بالا می‌برد، منظورم این است که ما سیاستی اتخاذ نکرده ایم که نقدینگی بالا برود بلکه این اتفاق خودش بر اثر فضای کلی حاکم بر اقتصاد و فشار‌های خارجی رخ داده است.

این کارشناس اقتصادی گفت: من تورم بالای ۱۵ درصد را به عوامل رشد نقدینگی و کسر بودجه منتسب نمی‌دانم، برای همین به نظر من برنامه کنترل این نوع تورم همان برنامه احیای کلی اقتصاد است و اگر کاری کنیم که اقتصاد به حالت عادی خود بازگردد، این تورم هم به نرخ عادی خودش برمی گردد.

او با یادآوری اتکای اقتصاد کشور به فروش نفت و قیمت ارز گفت: افزایش نرخ تورم ۵۰ درصدی انعکاس فضای کلی حاکم بر کشور و اقتصاد کشور است که به لحاظ ساختاری وابسته به ارز و نفتی است و در ضمن رشد نقدینگی آن بالا و در عین حال بی کیفیت است.

او با اشاره به اینکه متوسط تورم بلند مدت با رشد نقدینگی مرتبط است گفت: ۹۰ درصد رشد نقدینگی محصول کار بانک هاست چه بانک‌های دولتی چه خصوصی.

درودیان افزود: تورم ۳۰، ۴۰ درصدی، محصول بافت و فضای کلی حاکم بر اقتصاد کشور است و این تورم روی سکه دیگر افت تولید است.
 
برچسب ها: تیتر امشب
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°