تحریم نمی‌تواند ملت ما را در مسیر توسعه متوقف کند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:49 - يکشنبه 19 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۵۲۳۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۲
رئیس جمهور گفت: یکی از اهداف ما از افتتاح این طرح‌ها این بود که به دنیا بفهمانیم تحریم و فشار نمی‌تواند ملت ما را در مسیر رشد و توسعه متوقف کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای حسن روحانی در مراسم افتتاح طرح‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی افزود: امروز شصت و چهارمین پنجشنبه افتتاح بود که از سال ۹۹ آغاز کردیم و ادامه خواهد داشت؛ یکی از اهداف ما از افتتاح این طرح‌ها این بود که به دنیا بفهمانیم تحریم و فشار نمی‌تواند ملت ما را در مسیر رشد و توسعه متوقف کند؛ خدا را شکر در این ماه‌هایی که گذشت با وجود این که هم تحریم شدید داشتیم و هم کرونا به آن اضافه شد در عین حال طرح‌های مهم تولیدی ما ادامه پیدا کرد.

رئیس جمهور گفت: امروز یکی از افتتاح‌هایی که در سال گذشته نیز داشتیم، مربوط به کشاورزی و بخش کشاورزی برای ما بسیار مهم و استراتژیک است به این دلیل که ماده اولیه بخشی از صنعت ما به خصوص در نساجی، کیف و کفش و همچنین در صنایع دیگر از بخش کشاورزی است.

آقای روحانی افزود: صد‌ها نوع فعالیت صنعتی در کشور وجود دارد که این فعالیت‌های صنعتی وابسته به کشاورزی است، یعنی کشاورزی هم یک بخش است و هم یک پایه برای صنعت و در عین حال صنعت هم به کشاورزی کمک می‌کند و ماشین آلاتی که ما در کشاورزی نیاز داریم در بخش صنعت تولید می‌شود؛ بدون صنعت می‌شود زندگی کرد، اما به سختی در عین حال بدون کشاورزی نمی‌شود زندگی کرد، چون تمام مواد غذایی مورد نیاز ریشه اش در کشاورزی است.

رئیس جمهور گفت: خداوند بزرگ را شاکریم که در این هشت سال در دولت دهم و یازدهم با وجود همه فراز و نشیب‌ها مشکلات و حوادثی مثل کرونا؛ ما باز هم در بخش کشاورزی توفیقات بسیار مهمی را به دست آوردیم یعنی اینکه آبیاری تحت فشار و سامانه‌های مدرن آبیاری ما در این هشت سال مقایسه می‌شود با کل تاریخ و رژیم گذشته و هرچه که بوده را وسط بیاوریم به اندازه آن‌ها و کمی بیشتر در این هشت سالی که در این دولت انجام شده است.

آقای روحانی افزود: ما در کشوری هستیم با شرایط خشکسالی که باید در استفاده از آب حداکثر مراعات را انجام دهیم؛ یکی از راه‌های آن همین افتتاح هاست؛ ما امروز دیدیم که در سیستان ۲۶۰ میلیون متر مکعب آب را منتقل کردیم به دشت سیستان که اگر این سیستم نبود و سیستم نقل و انتقال آب از طریق لوله نبود و قرار بود مثل سابق انجام شود؛ ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب کم می‌شد؛ بنابراین این سیستم‌های نوین بسیار مهم است که بتوانیم از این آب حراست و حفاظت و به بهترین وجه از آن استفاده کنیم.

رئیس جمهور گفت: آماری نیز اعلام شد که بهره وری ما شش درصد بالا رفته که این بسیار مهم است که بهره وری در آب از ۳۹ به ۴۵ رسیده است.

آقای روحانی ادامه داد: امسال با توجه به شرایط خشکی که داشتیم و مقایسه می‌کنیم سال آبی را که تا پایان شهریور ادامه پیدا می‌کند، نسبت به سال آبی قبل ۵۰ درصد کاهش داشته که مشکلات فراوانی برای بخش‌های مختلف خواهد داشت و سیستان و بلوچستان جزو مناطقی است که بارندگی بسیار کمی داشتند و نشان می‌دهد که برای آبِ استان‌ها باید فکر کنیم هم برای آب آشامیدنی و هم برای آب کشاورزی و دولت همه تلاشش بر این بوده که در بخش کشاورزی شاهد یک تحول بزرگ باشیم.

مرغ هم شامل تحریم‌های ظالمانه آمریکاست

رئیس جمهور گفت: ملت ما باید بداند مرغ هم شامل تحریم‌های ظالمانه آمریکا بوده است.

آقای حسن روحانی افزود: باتوجه به گزارش‌های ارایه شده در این مراسم؛ ما در بحث کره به خودکفایی رسیدیم و می‌توانیم جزو صادرکنندگان این محصول باشیم؛ در زمینه مرغ هم نیازمندی‌های ما به خارج کم می‌شود و به خودکفایی کامل می‌رسیم.

آقای روحانی تصریح کرد: مردم ما شاید نمی‌دانستند یا کمتر ما این موضوعات را برای مردم توضیح دادیم که در دوران تحریم چه مشکلاتی از نظر تامین این محصولات داشتیم.

رئیس جمهور گفت: مردم باید بدانند که ما در مرغ لاین و اجداد آن‌ها را که وارد می‌کردیم تحریم شدیم و اجازه ندادند وارد کنیم؛ می‌خواستند اخلال ایجاد کنند و قصد داشتند در داخل کشور مرغ تولید نشود.

آقای روحانی ادامه داد: نهاده‌هایی که وارد می‌کنیم از طریق ارز و سیستم بانکی و با فشار‌ها و مشکلاتی است که برای ما ایجاد کردند؛ خرید این نهاده‌ها و واردکردن آن‌ها با مشکلات فراوانی توام بود.

رئیس جمهور گفت: مردم باید بدانند این تحریم ظالمانه ضدانسانی ترامپ از آغاز تا به امروز که متاسفانه ادامه دارد در همه جا تاثیرگذار بوده است.

آقای روحانی اظهار داشت: عده‌ای آشنا نیستند و درصد درست می‌کنند برای این مسایل و می‌گویند؛ ۳۰ درصد مشکلات از تحریم هاست و ۷۰ درصد دیگر از مدیریت است که این حرف کاملا غلط و نادرست است.

رئیس جمهور افزود: این‌ها نمی‌دانند تحریم در چه زمینه‌هایی تاثیرگذار است و چه مشکلاتی ایجاد می‌کند و نمی‌دانند که کل تولید در بخش کشاورزی، در بخش صنعت که اگر نهاده‌های لازم و مواداولیه را نتوانیم به موقع وارد کنیم تولید متوقف می‌شود؛ تحریم بر روی تمام این‌ها در زمینه صادرات و واردات تاثیرگذار است.

آقای روحانی افزود: من از وزارتخانه و سایر دستگاه‌هایی که در کنار وزارتخانه این روز‌ها در وین تلاش کردند برای اینکه این تحریم را بشکنند، تشکر می‌کنم.

رئیس جمهور تصریح کرد: نمی‌توانم بفهمم و هضم کنم که یک کسی عضو ملت ایران باشد و ایرانی باشد و از برداشتن تحریم ناراحت باشد.

آقای روحانی گفت: نمی‌توانم این را درک کنم چطور می‌شود این فرد ایرانی باشد، مسلمان باشد و اعلام کند که من میان و کنار مردمم و برای مردم کار می‌کنم.

رئیس جمهور ادامه داد: تحریم یک ظلم عظیم و بزرگ علیه ملت ایران است و ما لحظه‌ای که ببینیم طرف مقابل آماده شده، برای اجرای قانون و مقررات یک لحظه صبر نمی‌کنیم.

آقای روحانی افزود: مخالفان هرچه دوست دارند بگویند؛ هرچه هم که زور داشته باشند و هرچقدر هم که بلندگو داشته باشند، فرقی نمی‌کند.

رئیس جمهور گفت: زمانی که ببینیم حق مردم ایران را می‌توانیم بگیریم؛ من به عنوان رئیس جمهور یک لحظه معطل نمی‌کنم و همان موقع این کار را انجام خواهم داد و عده‌ای هم ناراحتند به ما ربطی ندارد.

آقای روحانی افزود: مردم بدانند تحریم حتی برای تولید مرغ، تخم مرغ و پرورش دام چه تاثیری می‌گذارد.

رئیس جمهور همچنین گفت: ممکن است این تاثیرات در واکسن باشد، در کود و بذر و خیلی از مسایل دیگر هم باشد.
 
جایزه هزار تومانی دولت به گندم کاران

رئیس جمهور گفت: دولت به کشاورزانی که سریع‌تر محصول گندم خود را تحویل دهند جایزه هزار تومانی تقدیم خواهد کرد.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود در مراسم افتتاح طرح‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی، با بیان اینکه مردم آمار‌ها را در هشت سالِ این دولت و در بخش کشاورزی مقایسه کنند گفت: در این بخش و برخی محصولات به خودکفایی رسیدیم و همچنین در بحث روغن و دانه‌های روغنی حرکت بسیار خوبی انجام گرفته است.

رئیس جمهور با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در مراسم افتتاح طرح‌های ملی بخش کشاورزی افزود: در کشت‌های گلخانه‌ای پیشرفته بسیار خوبی داشته ایم و در بخش آبزیان ماهی و میگو که تولید می‌شود، کیفیت تولید بالا رفته و این آمار قابل توجه است.

آقای روحانی به محصولات آبزیان صادراتی مانند میگو اشاره کرد و گفت: این محصول به خوبی صادر و زمینه خوبی برای صادرات وجود دارد، همچنین برای مصرف داخلی قابل اهمیت است.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به افتتاح طرح‌های آبیاری مدرن در بخش کشاورزی تصریح کرد: ۷۲ هزار هکتار آبیاری مدرن در بخش کشاورزی صورت می‌گیرد که ۱۰۰ هزار هکتار آبیاری مدرن نیز در سال پیش رو انجام خواهد شد.

رئیس قوه مجریه همچنین با بیان اینکه بخش کشاورزی برای ما اهمیت دارد گفت: زمینه برای خودکفایی در بخش کشاورزی به عنوان امنیت غذایی و صادرات محصولات وجود دارد و می‌توانیم خودکفا شویم؛ در بخشی از موارد گاهی به زمان نیاز داریم و در برخی از موارد نیز توفیقات خوبی داشتیم.

آقای روحانی در ادامه با اشاره به اینکه ایران کشور چهار فصل است ادامه داد: بخش‌های مختلفی از کشور با آب و هوای متنوع قابلیت کشت محصولات مختلفی دارد.

رئیس جمهور با اشاره به درنظر گرفتن هدیه و جایزه هزار تومانی هم برای گندمکاران گفت: دولت گندم را کیلویی ۴ هزار تومان از کشاورزان خریداری می‌کند، افرادی که سریع گندم‌ها را تحویل دهند، هزار تومان افزایش قیمت خرید خواهیم داشت و به گندم کاران عزیز به عنوان هدیه تقدیم خواهد شد که این هدیه کوچکی است که به آن‌ها اهدا می‌کنیم.

آقای روحانی ادامه داد: کشاورزان باعث می‌شوند تا کشور و محصول گندم ما خودکفا شود، هر چند شاید در بخش نیازمند واردات باشیم، اما به خاطر خشکسالی به اندازه خوراک مردم گندم تولیدی کفایت می‌کند.

رئیس جمهور همچنین گفت: این قانون خداوند است که چگونه یک دانه گندم گاهی ۷۰۰ دانه گندم و یا بیشتر بدهد، این‌ها همه فرمان و دستور خداوند است.
 
 افزایش دو برابری سطح آبیاری تحت فشار کشور

رئیس جمهور گفت: سطح زمین های مجهز به سیستم های آبیاری تحت فشار در کشور دو برابر شده است.

آقای روحانی امروز پنجشنبه در مراسم افتتاح طرح های ملی وزارت جهاد کشاورزی افزود: کل سطح آبیاری تحت فشار کشور تا سال 92 به میزان یک میلیون و 200 هزار هکتار بود که این رقم اکنون به دو میلیون 400 هزار هکتار رسیده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: این رقم دو برابر کل تاریخ آبیاری تحت فشار در کشور است.

۴ هزار و ۶۳۵ طرح وزارت جهاد کشاورزی در سراسر کشور با حضور رئیس جمهور و به صورت تصویری به بهره برداری رسید. 
 
در شصت و چهارمین برنامه از افتتاح طرح‌های ملی، ابتدا وزیر جهاد کشاورزی گزارشی از برنامه‌ها و طرح‌های این وزارتخانه ارائه کرد و پس از پاسخ به سئوالات آقای روحانی این طرح‌ها افتتاح شد.

طرح آبیاری ۱۴ هزار هکتار از دشت سیستان؛ ۳ هزار و ۹۱۳ طرح سامانه‌های نوین آبیاری به مساحت ۷۲ هزار هکتار در سراسر کشور؛ ۱۵۰ طرح حوزه شیلات و ۵۷۱ واحد دام و طیور در سطح کشور طرح‌هایی است که با دستور رئیس جمهور به بهره برداری خواهد رسید.

این طرح‌های کشاورزی با ارزش ۸ هزار و ۱۴۷ میلیارد تومان برای ۴۲ هزار و ۳۰۰ نفر اشتغال ایجاد می‌کند.
 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°