رشد ۳۶.۶ درصدی تولید دام و طیور در کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:53 - پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۵۲۵۴
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۸
وزیر جهاد کشاورزی گفت: در هشت سال گذشته تولید دام و طیور در کشور ۳۶ و ۶ دهم درصد افزایش داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 کاظم خاوازی در حاشیه افتتاح طرح‌های ملی کشاورزی افزود: امروز ۴۶۳۵ طرح با سرمایه‌گذاری ۸۲۱۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد که برای حدود ۴۲ هزار و ۳۰۰ نفر اشتغال ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به طرح‌هایی که در حوزه دام و طیور به بهره برداری می‌رسد گفت: امروز در تولید شیر و مرغ خودکفا و در تولید گوشت قرمز نیز نزدیک به خودکفایی هستیم.

خاوازی افزود: تولید عسل در ۸ سال گذشته از ۷۵ هزار تومان به ۱۵۰ هزار تن رسیده است و در حالی که سالانه ۵۰ هزار تن کره وارد می‌کردیم امروز در این محصول نیز به خودکفایی رسیده‌ایم.

خاوازی با اشاره به بهره‌برداری از طرح‌های حوزه شیلات گفت: میزان صادرات محصولات شیلات از ۷۱ هزار تن به ارزش ۲۵۰ میلیون دلار در سال ۹۲ به ۱۲۴ هزار تن به ارزش ۴۶۰ میلیون دلار رسیده است.

وی گفت: مجموع تولیدات شیلات کشور حدود ۸۸۵ هزار تن در سال ۹۲ بود که اکنون به بیش از یک میلیون و ۲۲۰ هزار تن می‌رسد.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: تولید میگو نیز از حدود ۱۳ هزار تن به ۴۹ هزار تن طی ۸ سال رسیده است.

وی گفت: اکنون کشور ما با تولید سالانه ۱۸۵ هزار تن رتبه اول تولید قزل آلا را در جهان دارد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به افتتاح سامانه‌های نوین آبیاری افزود: مجموعه سیستم نوین آبیاری از یک میلیون و ۲۹۰ هزار هکتار در سال ۹۲ به ۲ میلیون و ۴۷۲ هزار هکتار رسیده است و اکنون در تولید انواع ماشین آلات و طراحی سیستم‌های نوین آبیاری به خودکفایی کامل رسیده‌ایم.

وی با اشاره به افزایش بهره‌وری کشاورزی گفت: راندمان آبیاری از ۳۹ درصد به حدود ۴۶ درصد در ۸ سال گذشته افزایش یافته است.

خاوازی افزود: در سال ۹۲ به ازای هر مترمکعب آب مصرفی ۹۲۰ گرم محصولات کشاورزی داشتیم که این عدد اکنون به ۱۴۵۰ گرم رسیده است.

وی درباره افتتاح بخش دیگری از طرح بزرگ آبرسانی به دشت سیستان گفت: این طرح ۷۰ هزار بهره برداری در بیش از ۷۲۹ روستا دارد که شامل محدوده پنج شهرستان زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون است و با هدف تامین آب پایدار و احیای کشاورزی و کمک به افزایش تولید محصولات کشاورزی این مناطق خواهد بود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۵°