توزیع ناعادلانه واکسن کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:03 - پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۵۳۷۴
تاریخ انتشار : شنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۸
سازمان جهانی بهداشت خواستار توزیع عادلانه واکسن‌های کرونا در جهان شد و بر ضرورت حمایت از برنامه کوواکس برای توزیع واکسن بین کشور‌های فقیر تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سازمان جهانی بهداشت در حالی خواستار حمایت از برنامه کوواکس می‌شود که این برنامه از اهداف ترسیم شده برای آن جهت تامین دو میلیارد دوز واکسن برای کشور‌های فقیر تا پایان امسال به شدت عقب است.
سازمان جهانی بهداشت خواستار توزیع عادلانه واکسن‌های کرونا در جهان شد و بر ضرورت حمایت از برنامه کوواکس برای رسیدن واکسن به دست کشور‌های فقیر تاکید کرد. در همین حال مقامات بهداشتی آمریکا مجوز ازسرگیری واکسیناسیون با واکسن جانسون اند جانسون را صادر کردند. این در حالیست که درخواست‌ها و فشار‌هایی برای چشم پوشی موقت از مالکیت معنوی واکسن‌ها مطرح شده است.

محمد الفاتح گزارشگر العربی در گزارشی با اشاره به این که کرونا همه را تهدید می‌کند، اما واکسن آن در دسترس همه نیست افزود: بین کشور‌های ثروتمند که گام‌های بزرگی در واکسیناسیون ضد کرونا برداشته اند با کشور‌های فقیر که بخش‌های بهداشت و درمان آن‌ها در آستانه فروپاشی است فاصله زیادی وجود دارد. این اوضاع سبب شده است کشور‌های بزرگ در اولین سالگرد ایجاد طرح کوواکس به شکست این طرح بین المللی برای توزیع واکسن کرونا بین کشور‌های فقیر اذعان کنند.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفت: اوضاع رضایت بخش نیست. با وجود همه آمار و ارقامی که ارائه کردیم، در اروپا یک ششم افراد واکسن دریافت کرده اند و در آمریکای شمالی نیز این آمار یک پنجم است، اما در آفریقا یک صدم افراد واکسن دریافت کرده اند و این اصلا قابل قبول نیست.

گزارشگر ادامه داد: برنامه کوواکس که قرار بود تا پایان امسال دو میلیارد دوز واکسن تامین کند فقط چهل میلیون دوز واکسن برای کشور‌های فقیر تامین کرده است. در همین حال درخواست شده است فعلا مسئله مالکیت معنوی واکسن‌های کرونا برای شرکت‌های داروسازی کنار گذاشته شود تا کشور‌های در حال توسعه بتوانند این واکسن‌ها را تولید کنند. قانونگذاران آمریکایی و سازمان‌های مدنی قبل از نشست رسمی سازمان تجارت جهانی، فشار‌های زیادی بر واشنگتن اعمال می‌کنند.

رئیس جمهور آفریقای جنوبی گفت: اجازه بدهید نگذاریم حمایت از حقوق مالکیت معنوی واکسن‌ها به زیان جان انسان‌ها تمام شود، زیرا بسیاری از کشور‌ها با خطر شیوع مجدد بیماری روبرو هستند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۵°