افزایش تولید ۱۶ کالای صنعتی در کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 03 مهر 1400
کد خبر : ۸۱۵۳۷۹
تاریخ انتشار : شنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۸
معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: بر اساس آمار بانک مرکزی و مرکز آمار، رشد حوزه صنعت کشور در ۹ ماهه مورد مطالعه، حدود ۷.۸ درصد بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سعید زرندی با حضور در برنامه زنده گفتگوی ۱۸/۳۰ شبکه خبر با اشاره به چهار عامل موثر در افزایش رشد اقتصادی در عرصه صنعت، گفت: ساخت داخل، ظرفیت‌های خالی واحدها، فرآیند تامین مواد اولیه وارداتی و ممنوعیت در کالا‌های مصرفی، رویکرد‌هایی بود که نتیجه داشت و در آینده نیز ادامه خواهد یافت.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت افزود: سال گذشته افزایش تولید در حوزه لوازم خانگی داشتیم به عنوان مثال تولید جاروبرقی به ۵۱.۲ درصد رسیده است.

به گفته وی این اتفاق به علت ثبات در قیمت ارز در ماه‌های پایانی سال بود که این امر برای تولیدکننده کفایت می‌کرد چراکه اگر ثبات اقتصادی کلان در کشور وجود داشته باشد تولیدکننده به راحتی می‌تواند به فعالیت بپردازد.

زرندی با بیان اینکه وزارت صمت اقدامات خوبی را در سال ۹۹ انجام داده است، گفت: برای راه اندازی مجدد واحد‌های تولیدی تعطیل شده در سال قبل هدف گزاری کرده بودیم و امسال هم برای بازگشایی مجدد ۲۰۰۰ واحد تولیدی برنامه داریم.

وی با اشاره به نتیجه بخش بودن هدف گذاری سال گذشته، گفت: بعضی از سیاست هایمان ادامه سیاست‌های سال گذشته و برخی دیگر هم اقدامات جدیدی بر مبنای شعار سال است.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: در سال گذشته ۹ صنعت را بعنوان صنایع پیشرو انتخاب کردیم که هم اکنون به صحن هیئت دولت رفته و ظرف یکی دوهفته آینده تصویب خواهد شد.

وی افزود: این صنایع را براساس روند ۱۰ ساله کشور، مطالعه همتراز با کشور‌های موفقی که نزدیک به ما بودند و تکنولوژی‌های نوین انتخاب کردیم.

زرندی گفت: حوزه نفت و گاز، فلزات اساسی، محصولات غذایی و آشامیدنی، وسایل نقلیه موتوری، ماشین آلات و تجهیزات صنعتی و معدنی، محصولات لاستیکی، ماشین آلات و دستگاه‌های برقی، لوازم خانگی، تجهیزات رایانه ای، تجهیزات پزشکی و اپتیک، منسوجات، پوشاک و محصولات چرمی و خانواده دانش بنیان‌ها که شامل انرژی‌های تجدیدپذیر، مواد پیشرفته، پرینتر‌های سه بعدی و اینترنت اشیاء از جمله این صنایع هستند.
 

حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی هم که بصورت تصویری در این برنامه حضور یافت، با بیان اینکه موضوع بازار موضوع بسیار مهمی است، گفت: تقریبا هیچ کشوری در دنیا نمی‌تواند به صنعتی شدن دست پیدا کند مگر اینکه بازارش دست خودش باشد.

وی افزود: متاسفانه تاکنون به علت های مختلف در کشور ما بازار دست تولیدکنندگان نبوده است.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: به علت اعمال تحریم ها، فضایی برای تولیدکنندگان داخلی فراهم شد که این امر مهمترین مسئله برای افزایش تولید بوده است.

وی با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد برند‌ها در بازار کشورمان متعلق به کشور‌های دیگر بوده است و به واسطه تحریم‌ها این‌ها از کشورمان رفتند، گفت: به علت هزینه‌های هنگفتی که در حوزه لوازم خانگی شده بود و زیرساخت‌ها فراهم بود به سرعت تولیدکنندگان توانستند جای خالی خارجی‌ها را پر کنند و سال گذشته با رقم ۷۰ درصد که وزارت صمت اعلام کرد با افزایش تولید مواجه شدیم.‌

غزنوی گفت: نمی‌گویم هم اکنون قیمت ارز مناسب است بلکه باید به گونه‌ای باشد که واردات سودآورتر از تولید نباشد و این عامل هم در افزایش تولید تاثیرگذار بود.

وی افزود: اگر می‌خواهیم افزایش تولید داشته باشیم و از مصرف گرایی دربیائیم چاره‌ای نیست مگر اینکه به کالا‌های مصرفی بادوام مثل لوازم خانگی رو بیاوریم.‌

به گفته سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی می‌توانیم با توجه به پیشران‌های اقتصادی که در حوزه لوازم خانگی وجود دارد کشور را به سوی صنعتی شدن پیش ببریم.
 
وی افزود: ممنوعیت پنج ساله واردات لوازم خانگی، تسهیلات برای تحریک تقاضای مولد در بازار لوازم خانگی و برنامه‌ای منسجم برای حمایت از تولید لوازم خانگی می‌تواند به رشد این صنعت در کشور کمک کند.
 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۹.۵۹°    ۳۰.۷۹°