افزایش ۵۰ درصدی نرخ تورم نقطه‌ای
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 29 شهريور 1400
کد خبر : ۸۱۵۴۲۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۰
مرکز آمار ایران جزییات تغییرات قیمت ۱۲ گروه اصلی کالایی و مصرفی خانوار را در فروردین ماه ۱۴۰۰ اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از مرکز آمار ایران؛ شاخص کل قیمت کالا‌ها و خدمات مصرفی خانوار‌های کشور در فروردین ماه سال جاری ۳۰۶.۱ گزارش شده که در دوازده ماه منتهی به فروردین ۱۴۰۰ نسبت به دوره مشابه سال قبل، به ۳۸.۹ درصد رسیده و نسبت به ماه قبل، ۲.۵ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

افزایش نرخ تورم نقطه‌ای خانوار‌های کشور

نرخ تورم نقطه‌ای نیز در فروردین ماه ۱۴۰۰ به عدد ۴۹،۵ درصد رسیده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ۴۹.۵ درصد بیشتر از فروردین ۱۳۹۹ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد.

نرخ تورم نقطه‌ای فروردین ماه ۱۴۰۰ در مقایسه با ماه قبل ۰،۸ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش ۳،۵ واحد درصدی به ۶۳.۱ درصد و گروه «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» با افزایش ۲.۵ واحد درصدی به ۴۳.۰ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوار‌های شهری ۴۸،۸ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ۱،۰ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ۵۳،۰ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰،۳ واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه فروردین ۱۴۰۰ به ۲،۷ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۹ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ۲.۹ درصد و ۲.۶ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های شهری ۲،۶ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ۰.۸ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ۳.۰ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱.۴ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه فروردین ماه ۱۴۰۰ برای خانوار‌های کشور به ۳۸،۹ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۲،۵ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های شهری و روستایی به ترتیب ۳۸،۶ درصد و ۴۰.۶ درصد می‌باشد که برای خانوار‌های شهری ۲،۴ واحد درصد افزایش و برای خانوار‌های روستایی ۲.۹ واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» (کاهو، گوجه‌فرنگی و کرفس)، گروه «گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آنها» (گوشت گوسفند، گوشت گاو و گوساله و گوشت مرغ) و گروه «آشامیدنی‌ها» (آب معدنی، آب هویج و آب میوه) می‌باشد. در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات»، گروه «کالا و خدمات متفرقه» (حق بیمه اتومبیل)، گروه «خدمات نگهدارئ و تعمیر واحد مسکونی» (گچکاری ساختمان، سفتکاری ساختمان) و گروه «هتل و رستوران» (کرایه اقامت در هتل، هزینه تالار پذیرایی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند. همچنین در این ماه گروه «سبزیجات» (سبزی خورش، سبزی خوردن، اسفناج) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در فروردین ماه ۱۴۰۰ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۳۷،۵ درصد برای دهک اول تا ۴۵.۸ درصد برای دهک دهم است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸.۷۹°    ۲۲.۹۹°