برکناری وزیر بهداشت عراق و استاندار بغداد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:21 - يکشنبه 19 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۵۴۵۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۲
نخست وزیر عراق در پی حادثه مرگبار در بیمارستان ابن الخطیب بغداد، وزیر بهداشت و چند مقام مسئول این کشور را از کار تعلیق و دستور تحقیق از آنها را صادر کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "مصطفی الکاظمی" در واکنش به آتش‌سوزی دیشب (شنبه شب) در بیمارستان «ابن الخطیب» بغداد؛ دستور داد، شماری از مقامات و مسئولان ذیربط از جمله وزیر بهداشت، استاندار بغداد و مدیر کل اداره بهداشت منطقه «الرصافة» تا زمان رسیدگی به ابعاد حادثه و روشن شدن نتایج آن، تعلیق از کار شوند.

نخست وزیر عراق همچنین دستور تشکیل هیئتی برای بررسی حادثه آتش سوزی در بیمارستان ابن الخطیب و بازخواست افراد سهل انگار را صادر کرد.

بر اثر انفجار کپسول اکسیژن و سپس آتش سوزی گسترده دیشب در بیمارستان ابن الخطیب بغداد تاکنون ۸۲ نفر جان باخته و ۱۱۰ نفر مصدوم، زخمی یا دچار سوختگی با شدت و ضعف متفاوت برجای گذاشته است.

نشست فوق‌العاده امروز هیئت وزیران عراق به ریاست الکاظمی برای بررسی ابعاد مختلف این حادثه برگزار شد که دفتر نخست وزیری هم جزئیات آن را اطلاع رسانی کرد.

الکاظمی، وزیران کشور، دادگستری و برنامه‌ریزی به علاوه نمایندگانی از پارلمان و کمیته مبارزه با فساد اداری و مالی عراق را مسئول تحقیق درباره این حادثه کرد.

براساس قوانین ادارات دولتی عراق، خلع ید به معنی برکناری یا استعفای اجباری نیست، بلکه اقدام موقتی است که مسئول مافوق علیه مسئول زیردست اتخاذ می‌کند تا در روند تحقیقات اثر نگذارند.

نخست‌وزیر عراق همچنین با صدور هشدار، بیان کرد که تحقیقات حادثه باید ظرف پنج روز به اتمام رسیده و گزارش به هیئت وزیران ارائه شود، بنابراین ممکن است از متخصصان در زمینه بهداشت و امور داخلی جستجو و تجسس شود.

بیمارستان ابن الخطیب، یکی از مراکز درمانی مهم بغداد بود که مبتلایان به «ویروس کرونا» را پذیرش و بستری می‌کرد.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق نیز با صدور بیانیه‌ای در واکنش به این انفجار گفت: «حادثه بیمارستان ابن الخطیب بر امنیت ملی عراق تأثیر می‌گذارد. این حادثه شاهدی بر عدم موفقیت است و نیاز به بررسی فوری دارد.سهل انگاری فقط یک اشتباه نیست، بلکه جرمی است که همه افراد سهل‌انگار باید مسئولیت آن را بر عهده بگیرند. من خواستار نتایج تحقیقات در مورد حادثه بیمارستان ابن الخطیب ظرف ۲۴ ساعت و پاسخگویی افراد خاطی هستم».

وی همچنین به دلیل کشته و زخمی‌ شدن ده‌ها عراقی در بیمارستان ابن‌الخطیب، به مدت سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°