برنامه‌های جدید وزارت صمت برای حمایت از تولید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 03 مهر 1400
کد خبر : ۸۱۵۵۳۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۷
معاون وزیر صمت با رد تولید گلخانه ای در بخش صنعت، گفت: شرایط سخت تحریم توجه ما را به تولید داخلی و توسعه صادرات کشور معطوف داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
"مهدی صادقی نیارکی" معاون وزیر صمت در گفتگو با تیتر امشب به تاثیر دو چالش تحریم‌های ظالمانه اعمال شده بر تولید و شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: در سال ۹۹ تعداد ۷ هزار و ۴۰۰ پروانه بهره برداری واحد تولیدی به چرخه حیات صنعتی کشور بازگشت و با رشد ۲۳ درصدی تعداد ۱۴۲ هزار نفر بصورت مستقیم مشغول به کار شدند.

صادقی نیارکی در ادامه گزارش عملکرد وزارت صمت افزود: در بخش تولید سرمایه نیز با رشد ۲۰۰ درصدی مبلغ ۲۰۷ هزار میلیارد تومان در بخش‌های تولید و صنعت سرمایه گذاری شده است.

او به معیار صدور جواز تاسیس بنگاه‌های اقتصادی و مراکز کسب و کار بعنوان نماد رو به رشد بخش تولید اشاره کرد و گفت: در سال گذشته ۴۱ هزار فقره جواز تاسیس صادر شده است که ۴۱ درصد رشد نشان می‌دهد. این میزان صدور جواز تمایل مردم به تولید را نشان می‌دهد.

معاون وزیر صمت گفت: حدود ۱۱ هزار مورد از دریافت کنندگان جواز تاسیس، به مرحله دریافت زمین رسیده اند.
مهدی صادقی نیارکی افزود: یک چهارم صدور جواز تاسیس به پروانه بهره برداری منجر می شود.

او به استناد آمار بانک مرکزی و مرکز آمار کشور از رشد سرمایه گذاری در بخش صنعت گفت و افزاد: وزارت صمت در دو بخش مختلف برای رشد تولید و سرمایه گذاری اقدام کرده است.

صادقی نیارکی افزود: قرار است ۴۰ پروژه جدید در سال ۱۴۰۰ در قالب نهضت ساخت داخل اجرایی شود. همچنین جایگزینی ساخت داخل و کاهش محصولات وارداتی باید در طول ۳ سال آینده اعمال شود.

او سیاست‌های دولت را سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی معرفی کرد و گفت: بسیاری از محصولات ایجاد شده قابلیت صادرات دارند.
مهدی صادقی نیارکی افزود: صنعت ساخت محورِ مهجور مانده، امروزه رونق گرفته است.

معاون وزیر صمت از کاهش واردات و کسری تجاری ایران در چند سال اخیر گفت و افزود: با نگاه به ظرفیت‌های داخلی و سه شیفت کار کردن برخی از مراکز تولیدی روند رو به رشد اقتصاد کشور ادامه خواهد یافت.
او به رشد ۲۰ درصدی تولید تایر خودرو از سال گذشته اشاره کرد و افزود: رشد تولید تایر در کشور علاوه بر اشباع بازار داخلی نیاز به ارز ترجیهی را هم برطرف کرده است. دیگر نیاز به واردات تایر خودروی سواری نداریم.

مهدی صادقی نیارکی از برنامه دوم نهضت ساخت داخل به سرمایه گذاری اولیه گفت و افزود: اگر حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان برای افزایش تولید، تامین سرمایه شود ۱۵ درصد ظرفیت چرخه صنعت به بهره برداری می‌رسد.
او تامین مواد اولیه را برنامه سوم نهضت ساخت داخل معرفی کرد.

"علی اکبر کریمی" عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به آمار مثبت معاون وزیر گفت: از صدور جواز تاسیس تا رسیدن به بهره برداری فاصله زیادی است و صرفا نباید رشد نسبی اقتصادی را به حساب بهبود وضعیت تولید گذاشت.
کریمی به نامگذاری شعار سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: امیدواریم از حمایت‌های مقام معظم رهبری در رفع موانع تولید استفاده لازم را ببریم.
او افزود: صدور جواز تاسیس بنگاههای اقتصادی و اختصاص زمین باید به بهره وری و تولید به معنی واقعی برسد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: علاوه بر اقدامات انجام شده دولت در امر تولید باید برای رسیدن به آن موانع کار را هم برطرف کرد.
کریمی سیاست‌های جایگزینی واردات را در شرایط کنونی یک ضرورت اعلام کرد و در عین حال آنرا در جهان منسوخ شده دانست.
او گفت باید در افق میان مدت و دراز مدت سیاست های اقتصادی ، باید تولید بخش داخل جایگزین واردات اجناس خارجی شود. ساختار‌ها باید بهبود یابد و در یک راهبرد منسجم از توسعه صنعتی بومی حمایت کرد. نباید امکانات و تسهیلات ایجاد شده دولت به توزیع رانت منجر شود.
 
نماینده مردم استان مرکزی در مجلس شورای اسلامی از عملی نشدن کاهش مالیات بخش تولید و افزایش مالیات بر بخش های غیر تولیدی گفت و آنرا بعنوان یکی از موانع رونق تولید اعلام کرد.

"آرمان خالقی" عضو هیأت مدیره خانه صنعت و معدن ایران هم در ارتباط تصویری با شبکه خبر از نهضت ساخت داخل در شرایط تحریمی گفت و افزود: نگاه اجمالی به وضعیت تولیدات و صنعت کشور جایگاه آن را در بخش تولید مشخص می‌کند.

او چشم انداز آینده سیاست‌های سرمایه گذاری در بخش صنعت را امیدوارکننده ارزیابی کرد.
 
عضو هیأت مدیره خانه صنعت و معدن ایران گفت: حمایت دولت از بخش صنعت نباید یک شرایط گلخانه ای را بوجود بیاورد. یعنی نباید توان رقابت با کالای بازار خارجی از بین برود. باید شرایط اقتصادی بطوری مهیا شود که توان صادرات و رقابت با رقبای خارجی همچنان ادامه داشته باشد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۹.۵۹°    ۳۰.۷۹°