دورکاری خشونت در محیط کار را به همراه دارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:50 - يکشنبه 19 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۵۵۵۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷
معاون وزیر بهداشت گفت: شیوه‌های کاری جدید از قبیل استفاده گسترده از دورکاری، فرصت‌های زیادی را برای کارگران فراهم کرده است، اما از طرفی خطرات بالقوه ایمنی و بهداشت حرفه‌ای (OSH)، به ویژه خطرات روانی- اجتماعی و خشونت را نیز در محیط کار به همراه داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از وبدا، دکتر علیرضا رئیسی امروز در پیامی به مناسبت روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای (۲۸ آوریل و مقارن با هشتم اردیبهشت)، گفت: همه گیری بیماری کووید-۱۹ دولت ها، کارفرمایان، کارگران و عموم مردم را با چالش‌های بی سابقه‌ای در رابطه با ویروس مواجه کرده است و تأثیرات بسیاری را در دنیای کار به همراه داشته است.
وی افزود: روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای با استفاده از درس آموخته‌ها و تجربیات دنیای کار، بر روی استراتژی‌های تقویت سیستم‌های ملی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای (OSH) با هدف افزایش تاب آوری سیستم‌های ایمنی و بهداشت حرفه‌ای در برابر بحران‌هایی پیش رو در حال و آینده تمرکز خواهد داشت.
رئیسی با بیان اینکه بیماری همه گیر کووید-۱۹ از زمان شیوع در اوایل سال ۲۰۲۰، به عنوان یک بحران جهانی در همه جا تأثیرات عمیقی داشته است، گفت: این بیماری همه گیر، تقریبا همه جنبه‌های دنیای کار را تحت تأثیر قرار داده است، از خطر انتقال ویروس در محیط‌های کاری تا خطرات مربوط به ایمنی و بهداشت حرفه‌ای (OSH) که منجر به شکل گیری اقدامات مهمی برای کاهش انتشار این ویروس شده است.
وی افزود: شیوه‌های کاری جدید از قبیل استفاده گسترده از دورکاری، فرصت‌های زیادی را برای کارگران فراهم کرده است، اما از طرفی خطرات بالقوه ایمنی و بهداشت حرفه‌ای (OSH)، به ویژه خطرات روانی- اجتماعی و خشونت را نیز در محیط کار به همراه داشته است.
معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای سال ۲۰۲۱ بر روی بکارگیری عناصر سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای که در ساختار کنواسیون ایمنی و بهداشت حرفه‌ای ۲۰۰۶ (شماره ۱۸۷) آمده است، تمرکز دارد، گفت: گزارش روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای، اهمیت تقویت سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای (OSH) شامل خدمات بهداشت حرفه‌ای هم در سطح ملی و هم در سطح شرکت‌ها را اثبات کرد.
وی ادامه داد: سازمان بین المللی کار از این فرصت برای ارتقای سطح آگاهی و افزایش تبادل نظر در خصوص اهمیت سرمایه گذاری بر روی تاب آوری سیستم ایمنی و بهداشت حرفه‌ای با استفاده از نمونه‌های منطقه‌ای و کشوری در کاهش و جلوگیری از گسترش کووید-۱۹ در محل کار، استفاده خواهد کرد.
رئیسی همچنین در نامه‌ای خطاب به معاونان بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خواستار انجام اقداماتی برای استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود در سیستم‌های ایمنی و بهداشت حرفه‌ای برای پیشگیری و کنترل بیماری کووید ۱۹ شد. 
وی در این نامه عنوان کرده است: از آنجایی که همه گیری بیماری جهانی کووید-۱۹ همه دولت ها، کارفرمایان، کارگران، سازمان‌ها و تشکل‌های مرتبط با آن‌ها را با چالش بزرگی روبرو کرده است و به یک بحران جهانی تبدیل شده است، سازمان بین المللی کار (ILO) نیز بر روی تقویت سیستم‌های ملی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای به منظور افزایش تاب آوری آن‌ها در برابر بحران‌های پیش رو در زمان حال و آینده، متمرکز شده و شعار «پیش بینی، آمادگی و پاسخگویی به بحران‌ها - هم اکنون برای افزایش تاب آوری در نظام‌های ایمنی و بهداشت حرفه‌ای سرمایه گذاری کنیم» را اعلام کرده است.
معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: انتظار می‌رود با جلب مشارکت و هماهنگی همه ذینفعان، ترتیبی اتخاذ شود و به صورت شایسته با انجام اقداماتی نظیر برگزاری جلسات ویدئو کنفرانس، تهیه کلیپ، بنر، بیلبورد و ... نسبت به گرامیداشت این روز در راستای استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود در سیستم‌های ایمنی و بهداشت حرفه‌ای برای پیشگیری و کنترل بیماری کووید-۱۹، اقدام کنید.
همچنین تأکید می‌شود با توجه به خطر شیوع بیماری کرونا، در این روز هیچ گونه تجمع و همایشی برگزار نشود و از چاپ و نشر پفلت یا نشریات کاغذی نیز جداً خودداری شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°