دستاورد سفر ظریف به عراق تعمیق روابط دو کشور است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 04 آبان 1400
کد خبر : ۸۱۵۵۷۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۶
سرکنسول ایران در اربیل:
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل تاکید کرد که رهاورد سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به عراق و اقلیم کردستان باعث تعمیق بیشتر روابط بین دو کشور همسایه است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "نصراله رشنودی" امروز (سه شنبه) در آستانه سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به اقلیم کردستان عراق گفت: سفر ظریف منجر به تقویت و تعمیق هرچه بیشتر روابط بین دو کشور همسایه می‌شود.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل با اشاره به اهمیت سفر امروز ظریف به کردستان عراق اضافه کرد که این دومین سفر وزیر خارجه در کمتر از یکسال و طی حدود ۹ ماه گذشته به اقلیم کردستان عراق است و این امر دلیلی بر اهمیت روابط فی مابین است.
او گفت که جمهوری اسلامی ایران برای مناسبات با همسایگان خود به خصوص عراق و اقلیم کردستان عراق اهمیت قائل است.
رشنودی با یادآوری ویژگی مناسبات بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و عراق ادامه داد: اشتراکات فرهنگی، دینی، اجتماعی، رفت و آمد زائران و گردشگران و وجود مناسبات تجاری، اقتصادی و روابط خویشاوندی بین دو ملت در توسعه و تقویت این روابط اثرگذار بوده و هست.
به گفته وی، حتی در شرایط کرونا و ایجاد محدودیت‌ها، تجارت با عراق و اقلیم کردستان و حتی گردشگری سلامت (بیمارانی که نیازمند درمان در ایران هستند) متوقف نشده است.
رشنودی تاکید کرد که وجود پایانه‌های مرزی بین المللی و رسمی متعدد بین دو کشور ایران و عراق از جمله در اقلیم کردستان در تقویت این روابط دو جانبه اثر گذار بوده است.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل از این رو سفر محمد جواد ظریف را به عراق و اقلیم کردستان حائز اهمیت خوانده و ابراز امیدواری کرد ملاقات مقامات طرفین منجر به تقویت مناسبات در زمینه‌های مختلف شود.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز در دومین روز سفر خود به عراق با رئیس اقلیم، نخست وزیر، مسعود بارزانی رهبر حزب دموکرات و مسوولان اتحادیه میهنی کردستان عراق دیدار و گفتگو خواهد داشت.
 
اقلیم کردستان عراق دارای دولت محلی است، ولی در مسائل راهبردی تابع دولت مرکزی در بغداد است.

وزیر امور خارجه ایران در راس یک هیات سیاسی از دیروز تاکنون دیدار‌های زیادی با دولتمردان و رهبران سیاسی، امنیتی و اجتماعی عراق از جمله با رهبر جریان حکمت ملی عراق و رئيس سازمان بسيج مردمی داشته است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰.۵۹°    ۱۴.۹۹°