سردار سلیمانی به نفع منطقه، همه زندگی خودش را گذاشت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۵۶۲۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۱
رئیس جمهور با اشاره به نقش بی بدلیل سردار سلیمانی در منطقه گفت: سردار سلیمانی به نفع منطقه، همه زندگی خودش را گذاشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای حسن روحانی در جلسه هیات دولت با اشاره به اینکه دشمنان ما هر روز یک داستانی برای جامعه ما می‌سرایند تا وحدت جامعه را به هم بزنند گفت: شما در این حوادث چند روز می‌بینید، ماجرای پخش شدن یک نوار صوتی محرمانه اتفاق افتاد، توسط کثیف‌ترین برنامه و شبکه‌ای که ضد اسلام و ایران است و پولش را از عربستان سعودی تامین می‌کنند، دروغ و راست را به هم می‌بافند تا در جامعه ایجاد اختلاف کنند، وحدت را از بین ببرند و گروهی را در برابر گروه دیگر قرار دهند.

آقای روحانی با اشاره به اینکه الان دوران عصبانیت رژیم اسرائیل و ارتجاع منطقه و تندرو‌های آمریکاست افزود: مسیری که آن‌ها پیش بینی کرده بودند به هم خورد؛ چرا ترامپ در دام افتاد؟ ترامپ تنها رئیس جمهوری آمریکا بود که برای صهیونیست‌ها مزدوری کرد؛ البته روسای جمهوری دیگر آمریکا هم با صهیونیست‌ها همکاری و حمایتگری داشتند، اما هیچ کدام مزدور نبودند. رئیس جمهور ادامه داد: کسی که ترامپ را تحریک کرد تا از برجام خارج شود، صهیونیست‌ها بودند، ماجرای انتقال پایتخت به قدس جنایت صهیونست‌ها بود، در خروج از برخی سازمان‌های بین المللی به بهانه فلسطین هم تحریک و فرمان صهیونیست‌ها نقش داشت.

آقای روحانی با تاکید بر اینکه صهیونیست‌ها همه تلاش شان را کردند که ایران را با مشکل مواجه کنند اظهار داشت: البته مشکل آن‌ها ایران نیست، بلکه مشکل ظلم و تجاوز آنهاست؛ دست از ظلم و تجاوز بردارند، ملت فلسطین به سرزمین شان برگردند، کسی با آن‌ها کار نخواهد داشت.

رئیس جمهور همچنین تصریح کرد: برای ما یهودی، مسیحی و سایر ادیان فرقی نمی‌کند؛ بحث ما گروهی است که جنایت می‌کنند.

آقای روحانی افزود: داستان شهادت سردار سلیمانی هم کار صهیونیست‌ها بود؛ درست است که قاتل و عامل ترامپ است، اما آن کسی که در پشت پرده این‌ها را تهدید کرد که سردار بزرگی که به نفع منطقه همه زندگی خودش را گذاشت، ترور کنند، صهیونیست‌ها بودند.

رئیس جمهور گفت: سردار سلیمانی بود که در روز‌هایی که کسی جرات نمی‌کرد به میدان داعش برود به میدان رفت؛ نه تنها کربلا و نجف و حرمت حرم اهل بیت؛ حتی خود بغداد و منطقه سبز هم خطر بود.

آقای روحانی با بیان اینکه سردار سلیمانی به عتبات، بغداد و شمال عراق تنها و در نیمه شب‌ها می‌رفت گفت: کسی که توطئه صهیونیست‌ها و آمریکا را در منطقه خنثی کرد سردار سلیمانی بود؛ نباید یادمان برود انسان‌های بزرگ در مقاطع حساس کار‌های بزرگی را انجام داده اند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه بحث ایران تنها نبود اظهار داشت: در عراق، لبنان، سوریه، افغانستان و یمن آثار مجاهدت‌های شهید سلیمانی را مشاهد می‌کنید؛ خوب این‌ها آمدند توطئه کردند برای اینکه ایران را در ‏‏کُنج و تنها قرار دهند و بزرگان را از ما بگیرند.

رئیس جمهور افزود: ۴ سال صهیونیست ها، ارتجاع و تندرو‌ها توطئه کردند، اما همه از دست شان رفت؛ امروز همه ۴+۱ و حتی آمریکا کاملا فهمیده اند راهی جز تسلیم شدن در برابر قانون و مقررات بین المللی و حقانیت ایران ندارند؛ باید تسلیم ایران شوند.
 
 
جدا بودن میدان و دیپلماسی حرف دقیقی نیست 
جدا بودن میدان رئیس جمهور با اشاره به فایل صوتی محرمانه ظریف گفت: برخی از مطالب منتشر شده در این فایل، عادی است، اما برخی دیگر نظر دولت یا شخص رئیس جمهور نیست ضمن آنکه جدابودن میدان یا دیپلماسی، حرف دقیقی نیست.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیات دولت، تصریح کرد: هر وزیر و یا مقامی نظرات و نکاتی دارند که ممکن است بخواهد به صورت محرمانه برای آینده باقی بماند، اشکالی ندارد.

وی با اشاره به اینکه هیچ گاه میدان و دیپلماسی در صحنه از هم جدا نیستند گفت: این حرف، حرف دقیقی نیست که بگوییم یا میدان یا دیپلماسی، یا سیاست خارجی پیروز شود یا سیاست دفاعی، یا باید میدان مبارزه پیروز شود و یا باید مذکرات پیروز شود.

رئیس جمهور ادامه داد: من به عنوان کسی این حرف را می‌زنم که زندگی ام تجربه همین موضوع است، ۱۶ سال دبیر شورای عالی امنیت ملی بودم، ۳۲ سال هم در شورای عالی امنیت ملی به عنوان نماینده مقام معظم رهبری یا رئیس این شورا بودم و فراز و نشیب این شورا را دیدم و تصمیمات فراوانی گرفتیم. مسائل مهمی داشتیم که خیلی از آن مسائل را مردم نمی‌دانند و در آینده تاریخ باید گفته و روشن شود.

وی گفت: در این شورا در خصوص مسائل مهم اختلاف نظر داشتیم و بحث کردیم گاهی این بحث‌ها به چندین جلسه کشیده می‌شد موضوعی بوده که هفت جلسه در شورای عالی امنیت ملی ادامه دادیم تا به نتیجه برسیم و این‌ها چیز‌های عادی است که انجام می‌گیرد.

آقای روحانی با اشاره به اینکه من خودم در تجربه دفاع مقدس هم در میدان بودم و هم در صحنه دیپلماسی افزود: هم فرمانده پدافند هوایی کشور بودم و هم رئیس ستاد قرارگاه خاتم الانبیاء. هم در شورای عالی دفاع شرکت می‌کردم و هم عضو شواری عالی پشتیبانی جنگ بودم، هم رئیس ستاد پشتبیانی جنگ بودم و هم رئیس کمیسیون دفاعی مجلس، هم در بحث‌های سیاسی که درباره جنگ بود حضور داشتم و شرکت می‌کردم و می‌دانم که میدان با دیپلماسی دو مسئله است، ولی هر دو باید به یکدیگر کمک کنند. دو بازو هستندکه باید به یکدیگر کمک می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه نظام ما دارای دارای چارچوب دقیقی است افزود: تمام مسائل پیچیده سیاست خارجی و میدان دفاعی در شورای عالی امنیت ملی بحث می‌شود.

رئیس جمهورگفت: این بحث‌ها چه در خصوص عملیاتی باشد که می‌خواهیم انجام دهیم و چه کار سیاسی که می‌خواهیم انجام دهیم در شورای عالی امنیت ملی مورد بحث قرار می‌گیرد.

آقای روحانی با اشاره به اینکه بحث مسائل مهم سیاست خارجی حتماً باید در شورای عالی امنیت ملی بیاید تصریح کرد: این شورا درست شده است برای اینکه روسای سه قوه در آنجا حضور داشته باشند و بخش کشوری و لشکری در کنار هم قرار بگیرند، فرماندهان نظامی و مقامات سیاسی حضور دارند و پس از بحث و بررسی موضوعات در نهایت تصمیمی که اتخاذ می‌شود باید به تایید مقام معظم رهبری برسد.

رئیس جمهور گفت: بنابراین ما مشکلی نداریم، ممکن است در جایی اختلاف سلیقه و اختلاف نظر داشته باشیم، اما در نهایت در یک شورا بحث و تصمیم گیری می‌شود.
 

هدف انتشار فایل صوتی ظریف؛ ایجاد اختلاف داخلی

آقای روحانی اتحاد و یکپارچگی را عامل پیروزی و شکست تحریم‌ها دانست و گفت: انتشار این فایل صوتی درست در اوج موفقیت مذاکرات وین و برای ایجاد اختلاف در داخل کشور بود.

وی افزود: از آغاز بحث هسته‌ای در کشور در هر مقطعی به صورتی حضور داشتم تا سال ۹۲ که مسئولیت مستقیم یافتم؛ مسیر سخت و دشواری بود. این مسیر با تلاش، فداکاری، قهرمانی و ایستادگی دیپلمات‌های ما طی شد و یک فرد آگاه و آشنای به مسایل مثل دکتر ظریف در صدر این حرکت بود.

رئیس جمهور گفت: همه تلاش کردیم و توطئه اسراییل، تندرو‌ها و صهیونیست‌ها را در سال ۹۴ شکاندیم.

آقای روحانی افزود: طی سال‌های ۹۴ تا ۹۶ شرایطی پیش آمد که مردم کمی راحت‌تر فعالیت کردند، اما آدم نادانی به نام ترامپ روی کار آمد که صهیونیست‌ها روی آن سوار شدند و توطئه را دوباره تکرار کردند.

وی با اشاره به سه سال و نیم فشار حداکثری دولت ترامپ، تصریح کرد: امروز دولت جدید امریکا و دیگران فهمیدند که راهی جز تسلیم در برابر حقانیت ملت ایران ندارند، اما در این وسط باید بهانه‌ای پیدا شود و داستانی را علم کنند.

آقای روحانی گفت: دزدیدن یک سند و نوار مسئله‌ای است که باید مورد بررسی قرار گیرد؛ چرا در این مقطع؟ به نظر من این نوار یک هفته پیش نیز قابل افشا بود، اما درست در مقطعی که مذاکرات وین در اوج موفقیت است، این نوار پخش می‌شود تا در درون اختلاف درست کنند.

رئیس جمهور اتحاد را عامل پیروزی و شکست تحریم‌ها دانست و افزود: با وحدت و یکپارچگی و نه با دودستگی و دعوا می‌توان تحریم‌ها را برداشت و مشکلات مردم را حل کرد، انتشار این نوار ضد مردم و مصالح ایران است.

آقای روحانی گفت: دولت‌ها در سال‌ها و ماه‌های آخر کار خود معمولا دستاورد‌ها را در مجموعه‌ای ثبت و ضبط می‌کنند لذا دولت تدبیر و امید نیز ۸ جلد کتاب تحت عنوان روزشمار جمع آوری کرده که ۷ جلد آن به زودی و یک جلد آن در پایان کار دولت منتشر خواهد شد.

وی اضافه کرد: ۳ جلد آن تحت عنوان دستاورد‌ها و ۲ جلد نیز با عنوان جهش تولید خواهد بود و البته مطالب دیگری هم در قالب جلد‌های دیگر منتشر می‌شود.

رئیس جمهور افزود: وزرا و مسئولین در دوران مسئولیت خود مطالب و اقداماتی دارند، مشکلاتی داشتند یا در مسیرهایشان با فشار‌هایی مواجه بودند که این‌ها را در جایی بیان می‌کنند که بخشی از سخنانشان به طور طبیعی غیرقابل انتشار و طبقه بندی شده است، تمام حرف‌هایی که در دولت نیز می‌زنیم طبقه بندی شده است، اما برای آیندگان به صورت طبقه بندی شده و محرمانه می‌ماند.

آقای روحانی با اشاره به گفتگو‌های معمولا طبقه بندی شده مسئولان در شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: بسیاری از سخنان مسئولان در جمع‌های خصوصی طبقه بندی شده است؛ این یکی از افتخارات بزرگ کشور است که مسئولان قادرند آزادانه نظرات خود را بیان کنند البته بخشی از آن قابل انتشار نیست چراکه دشمن سوء استفاده خواهد کرد لذا بر این اساس برخی سخنان و یا اسناد در درجه‌های محرمانه، سری، و به شدت سری باقی می‌ماند.

رئیس جمهور گفت: در دنیا هم همین طور است و استثنا هم ندارد لذا فکر نکنید که فقط مسئولین ما اختلاف سلیقه دارند و با یکدیگر بحث می‌کنند معمولا در کشور‌های آزادتر نسبت به کشور‌های دیکتاتوری اظهارنظر‌ها بسیار صریح‌تر است لذا در کشور آزادی مثل ایران در جلساتمان خیلی راحت حرف می‌زنیم و در نهایت به یک جمع بندی می‌رسیم.

آقای روحانی با اشاره به ابعاد مختلف انتشار فایل صوتی وزیر امورخارجه تصریح کرد: این فایل صوتی محرمانه و قرار بود بخشی از آن منتشر و بخشی نیز برای آیندگان مثل اسناد دیگر باقی بماند.

رئیس جمهور گفت: فرد یا جمع یا گروهی اقدام به سرقت این فایل کردند که وزارت اطلاعات مسئولیت دارد تا با تمام توان خود موضوع را پیگیری و به مردم گزارش دهد؛ قصور و یا تقصیر بررسی شود و به هیچ کس در این زمینه نباید رحم شود بلکه باید با مقصرین قاطعانه برخورد کنند.
 
 
بهترین مشاور شهید سردار سلیمانی بود

رئیس جمهور گفت: اگر می‌خواستیم در خصوص مسائل منطقه و سیاسی خارجی با یک فرد آشنا صحبت کنیم، بهترین مشاور شهید سردار سلیمانی بود.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در هیات دولت با اشاره به اینکه شهید سلیمانی در همه مسائل مهم منطقه از جمله عراق، سوریه، افغانستان، یمن و لبنان حضور داشت افزود: همه این مسائل در شورای عالی امنیت ملی بحث شد و سردار سلیمانی شخصیت ویژه‌ای بود، من تقریبا ۳۶ سال با شهید سلیمانی در جنگ، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و دوره ۸ سال ریاست جمهوری بودم.

رئیس جمهور افزود: در روز شماری که منتشر می‌شود، خواهید دید اصل ملاقات‌ها مشخص شده است که چه روز‌هایی را با سردار سلیمانی ملاقات کردم و گاهی سردار سلیمانی ملاقات‌هایی را با برخی از وزرا و مسئولان داشتم.

وی ادامه داد: سردار سلیمانی شخصیتی با هوش، مخلص و بسیار فداکار و متواضع بود، اما در عین حال بر روی نظرات خود صلابت پافشاری می‌کرد و به راحتی دست از نظراتش برنمی داشت.

آقای روحانی گفت: در شورای عالی امنیت ملی بحث زیادی داشتیم؛ ایشان پا فشاری می‌کرد و در نهایت که می‌دید نظرات جمع چیز دیگری است، نظرات خود را تغییر می‌داد.

رئیس جمهور تصریح کرد: اتفاقا بهترین مشاور برای سیاست خارجی در منطقه حداقل شهید سلیمانی بود، یعنی اگر می‌خواستیم در خصوص مسائل منطقه حتی سیاسی خارجی با یک فرد آشنا و دقیق که نظراتش واقعا دقیق بود صحبت کنیم، آن فرد شهید سلیمانی بود.

آقای روحانی گفت: نباید بگوییم یک بخش، بخش سیاسی است و بخش فعالیت دیپلماتیک و یک بخش دیگر بخش فعالیت نظامی است و فعالیتی است که باید در میدان عمل فعالیت کنیم.

رئیس جمهور افزود: هم در کنار هستیم و این موضوع تنها در سیاست خارجی و میدان عمل دفاعی و نظامی نیست، بلکه در بخش‌های دیگری نیز به همین گونه است.

آقای روحانی تصریح کرد: در بخش اقتصادی هم همین گونه است، بخشی که سیاست گذاری، بخشی دیگری که در بازار عمل می‌کند در نهایت باید در کنار هم قرار بگیرند، ممکن است اختلاف نظر‌هایی هم با هم داشته باشند.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه کشور در وضعیت حساسی از جمله مسایل اقتصادی، طرح‌های نیمه تمام و... قرار دارد، گفت: علاوه بر این‌ها خودمان را برای انتخابات مهم و پرشور هم باید آماده کنیم.

آقای روحانی ادامه داد: یادمان نرود که وظایف سخت و سنگینی برعهده داریم؛ کشور ما دچار دوشقگی و اختلاف و شکاف آنگونه که دشمنان ما آرزو دارند، هیچ گاه نخواهد شد؛ این را صهیونیست ها، ارتجاع منطقه و آمریکایی‌ها بدانند.

رئیس جمهور گفت: ما در نهایت اگر مساله‌ای داشتیم که نتوانست حل شود، فصل الخطاب ما مقام معظم رهبری است.

آقای روحانی افزود: اگر دو قوه مشکل داشته باشند، یا خود ما مشکلی داریم به ایشان مراجعه می‌کنیم و طبق قانون اساسی و احکام شرعی ایشان فصل الخطاب ما خواهند بود و همیشه ایشان به دولت کمک کرده اند.

رئیس جمهور همچنین گفت: همین الان هم شما می‌بینید در مساله هسته‌ای چارچوب را ایشان اعلام کرده است ما هم طبق همان چارچوب عمل می‌کنیم.

آقای روحانی در پایان تاکید کرد: ان شاء الله ملت ما به اهداف بلندش خواهد رسید و دشمنان هیچ وقت موفق نخواهند شد.
 
علاقمندان به کشور مصالح اسلام را مد نظر داشته باشند
 
رئیس جمهور  در ابتدای سخنان خود هم گفت: کسانی که خود را علاقه‌مند به کشور، انقلاب، اسلام و ایران می‌دانند باید در مقاطع حساس تاریخی به گونه‌ای عمل کنند که مصالح و منافع اسلام مدنظر باشد.
 
آقای روحانی در جلسه هیئت دولت با تبریک میلاد امام حسن مجتبی (ع) گفت: آن حضرت در شرایط بسیار سختی بار امامت و خلافت را تواما برعهده گرفت، زمانی که تاریخ را ورق می‌زنیم می‌بینیم که وقتی بی وفایی عده‌ای از یاران که خود را به زبان جزو دوستداران می‌نامند و در عمل پا عقب می‌کشند و در مسیر ایستادگی و مقاومت نیستند، چه مشکلاتی برای جامعه فراهم می‌آورد.

وی با اشاره به جمله‌ای از امام (ره) در خصوص امام حسن مجتبی (ع) افزود: ایشان می‌گویند شرایطی که بعد از امیرالمومنین (ع) جهان شاهد آن بود و حتی مشکلات و ابتلائات در زمان امام حسن (ع) و نیز حادثه کربلا به دنبال کار مقدسین احمق در نهروان بود.

رئیس جمهور گفت: یک عده مقدس نمایی که پیشانی آن‌ها پینه بسته بود و به ظاهر اهل نماز، نماز شب و قرآن و دعا بودند، اما با جهالت و نادانی در برابر مولا امیرالمومنین (ع) ایستادند، شمشیر بر روی آن حضرت و اصحاب آن حضرت در نهروان کشیدند، امام بزرگوار در سخنانشان می‌فرمایند"اگر نهروان نبود این مشکلات و ابتلائات در دوران امام مجتبی (ع) و حادثه کربلا نبود و دنیای اسلام شرایط دیگری داشت".

آقای روحانی افزود: همه افرادی که خود را علاقه‌مند به کشور و انقلاب و اسلام و ایران می‌دانند باید حواس خود را جمع و در مقاطع حساس تاریخی به گونه‌ای عمل کنند که مصالح و منافع اسلام مدنظر باشد.

رئیس جمهور گفت: آنچه برای امام حسن مجتبی (ع) مهم بود مصلحت و وحدت امت اسلام و منافع دنیای اسلام بود و آنچه برای امام حسین (ع) هم مهم بود این بود که امت اسلامی در مسیر مستقیم و حق حرکت کند و انحرافی پیدا نکند.

آقای روحانی افزود: امام حسن مجتبی (ع) مبارزه کرد تا اصل امت اسلامی و وحدت اسلامی باقی بماند و امام حسین (ع) جنگید تا مسیر این امت منحرف نشود و یک هدف واحد در دو بال و در دو بعد را دنبال می‌کردند.

وی تصریح کرد: زمانی که شرایط جامعه سخت می‌شود و نیاز به صبر و تحمل و بیان و جدال احسن هست خداوند می‌فرماید "به برخی از امت‌ها و مردم مسلمان دو بار اجر و پاداش می‌دهد به دلیل صبر و مقاومت شان".

رئیس جمهور گفت: آن همه حرف ناروا نسبت به امام حسن مجتبی (ع) زده شد و امام خم به ابرو نیاوردند و همه ما می‌دانیم صلح سخت‌تر از جنگ است شاید برخی فکر کنند جنگ سخت‌تر است، سختی جنگ کوتاه است که در نهایت یا پیروزی است یا شهادت و شهادت نیز پیروزی ابدی است، اما صلح یک صبر مداوم تا پایان عمر می‌خواهد، زخم زبان‌ها هست که از زخم شمشیر بدتر است، تحریف‌ها و تخریب‌ها هست.

آقای روحانی افزود: همین که برای امام حسن مجتبی (ع) پیش آوردند حتی یاران نزدیک آن حضرت بعد از اینکه جنگ پایان یافت و عهدنامه صلح امام حسن (ع) حرف‌ها و سخنانی که گفتند دیگر از این بدتر نمی‌شود که در برابر امام بگویند تو ما را خرد و ذلیل کردی و عزت ما را از بین بردی و امام حسن مجتبی (ع) صبر کرد و تحمل نمود.

رئیس جمهور گفت: گاهی حرف‌های خیلی ناروا و تند زده می‌شود، اما پاسخ حرف‌های ناروا گاهی جملات مودبانه و قشنگ است که آن زشتی‌ها را با این آب پاک زلال بشوییم.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °