همکاری جهانی برای رفع تحریم‌های غیر قانونی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:53 - سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۵۶۶۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۸
خطیب زاده خواستار شد:
سخنگوی وزارت امور خارجه خواستار وحدت جهانی، همبستگی و همکاری بین‌المللی برای از بین بردن اقدامات یک جانبه قهری از جمله تحریم‌های غیر قانونی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، سعید خطیب زاده روز چهارشنبه در سخنانی در کمیته اطلاعات مجمع عمومی سازمان ملل از اقدام برخی کشور‌های پیشرفته در فناوری‌های نوین ارتباطی در تحریف، جعل وقایع و واقعیت‌های سایر کشور‌ها به ویژه در کشور‌های در حال توسعه ابراز تاسف کرد.

خطیب زاده که به صورت مجازی در چهل و سومین نشست کمیته اطلاعات مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخن می‌گفت، تاکید کرد: این برای من یک افتخار بزرگ است که امروز در چهل و سومین جلسه کمیته اطلاعات سخنرانی می‌کنم. من می‌خواهم از این فرصت استفاده کرده و صمیمانه تبریک خود را به جنابعالی و سایر اعضای دفتر برای انتخاب شما تبریک عرض کنم. بعلاوه جمهوری اسلامی ایران همراهی خود را با بیانیه جمهوری گینه به نمایندگی از گروه ۷۷ و چین اعلام می‌دارد.

خطیب زاده اظهار داشت: ما اهمیت کمیته اطلاعات را به عنوان اصلی‌ترین نهاد سیاستگذاری بین دولتی برای ارائه راهنمایی در مورد سیاست‌های سازمان ملل در زمینه ارتباطات و اطلاعات عمومی به رسمیت می‌شناسیم. ما همچنین به کار و عملکرد دپارتمان ارتباطات جهانی (DGC) اهمیت زیادی می‌دهیم که هدف آن این است که سازمان ملل بتواند ارتباطات و اتصالات بهتری را با جامعه بین المللی و مردم سراسر جهان از طریق پرداختن به موضوعات بسیار مهم برای جامعه بین المللی به طور بی طرفانه و به موقع برقرار سازد.

وی خاطر نشان کرد: در دنیای انحصاری امروز رسانه ها، نقش این دپارتمان بیش از هر زمان دیگری در پیشبرد اهداف گسترده‌تر سازمان بسیار مهم است. این مجموعه باید بتواند اطلاعات دقیق را به مردم سراسر جهان منتقل کند تا از همه اشکال دروغ پراکنی در ماتریکس ارتباطات جهانی جلوگیری و با آن‌ها مقابله کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه و رییس مرکز دیپلماسی عمومی تاکید کرد: اختلاف در استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، شکاف‌های موجود بین کشور‌های توسعه یافته و در حال توسعه را در زمینه فن آوری اطلاعات و ارتباطات عمومی به طرز غیرقابل جبرانی افزایش داده است و در نتیجه، بخش‌های گسترده‌ای از جمعیت در کشور‌های در حال توسعه هنوز نتوانسته اند از مزایای کافی انقلاب کنونی فناوری اطلاعات و ارتباطات بهره‌مند شوند.

خطیب زاده تصریح کرد: با کمال تأسف، برخی از کشور‌ها همچنان از انحصار خود در فن آوری‌های ارتباطی مدرن برای تحریف و جعل وقایع و واقعیت‌های سایر کشورها، به ویژه در کشور‌های در حال توسعه، بهره می‌برند و بدین ترتیب چهره این کشور‌ها را لکه دار می‌کنند و به منافع آن‌ها آسیب می‌رسانند.

وی ادامه داد: چنین وضعیت مضر و نامطلوبی خواستار توجه فوری جامعه بین المللی است. سازمان ملل متحد باید اقدامات لازم را برای کاهش اختلاف دیجیتال فزاینده بین کشور‌های توسعه یافته و در حال توسعه و پایان دادن به این روند مضر در دنیای رسانه‌ها علیه جهان در حال توسعه انجام دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه و رییس مرکز دیپلماسی عمومی گفت: ایجاد شکاف دیجیتالی بین جهان توسعه یافته و در حال توسعه و قرار دادن فناوری اطلاعات و ارتباطات در خدمت توسعه به روشی منصفانه و عادلانه یک امر ضروری است و انتظار می‌رود دپارتمان ارتباطات جهانی نقش موثرتر و بیشتری در این حوزه از جمله افزایش آگاهی عمومی داشته باشد.

خطیب زاده افزود: ما بر اهمیت اطمینان از تطابق کامل استفاده از چنین فناوری‌هایی با اهداف و اصول منشور ملل متحد و حقوق بین الملل به ویژه اصول حاکمیت، عدم مداخله در امور داخلی و بین المللی، قوانین شناخته شده همزیستی مدنی و روابط دوستانه میان حکومت‌ها تأکید می‌کنیم. در این راستا، ما بار دیگر رد و محکومیت شدید خود را نسبت به سواستفاده از چنین فناوری‌هایی به ویژه از طریق گسترش اطلاعات غلط و دروغ پراکنی توسط کشور‌های خاص علیه کشور‌های در حال توسعه از جمله کشورم، تکرار می‌کنیم.

وی اظهار داشت: وضعیت اضطراری موجود ناشی از همه گیری کرونا خواستار اقدام فوری جامعه بین المللی به منظور نجات جان افراد و حفظ توانایی کشور‌ها در حفظ سطح لازم نظام‌های مراقبت‌های بهداشتی خود است. در چنین شرایطی، تأثیر اقدامات یک جانبه قهری، به ویژه تحریم‌های غیرقانونی، فشار‌های اقتصادی، تجاری و مالی بیشتری را به کشور‌های هدف تحمیل می‌کند در حالی که اثربخشی پاسخ آن‌ها به این همه گیری را محدود می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه و رییس مرکز دیپلماسی عمومی خاطر نشان کرد: از آنجا که دولت‌ها موظفند از جمعیت خود در برابر ویروس کرونا محافظت کنند و جان افراد آسیب دیده را نجات دهند، این کشور‌ها به دلیل تحریم‌های اقتصادی و سایر تحریم‌های تحمیل شده مغایر با اصول حقوق بین الملل و منشور ملل متحد توسط دولت‌های مشخص، به طور موثری از حفظ جان شهروندان خود جلوگیری شده است.

خطیب زاده تاکید کرد: در این راستا، همانطور که در قطعنامه کلی درباره همه گیری کرونا که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سپتامبر ۲۰۲۰ تصویب شده، تأکید شده است، ایران بار دیگر خواستار وحدت جهانی، همبستگی و همکاری بین المللی برای از بین بردن اقدامات یک جانبه قهری است. در همین حال، ما از این دپارتمان می‌خواهیم تا به تلاش‌های خود در جهت افزایش آگاهی و انتشار اطلاعات در مورد تأثیر منفی اقدامات یک جانبه قهری بر ظرفیت کشور‌های آسیب دیده برای پاسخگویی موثر و کارآمد به همه گیری کووید۱۹ ادامه دهد.

وی تصریح کرد: جو فعلی عدم تحمل و نفرت نسبت به اسلام و مسلمانان در مناطق مختلف جهان که توسط رسانه‌های ضد مسلمان تحریک می‌شود و سخنان ملتهب و همچنین متعصبانه برخی از شخصیت‌های سیاسی در غرب بسیار نگران کننده است. زمان آن فرا رسیده است که جامعه بین المللی این پدیده را محکوم کرده و اقدامات لازم را برای جلوگیری از این نقض حقوق اولیه انسانی مسلمانان انجام دهند. در همین راستا، ما از دپارتمان اطلاعات عمومی می‌خواهیم که تلاش‌های خود را در جهت احترام به همه فرهنگ ها، ادیان و تمدن‌ها ادامه دهد و توجهات را به پیامد‌های جدی رشد اسلام هراسی جلب کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه و رییس مرکز دیپلماسی عمومی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همچنان بر مسئولیت مهم سازمان ملل در قبال مساله فلسطین تأکید دارد. ایران به طور کامل از افزایش آگاهی بین المللی در مورد پیامد‌های منفی اشغال و تحریم مردم فلسطین حمایت می‌کند. ما دپارتمان ارتباطات جهانی را به خاطر برنامه ویژه اطلاع رسانی در مورد مساله فلسطین از جمله برنامه آموزش روزنامه نگاران فلسطینی، ستایش می‌کنیم.

خطیب زاده گفت: ما بر تقاضای روزافزون محتوا به زبان‌ها علاوه بر زبان‌های رسمی سازمان ملل تأکید می‌کنیم. ما دبیرخانه را به ادامه تحقیق در مورد گزینه‌های مختلف برای اطمینان از انتشار محصولات مختلف رسانه‌ای به تمام زبان‌های رسمی و زبان‌های غیر رسمی از جمله زبان فارسی تشویق می‌کنیم که توسط بیش از یک صد میلیون نفر در سراسر جهان صحبت می‌شود و به عنوان ریشه اصلی فرهنگ و تمدن بزرگ و منبع تفاهم و همبستگی بین چندین ملت شناخته می‌شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°