فرونشست سالانه ۳۵ سانتی‌متری دشت ورامین
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 29 مهر 1400
کد خبر : ۸۱۵۷۵۸
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۰
فرماندار ورامین گفت: دشت ورامین به دلیل کمبود منابع آبی و استفاده بی‌رویه از سفره‌های آب‌های زیرزمینی، سالانه ۳۵ سانتی‌متر فرونشست دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 "حسین کاغذلو" گفت: کمبود آب، یکی از چالش‌های بزرگ پیش روی کشاورزی شهرستان ورامین است که این امر باعث شده تا ۵۰ درصد از اراضی زراعی قابل کشت این شهرستان، بدون کشت باقی بماند.

فرماندار ورامین با بیان اینکه اراضی زراعی قابل کشت شهرستان ورامین بالغ بر ۸۰ هزار هکتار است، افزود: کمبود منابع آبی، عدم اختصاص حق‌آبه کشاورزان به دلیل احداث سد ماملو و لتیان و نیز برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی، باعث بروز پدیده مخرب فرونشست در دشت ورامین شده، پدیده‌ای که زیرساخت‌های دشت را نابود کرده و کشاورزی را در این اراضی غیرممکن ساخته است.

کاغذلو گفت: پدیده سالانه ۳۵ سانتی‌متر فرونشست دشت ورامین پدیده‌ای است که تا حاشیه راه‌آهن سراسری تهران- مشهد نیز کشیده شده است.
وی با اشاره به تلاش دولت در اجرا خط دوم انتقال پساب تصفیه شده جنوب تهران به دشت ورامین گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته طی دو سال و نیم گذشته، امروز شاهد اجرای ۳۰ کیلومتر از لوله‌گذاری انتقال این آب به دشت ورامین هستیم و ظرفیت آبی شهرستان را به حدود ۵ تا ۶ مترمکعب بر ثانیه افزایش داده و باعث رونق تولید در بخش کشاورزی می‌شود.
وی ادامه داد: شهرستان ورامین قطب تولید محصولات کشاورزی است و غذای ۴۰ درصد از جمعیت ۱۴ میلیون نفری استان تهران که از ۱۰ استان کشور بیشتر است را تأمین می‌کند.

کاغذ لو گفت: ورامین نه تنها در تولید محصولات کشاورزی، که در حوزه تولید گوشت قرمز، سفید و شیر نیز سهم به سزایی از تولید مواد غذایی مورد نیاز مردم جامعه را بر عهده دارد و از این نظر، شهرستانی استراتژیک محسوب می‌شود.

ورامین در ۳۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران واقع شده است و از سد "لتیان" و "ماملو" و سفره‌های زیرزمینی سیراب می شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹.۵۹°    ۱۰.۹۹°