پیک چهارم با قدرت انتقال بیشتر
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 08 آذر 1400
کد خبر : ۸۱۵۷۷۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۳
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران و متخصص اپیدمیولوژی ویژگی بارز پیک چهارم ابتلا به کرونا را انتقال سریع این ویروس در کشور با قدرت کشندگی کمتر اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر "بابک عشرتی" در گفتگو با ۱۸:۳۰ آغاز موج چهارم شیوع کرونا در کشور را از نیمه فروردین ۱۴۰۰ اعلام کرد و افزود: افزایش شیب صعودی ویروس در جامعه نشان از انتقال سریع آن است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه پایتخت همچنان در وضعیت قرمز کرونایی قراردارد، گفت: هر چه تعداد مبتلایان سرپایی بیشتر باشد به طبع تعداد بستری شدگان و فوتی‌ها هم افزایش می‌یابد.

او از قدرت کشندگی ویروس کرونا گفت و افزود: حدود ۵ درصد از بیماران بستری در مراکز درمانی به فوت آن‌ها منجر می‌شود.

او علت نوسان شمار مبتلایان را گزارش‌های متفاوت اعلام کرد و افزود: قدرت کشندگی این ویروس نسبت به پیک‌های سوم و دوم کمتر شده است که دلایل مختلفی دارد.

متخصص اپیدمیولوژی گفت: با شروع سال جدید و تعطیلات نوروزی پیک چهارم قابل پیش بینی بود.

دکتر عشرتی خرید‌های نوروزی و شلوغی بازار خرید شب عید، مسافرت‌های نوروزی و دورهمی‌ها را از ورود به موج چهارم اعلام کرد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه سرایت بیماری‌های اپیدمی (همه گیر) به مرور زمان کاهش می‌یابد، گفت: رعایت پروتکل‌ها و تزریق واکسن یا هر درمان قطعی می‌تواند سیر قطع شیوع بیماری‌های همه گیر را کاهش دهد. رعایت بیش از ۸۵ درصدی دستورات بهداشتی در کنترل شیوع ویروس کرونا قدرت شیوع کرونا را کاهش می‌دهد.
او گفت: جهش در ویروس‌ها و تغییر در ماهیت آن ممکن است به نفع جامعه و از بین رفتن آن منجر شود، اما تغییر خاص در تولید واکسن این ویروس‌ها ضرورتی ندارد.

دکتر "نادر توکلی" معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در گفتگوی تصویری با گفتگوی ۱۸:۳۰ از شمار مبتلایان به کرونا و وضعیت پایتخت گفت و افزود: ۱۰ فروردین آغاز پیک چهارم است و هنوز پس از یکماه ادامه دارد.

دکتر توکلی از آمادگی ۶۰ درصد از تخت‌های بیمارستانی گفت و اضافه کرد: در پیک چهارم شاخص کشندگی پایین‌تر است.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران این روز‌ها را اوج مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در پیک چهارم اعلام کرد و افزود: انتظار داریم با کاهش آمار بیماران سرپایی از تعداد بیماران بستری و فوتی کاسته شود.

او تعداد بیماران بستری در مراکز درمانی را حدود ۸ هزار و ۳۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: با در نظر گرفتن شماره ۶۰۷۰ در استان تهران، مبتلایان کرونایی نیازمند به تخت بیمارستانی، ساماندهی می‌شود.
دکتر نادر توکلی گفت: هر زمان تعداد بستری شدگان با تعداد ترخیص شده‌ها برابر شود نشان از قدرت توان پزشکی و افزایش تجربه کادر درمان است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۴.۰۷°    ۱۴.۰۷°