لزوم تشدید نظارت های کرونایی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:39 - جمعه 17 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۵۸۰۵
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۴
رئیس جمهور بر تشدید نظارت‌ها از سوی همه دستگاه‌های ذیربط برای مقابله با موج چهارم کرونا تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 آقای روحانی امروز در جلسه ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا با گرامیداشت ایام شب‌های قدر بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم در این شب‌ها و همچنین تشدید نظارت‌های کرونایی از سوی دستگاه‌های ذیربط تاکید کرد و گفت: حتما باید پروتکل‌های بهداشتی را با حداکثر همه دستورالعمل‌های بهداشتی موجود مراعات کرد.
 آقای روحانی افزود: حضور در یک جلسه و یک مجلس در شب‌های قدر مستحب؛ اما مراعات پروتکل‌های بهداشتی واجب است؛ همه باید این پروتکل‌ها را مراعات کنند و ان شاالله ماهم واجب و هم مستحب را با هم انجام دهیم.
 رئیس جمهور گفت: امکانات دیجیتالی کشور و صدا و سیما نیز باید با تمام توان مراسم شب‌های قدر را به سمع و نظر مردم برسانند که نیاز نباشد تا مردم از خانه‌ها خارج شوند.
 آقای روحانی افزود: صدا و سیما نیز باید تلاش کند تا مجالس معطر شب قدر را به داخل خانه‌های مردم بکشاند تا مردم از عطر معنویات این شب پرفیض قدر استشمام کنند.
 رئیس جمهور گفت: همان گونه که قبلا نیز اعلام شده، مراسم شب قدر در مناطق قرمز و نارنجی صرفا در فضای باز با رعایت دستور العمل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی مجاز است.
 آقای روحانی همچنین بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در زمان ورود و خروج به مراسم شب قدر از سوی مردم تاکید کرد.
 رئیس جمهور در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه امروز در آمار و ارقام دیدیم که مراعات پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم به ۶۱ درصد کاهش یافته آن را خطرناک دانست و گفت: زمانی که در این شرایطِ موج چهارم به طور متوسط، ۳۹ درصد مردم پروتکل‌های بهداشتی را مراعات نمی‌کنند، معنی آن است که ما در موج چهارم بیشتر بمانیم و دیرتر از این موج خارج شویم.
 آقای روحانی از همه نیرو‌های انتظامی، ​بسیج، هلال احمر، بازرسان اصناف و همه دستگاه‌های ذیربط خواست نظارت‌های خود را تشدید کنند، تا بتوانیم در همین هفته شاهد این باشیم که بسیاری از مناطق قرمز به نارنجی تبدیل شود.
 
احتمال موج پنجم کرونا در صورت رعایت نکردن اصول بهداشتی
 
رئیس جمهور درباره احتمال وقوع موج پنجم شیوع کرونا در صورت بی توجهی به رعایت اصول بهداشتی در آینده نزدیک هشدار داد.
  آقای روحانی در ادامه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، جهش ویروس کرونا به ویروس‌های جدید را از نگرانی‌های این ستاد اعلام کرد و افزود: این ویروس به صورت ثابت باقی نمی‌ماند و به مبارزه خودش برای زنده ماندن ادامه می‌دهد و حتی وقتی دارویی استفاده می‌شود این ویروس در مقابل آن با جهش جدید مقاومت می‌کند.
 رئیس جمهور با اشاره به این که این ویروس تا به حال به شکل‌های جدید ویروس انگلیسی، آفریقای جنوبی، هندی و برزیلی وارد عمل می‌شود گفت: موج چهارم شیوع بیماری کرونا را ویروس انگلیسی در کشور ایجاد کرد. به گونه‌ای که این ویروس از مرز عراق وارد کشور شد، و ابتدا استان خوزستان، بعد استان‌های مجاور و کل کشور را آلوده کرد.
 آقای روحانی افزود: ما در موج چهارم چه خسارت عظیمی دیدیم، وقتی یک موج ایجاد می‌شود اول جان و سلامت مردم است که به خطر می‌افتد و خسارت بزرگی است که وارد می‌شود.
 رئیس جمهور گفت: از لحاظ مالی ما ناچار می‌شویم که در وضعیت قرمز مغازه را ببندیم و کسب و کار‌ها را تعطیل و رفت و آمد‌ها را محدود کنیم و مراکز آموزشی و بخشی از فعالیت مراکز اداری را تعطیل کنیم که همه این‌ها آثار مالی، روحی و روانی، اجتماعی و فرهنگی دارد.
 آقای روحانی افزود: همه این آثار سخت در سایه مراعات مردم می‌تواند ایجاد نشود بنابراین اگر در آینده با موج پنجمی مواجه شویم در سایه این است که ما اصول بهداشتی را رعایت نکرده ایم و اگر فاصله‌ها و همه موارد را به عنوان دستورالعمل ذکرشده مراعات کنیم مسلما با این بیماری مواجه نمی‌شویم یا کمتر مواجه می‌شویم.
رئیس جمهور گفت: فاصله‌ها زنجیره را یا به طور کامل قطع یا این زنجیره را ضعیف‌تر می‌کند که این بسیار مهم است و بی توجهی به آن ابتدا ظلم به خود انسان بعد به خانواده و کل جامعه است و این ظلم بزرگی است که همه باید به آن توجه کنند.
 
  واردات واکسن و حمایت از واکسن داخلی با همه توان
 
 رئیس جمهور با تاکید بر اینکه واکسن زدن بهتر از واکسن نزدن است گفت: هم برای واردات واکسن خارجی و هم حمایت از واکسن داخلی با همه توان تلاش می‌کنیم.
  آقای روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه واکسن کرونا در کنار پیشگیری یک عامل بزرگ برای خلاص شدن از این ویروس است افزود: واکسن‌هایی که در دنیا دولت‌ها تولید کرده اند و الان مصرف می‌شود، تنوع دارد و ممکن است آثارش هم یکسان نباشد، اما در عین حال، امروز واکسن زدن بهتر از واکسن نزدن است، ولو اینکه بگویند اثرش صدرصد نیست و ۶۰ درصد است؛ به هر حال واکسن می‌تواند شرایط را بهتر کند و برای حفظ جان و قطع زنجیره موثر باشد.
 رئیس جمهور با بیان اینکه همه تلاشمان را به کار گرفته ایم تا واکسن‌های مورد تایید وزارت بهداشت وارد شود و علی رغم همه مشکلات بانکی و انتقال واردات انجام خواهد شد اظهار داشت: درست است که امروز در وین پیشرفت‌هایی در مذاکرات حاصل شده است، اما هنوز در تحریم هستیم و هنوز توافقی حاصل نشده است که در سایه آن بگوییم مشکلات و موانع پیشرو برداشته شده است.
 آقای روحانی افزود: در روز پنجشنبه هم که در جلسه بحث می‌کردیم، یکی از مسائل، تامین ارز بود؛ البته دولت حتما هم ارز، هم ریال را تامین می‌کند و هم مشکل جابه جایی ارز را به هر صورت انجام می‌دهد و ان شاءالله واکسن‌های مختلف از کشور‌های مختلف در حال ورود است؛ خبرش اعلام می‌شود.
 رئیس جمهور درباره گروه‌های دارای اولویت برای دریافت واکسن گفت: خوشبختانه گروه اولی که بنا بود واکسن دریافت کنند، دریافت کردند، یعنی کادر درمان و مدافعان سلامت و برخی مشاغل که با آن‌ها همکاری دارند واکسن را دریافت کردند و این بخش اول بسیار مهم بود؛ بخش دوم هم که مربوط به سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای هستند از هفته پیش آغاز شده است و شاید آخر این هفته به پایان برسد.
 آقای روحانی ابراز امیدواری کرد: اگر واردات واکسن به همین ترتیب ادامه پیدا کند به تدریج در ماه اردیبهشت و خرداد بتوانیم واکسیناسیون را برای همه گروه‌های سالمند و بیماران انجام بدهیم.
 رئیس جمهور ادامه داد: درباره گروه‌های بعدی هنوز فکر نکرده ایم؛ برخی از دوستان گروه‌هایی را می‌گویند که با مردم خیلی سر و کار دارند، آن‌ها یک تقدمی بر دیگران دارند مثلا یک کسی است که راننده تاکسی و یا اتوبوس است و مشاغلی دارند که مرتب با مردم در تماس هستند و یا نیرو‌هایی که در مرز و در پلیس درگیر هستند؛ این‌ها را هم می‌توانیم تقدم بدهیم و ان شاءالله هر چه سریعتر بتوانیم این واکسیناسیون را ادامه بدهیم.
 آقای روحانی همچنین تصریح کرد: مردم مطمئن باشند نسبت به واردات واکسن خارجی و حمایت از واکسن داخلی با همه توان تلاش خواهیم کرد؛ هدف ما این است که مردم بتوانند زودتر از واکسن استفاده کنند، جان مردم در سلامت باشد، زنجیره‌ها قطع شود و شرایط را برای زندگی، کسب و کار و تحصیل فراهم کنیم.
 رئیس جمهور اعلام کرد: اگر خوب کار کنیم ممکن است در اوایل سال تحصیلی شرایط برای مدارس آماده شود؛ اگر همه واکسن‌های داخلی ما به آن عددی که اعلام شده است برسند ممکن است شرایط فرهنگی، آموزشی و کسب و کار ما در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ به شرایطی بهتری برسد.
 
رعایت شیوه نامه های بهداشتی حتی برای افراد واکسینه شده
 
رئیس جمهور بر استمرار رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی حداقل تا پایان امسال حتی برای افرادی که واکسن کرونا تزریق می‌کنند تاکید کرد.
  آقای حسن روحانی در ادامه سخنانش در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: هر فردی که واکسن تزریق می‌کند معنی اش این نیست که در برابر بیماری مصون می‌شود، زیرا پس از تزریق واکسن نوبت اول، چند هفته بعد باید واکسن نوبت دوم را تزریق کند و پس از آن هم معلوم نیست که آمادگی بدنش در برابر بیماری به چه میزان است و آیا می‌تواند در برابر بیماری مقاومت کند.
 رئیس جمهور افزود: البته پس از تزریق واکسن نیز ممکن است زمان ببرد که بدن افراد واکسینه شده در برابر ویروس مقاومت کند.
 آقای روحانی بار دیگر تاکید کرد: بنابراین واکسن زدن به معنی این نیست که افراد مصون می‌شوند، زیرا یکی دو ماه طول می‌کشد تا افراد واکسینه شده، شرایط مناسبی پیدا کنند.
 رئیس جمهور گفت: واکسن کووید ۱۹، افراد را در برابر یک نوع ویروس واکسینه می‌کند؛ ممکن است ویروس جهش یافته دیگری وارد شود، بنابراین افراد باید همچنان شیوه نامه‌های بهداشتی را حداقل تا پایان امسال رعایت کنند تا در برابر ویروس کرونا و حتی نوع جهش یافته‌های آن، مصون کنند تا بتوانیم از ابتلا به این بیماری عبور کنیم.
آقای روحانی در پایان ابراز امیدواری کرد: دعا‌های مردم در شب‌های پرفیض قدر برای شفای بیماران، قوت مدافعان سلامت و پایان این بیماری مستجاب شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۸°