۶ استان نیازمند مراقبت‌های ویژه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 29 شهريور 1400
کد خبر : ۸۱۵۸۰۸
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۶
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: استان های تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان در روز‌های آینده به اوج بیماری می‌رسند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای دکتر علیرضا رئیسی در نشست خبری افزود: امروز جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور رئیس جمهور و همه اعضا تشکیل شد. مروری بر وضعیت بیماری در دنیا داشتیم و ویروس انگلیسی، هندی و افریقای جنوبی و... در جای جای دنیا دارد تاخت و تاز می‌کند. در هندوستان با وضعیت بسیار بدی روبرو هستند و سیستم درمانی آن‌ها تقریبا ناتوان شده است.
 وی ادامه داد: موج چهارمی که در کشور شروع شد قالب ویروس انگلیسی بود. ویروسی که دیدید سیستم سلامت انگلیس را به زانو درآورد. در کشور ما هم با سرعت بسیار بالایی رو به افزایش بود، اما خوشبختانه با کمک مردم آثار و شواهد خوبی مشاهده می‌کنیم.
 دکتر رئیسی ادامه داد: در ۲۵ استان کشور وضعیت کشور به وضعیت با ثباتی رسیده و روند افزایش یابنده متوقف شده است.
 دکتر رئیسی گفت: در ۱۵ استان روند نزولی شروع شده است و در ۱۰ استان از میزان ورودی بیماران کاسته می‌شود.
۶ استان هنوز به روند نزولی نرسیده اند البته به نظر ما به اوج و قله نزدیک شدند و اگر مراقبت‌ها انجام شودبه سیر نزولی می‌رسند.
 
  فقط  ۹ شهر با وضعیت آبی در کشور 
 
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در حال حاضر ۱۹۸ شهر قرمز، ۱۵۷ شهر نارنجی، ۸۴ شهر زرد و ۹ شهر با وضعیت آبی داریم.
آقای دکتر علیرضا رئیسی در این نشست ادامه داد: استان‌های جنوبی کشور به ویژه بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان با توجه به ویروس جهش یافته افریقای جنوبی باید بیشتر مراقبت کنند.
 وی افزود: می‌خواهم نکته‌ای را تاکید کنم و ان این است که صرف نظر از اینکه ویروس جهش یافته وارد شده است و هر روز خبری می‌رسد ایا باید کار خاصی انجام دهیم؟ نه فقط کار‌های قبلی را با دقت و وسواس بیشتری انجام دهیم بلکه باید شیوه نامه‌های بهداشتی را با دقت بیشتری رعایت کنیم. رعایت شیوه نامه‌ها در برخی از استان‌ها هنوز افرایش پیدا نکرده است و میانگین رعایت عدد ۶۱ درصد است که بسیار پایین است.
 رئیسی ادامه داد: گزارشی درباره تشدید مراقبت‌های مرزی داده شد. ناجا تفاهم نامه‌ای با ارتش و سپاه درباره کنترل مرز‌ها و عبور نکردن اتباع بیگانه به ویژه در مرز سیستان، خراسان رضوی و جنوبی منعقد کردند.
 وی گفت: در هفته گذشته حدود ۵ هزار و ۷۰۰ اتباع بیگانه که به شکل غیر مجاز از مرز‌ها وارد می‌شدند برگرداندند که بسیار عالی است.۶۷ درصد آن‌هایی که به شکل غیرمجاز وارد می‌شوند، از مرز‌های سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی است.
 رئیسی افزود: پیگیری هم در خصوص صادر نکردن مجوز ورود خدمه کشتی و ملوانان بنادر از طریق فرمانده دریابانی و اداره گذرنامه انجام شد.
بسیاری از خدمه کشتی‌ها برای هندوستان هستند که اگر مبتلا باشند و بخواهند پیاده شوند آسیب زا هستند.
 وی گفت: در هفته گذشته طرح تشدید بازرسی‌ها را انجام دادیم و ۵ هزار و ۲۰۰ پلمب انجام شد. هنوز ۳۸ درصد مراکز تهویه مناسب ندارند و ۳۷ درصد مردم هنوز ماسک نمی‌زنندو ۴۰ درصد فاصله گذاری را به ویژه در مترو و حمل و نقل عمومی رعایت نمی‌کنند.
 دکتر رئیسی افزود: میزان رعایت شیوه نامه‌ها در اماکن ورزشی ۵۰ درصد است و این بسیار پایین است.
 وی گفت: پایانه‌های مسافربری ۷۴ درصد رعایت می‌کنند. بدترین جا‌ها به لحاظ رعایت شیوه نامه ها، سوپرمارکت‌ها، خواربار فروشی‌ها و نانوایی‌ها هستند که نیاز به کنترل دارند.
 
 
پایان واکسیناسیون بالای ۸۰ ساله‌ها تا آخر هفته
 
 دکتر رئیسی در ادامه این نشست افزود: مرحله یک واکسیناسیون به پایان رسید و مرحله دو را با افراد بالای ۸۰ سال شروع کرده ایم که امیدوارم تا آخر هفته آن را به پایان برسانیم.
 وی افزود: از هفته آینده ۷۵ تا ۸۰ ساله‌ها را واکسن می‌زنیم و بعد از آن نوبت به ۶۵ تا ۷۰ ساله‌ها می‌رسد.
 دکتر رئیسی گفت: سامانه‌ای که طراحی شده آماده است و به زودی به اطلاع مردم می‌رسد.
وی تاکید کرد: برای واکسیناسیون نیاز به مراجعه حضوری و حتی ثبت نام نیست و همکاران من از طریق تلفن یا پیامک با افراد تماس خواهند گرفت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹.۷۹°    ۲۳.۹۹°