صادرات کالا‌های ایرانی به ۱۴۳ کشور دنیا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:27 - يکشنبه 26 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۵۸۷۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۱
سخنگوی گمرک اعلام کرد: با وجود شدت گرفتن تحریم‌های ظالمانه و محدودیت‌های کرونایی، در سال ۹۹ کشورمان به بیش از ۱۴۳ کشور جهان صادرات و از ۱۲۳ کشور واردات داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 آقای سید روح اله لطیفی افزود: کشورمان در سال ۹۹ به ۱۴۳ کشور جهان صادرات انواع کالا‌های ایرانی را داشته که بالغ بر ۳۴ میلیارد و ۹۹۸ میلیون دلار ارزش صادرات بوده است. ضمن آنکه کشورمان در این سال از ۱۲۳ کشور جهان واردات کالا با ارزش ۳۸ میلیارد و ۸۹۲ میلیون دلار داشته است.
 لطیفی گفت: مقصد کالا‌های تجاری کشورمان، سه کشور چین با بیش از ۹ میلیارد و ۷۷ میلیون و ۱۲۳ هزار و ۲۳۴ دلار، عراق با هفت میلیارد و ۴۴۸ میلیون و ۴۳۱ هزارو ۶۷۳ دلار و امارات با چهار میلیارد و ۶۶۱ میلیون و ۶۲۱ هزار و ۶۸۲ دلار بودند.
 وی افزود: ترکیه با دو میلیارد و ۵۳۶ میلیون و ۶۱۶ هزار و ۶۸۸ دلار و افغانستان با دو میلیارد و ۳۰۸ میلیون و ۴۰۱ هزار و ۲۵۹ دلار اصلی‌ترین مقاصد کالا‌های ایرانی در سال ۹۹ بودند. همچنین کمترین صادرات کشورمان در اطلس جهانی تجارت به کشور لوکزامبورگ به ارزش ۴۴۸ دلار بوده است.
 لطیفی در ادامه در خصوص کشور‌های طرف معامله برای تامین کالا‌ها و واردات به کشورمان گفت: در سال ۹۹ مبدا اصلی واردات کشورمان کشور چین با ۹ میلیارد و ۸۴۳ میلیون و پنج هزارو ۹۵۱ دلار و پس از آن امارات متحده عربی با ۹ میلیارد و ۷۵۷ میلیون و ۷۸۷ هزار و ۵۹۱ دلار و ترکیه با چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون و ۹۱ هزار و ۸۲ دلار هستند.
 سخنگوی گمرک گفت: نزدیک به ۵۰ درصد صادرات کشور در سال ۹۹، محصولات پتروشیمی و پایه نفتی، ۲۰ درصد محصولات معدنی و صنایع معدنی، ۱۸ درصد نیز محصولات کشاورزی و صنایع غذایی، حدود ۱۰ درصدی کالا‌های صنعتی و میعانات گازی و صنایع دستی با هم سهمی بیش از یک درصد بودند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۲۹°