پرداخت ارز مورد نیاز خرید واکسن کرونا از محل مطالبات عراق
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 15 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۵۸۸۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۶
وزیر نیرو گفت: ارز مورد نیاز خرید واکسن کرونا از محل مطالبات ایران از عراق تأمین و به زودی نخستین پرداخت انجام می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "رضا اردکانیان" امروز (یکشنبه، ۱۲ اردیبهشت) در حاشیه دیدار با «ماجد مهدی حنتوش» وزیر برق جمهوری عراق در محل وزارت نیرو گفت: براساس دستور رئیس جمهور از یک ماه پیش مقرر شده بود ارز مورد نیاز خرید واکسن از نقاط مختلف جهان تأمین شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه خرید واکسن طبق نظر وزارت بهداشت، از منابع مختلف انجام خواهد شد، افزود: بر اساس قرارداد بین ایران و روسیه، بخشی از طلب ما از عراق، صرف خرید واکسن‌های روسی می‌شود.

او اضافه کرد: سفر وزیر برق عراق بیشتر برای تنظیم مطالبات ریالی وزارتخانه‌های نفت و نیرو انجام شده است.

وزیر نیرو با اشاره به جزئیات دیدار با وزیر برق عراق، گفت: جلسه خیلی خوبی با وزیر برق جمهوری عراق برگزارشد، وی روز گذشته به تهران سفر کرده و دیدار‌هایی با وزیر نفت انجام داد و امروز نیز جلسه‌ها و بازدید‌هایی با بخش برق و گاز کشورمان دارد.

اردکانیان ادامه داد: کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و عراق سال گذشته در تهران برگزار شد و از طرف ایران، وزیر نیرو و از سوی عراق، وزیرتجارت در این کمیسیون حضور دارند.

او با بیان اینکه همکاری‌های برق دو کشور از مدت‌ها قبل در حال انجام است، افزود: این سفر عمدتا برای تنظیم ترتیبات مالی برای پرداخت بدهی‌های عراق به شرکت ملی گاز ایران و مقداری هم به شرکت توانیر بوده و هماهنگی خوبی با وزیر نفت انجام شده است که اطلاع خواهند داد.

وزیر نیرو با اشاره به پرداخت پول خرید واکسن از محل مطالبات از عراق گفت: شرایط این اقدام باید در تهران، بغداد و مسکو انجام می‌شد که همه ترتیبات قراردادی مهیا شده و انتظار ما این است که نخستین پرداخت‌ها در همین روز‌ها انجام شود.

اردکانیان بیان کرد: قرارداد‌های جاری شامل دو قرارداد دو میلیون دُز و ۶۰ میلیون دُزی است که تلاش می‌کنیم مسایل مالی‌شان به موقع حل شود.

او گفت: تلاش می‌شود با اختصاص این پرداخت‌ها هیچ وقفه و اختلالی در روند واردات واکسن‌های مورد تایید وزارت بهداشت رخ ندهد.

اردکانیان ادامه داد: علاوه بر تامین واکسن از مسکو، مسیر‌های دیگری هم در حال انجام است، اما مانند هر کار دیگری، نیاز به زمان دارد تا همه چیز آماده شود.

همکاری‌های بسیار خوب ایران و عراق بر کسی پوشیده نیست

"ماجد مهدی حنتوش" امروز (یکشنبه) در نشست خبری مشترک با رضا اردکانیان وزیر نیرو، با اشاره به گفتگو‌های روز اول و دوم خود با وزرای نفت و نیروی ایران گفت: در زمینه تامین انرژی برق و گاز برای وزارت جمهوری عراق به توافقات خوبی رسیدیم. همکاری‌های بسیار خوب بین جمهوری اسلامی ایران و عراق بر کسی پوشیده نیست. جمهوری اسلامی ایران در این زمینه‌ها و همچنین در سال‌های گذشته برای تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های جمهوری عراق و صادرات برق به این کشور کمک‌های بسیاری کرده است.

وزیر برق جمهوری عراق افزود: در جلساتی که داشتیم در خصوص همه راهکار‌ها و راه‌حل‌های تامین انرژی صحبت کردیم. قطعا همکاری ما همکاری مستمر و ادامه‌داری است؛ همچنین در جلسات این سفر در رابطه با بازپرداخت بدهی‌های مربوط به جمهوری اسلامی ایران در دو بخش گاز و برق صحبت کردیم و حتما همکاری‌های بین دو کشور رو به گسترش است.

حنتوش بیان کرد: در کشور عراق سه برابر درخواست برای واردات، کمبود داریم و دولت عراق توانایی پاسخگویی به این درخواست‌ها را ندارد. نمی‌تواند با افزایش درخواست‌ها همگام باشد به‌خاطر همین موضوع دولت عراق باید برای تامین انرژی مورد نیاز خود انرژی وارد کند تا با کمبود سوخت برای نیروگاه‌ها مواجه نشود.

او اضافه کرد: امسال توانستیم در کشور عراق ۲۲ هزار مگاوات را پوشش بدهیم. این در حالی است که در ساعات اوج مصرف برق این میزان نیاز باید تامین شود و این رقم از ۲۲ هزار مگاوات به ۲۸ هزار مگاوات می‌رسد.

حنتوش تصریح کرد: اگر مقایسه‎ای بین اساس سرانه و مصرف هر فرد در دو کشور ایران و عراق داشته باشیم، شهروندان عراقی ۶ برابر مردم ایران برق مصرف می‌کنند و این موضوع به دلیل درجه حرارت بالای کشور عراق است. وزارت برق جمهوری عراق در این رابطه و تفاوت‌هایی که بین میزان مصرف انرژی در تهران و بغداد وجود دارد مقایسه‌ای را با وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران انجام داده است.

وزیر برق جمهوری عراق یادآور شد: هم‌اکنون شرکت‌های ایرانی در عراق در همه زمینه‌ها از جمله تامین و راه‌اندازی نیروگاه‌ها در حال فعالیت هستند.

او با بیان اینکه شاید لازم نباشد که تفاهم‌نامه جدیدی را امضا کنیم، گفت: همانطور که می‌دانید تفاهم‌نامه الزام آور نیست، ولی قرارداد‌ها الزام آور است که این قرارداد‌ها بین شرکت‌های ایرانی و جمهوری عراق در حال انجام است.
به گفته حنتوش، هم اکنون شرکت‌های ایرانی در نیروگاه‌های عراق در حال فعالیت هستند و همکاری‌های گسترده‌ای در این زمینه بین دو کشور وجود دارد.

وزیر برق جمهوری عراق گفت: تامین انرژی از سوی ایران هم‌اکنون به صورت مستمر ادامه دارد. مشکلی که ما داشتیم در زمینه تامین سوخت نیروگاه‌ها است. البته در این سفر در رابطه با این موضوع و روش‌های پرداخت به توافقات خوبی رسیدیم.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲.۵۹°    ۲۵.۹۹°