نگهداری 120 نسخه خطی قرآن در کتابخانه آستان قدس رضوی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:46 - سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۵۹۱۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۸
کتابخانه آستان قدس رضوی با ۱۲۰نسخه خطی قرآن کریم و جزوات قرآن از جنس پوست، صاحب بیشترین قرآن‌های پوستی در جهان است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
کارشناس ارزشیابی و ثبت نسخ خطی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با اشاره به نگهداری ۲۲هزار نسخه قرآن و جزوه قرآنی در مرکز نسخ خطی کتابخانۀ آستان قدس رضوی از دوران صدر اسلام تا کنون اظهار کرد: حدود ۱۲۰نسخه از قرآن‌ها و جزوات قرآنی این مرکز بر روی پوست کتابت شده که این بیشترین تعداد قرآن پوستی در جهان است.

سیدرضا صداقت‌حسینی با اشاره به وجود نسخ قرآنی نفیس و کمیاب، در این مجموعه بخش گسترده‌ای از این نسخ را وقفی دانست و افزود: قرآن‌های منسوب به دست‌خط ائمه معصومین (ع) همانند قرآن‌های منسوب به دست‌خط مبارک امام علی (ع)، امام حسن (ع)، امام حسین (ع)، امام سجاد (ع)، امام موسی کاظم (ع) و امام رضا (ع) از شاخص‌ترین این نفایس است.

وی از جزوات قرآنی وقفی ابن سیمجور در شمار دیگر نفایس خطی مکتوب بر روی پوست نام برد و خاطرنشان کرد: این مصحف شریف به شمارۀ ثبت ۱۱۲۲۳ که به خط کوفی ۱۳سطری در سال ۳۶۳هجری توسط ابن سیمجور کتابت شده از سوره مبارکه آل عمران آغاز و به سوره مبارکه مائده ختم می‌شود.

وی همچنین به دیگر جزوه وقفی ابن سیمجور اشاره کرد و گفت: این جزوه قرآنی به خط کوفی ۱۳سطری در سال۳۸۳ کتابت شده و از سوره مبارکه حمد آغاز و به سوره آل عمران ختم می‌شود که به شمارۀ ۱۱۲۲۴ در گنجینۀ رضوی به ثبت رسیده است.

صداقت‌حسینی در پایان بیان کرد: کتابخانه آستان قدس رضوی با وجود قرآن‌های بسیار نفیس و کهن منسوب به دست‌خط ائمه اطهار (ع) و جزوات کشواد بن املاس، ابن‌سیمجور، ابن‌کثیر، راوندی، یاقوت، طباخ، بایسنقر، علیرضا عباسی و... به یکی از غنی‌ترین و بزرگ‌ترین کتابخانه‌های ایران و جهان اسلام و مکانی برای پژوهش و تحقیق اندیشمندان و قرآن‌پژوهان تبدیل شده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°