خبر تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا تائید نمی‌شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:32 - چهارشنبه 22 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۵۹۴۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: خبر‌های منتشر شده در خصوص تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا از سوی منابع آگاه تایید نمی‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای سعید خطیب زاده در نشست خبری با خبرنگاران و در تشریح مهمترین مسائل دستگاه دیپلماسی کشور؛ در خصوص خبر‌های منتشر شده برای تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا افزود: موضوع زندانیان یک موضوع انسانی و همواره در دستور کار جمهوری اسلامی ایران بوده است؛ جدا از تمامی گفتگو‌ها و مسیر‌های دیگری در حوزه برجام، این موضوع پیگیری شده و همیشه طرح‌ها و ایده‌هایی مطرح بوده و همچنان در دست پیگیری است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره خبر‌های منتشره مبنی بر آزاد سازی ۷ میلیارد دلار از منابع مالی جمهوری اسلامی ایران در آمریکا گفت: سیاست ما در این خصوص همان سیاستی است که همیشه اعلام شده و همه منابع مالی ما باید به صورت یکجا آزاد شود.
 
 
سفر منطقه‌ای ظریف ارتباطی با گفتگو‌های وین نداشت

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: سفر آقای ظریف وزیر امور خارجه به منطقه خلیج فارس در چارچوب دیپلماسی بود و هیچ ارتباطی به گفتگو‌ها در وین نداشته است.

آقای خطیب زاده در ادامه نشست خبری در خصوص سفر وزیر امور خارجه به منطقه خلیج فارس تصریح کرد: سفر آقای ظریف در چارچوب دیپلماسی رمضانیه بود که احتمال دارد به سایر کشور‌های اسلامی هم سفر کند و سفر‌های ما به کشور‌های همسایه دلیل خاصی نمی‌خواهد و هیچ ارتباطی نیز به گفتگو‌ها در وین نداشته است.

وی افزود: همیشه فکر می‌کردیم و فکر می‌کنیم که با دوستانمان در منطقه در مرحله‌ای هستیم که بتوانیم به ترتیبات فراگیر برسیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت: آنچه که ایالات متحده در زمینه سیاست انجام می‌دهد به خود آن کشور مربوط است و در مورد آن اظهارنظری نمی‌کنیم.

آقای خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا اقدامی برای گفتگو‌های عملی ایران و عربستان صورت گرفته است یا نه؟ گفت: تغییر لحن و تغییر گفتمان قطعا به کاهش تنش‌ها کمک زیادی خواهد کرد و تا موقعی که به تغییر رفتار منتهی نشود، نتیجه عملی جدی نخواهد داشت.

وی افزود: همواره گفتگو‌ها را در هر شکل و هر سطحی با همسایگان خودمان از جمله عربستان داشته ایم و داریم؛ فکر می‌کنیم منطقه و ملت‌های دو کشور نتیجه و ثمره چنین گفتگو‌هایی را خواهند دید که نتیجه آن صلح، ثبات، امنیت، پیشرفت و آرامش بیشتر خواهد بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: تردید دارم که در دو طرف نسبت به این موضوع شکی وجود داشته باشد.
 
 
اجازه نخواهیم داد گفتگو‌های وین فرسایشی شود

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: سیاست قطعی ایران، بازگشت همه جانبه آمریکا به کلیه تعهدات خود ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ است؛ لذا در این خصوص نه عجله‌ای داریم و نه در بازی فرسایشی وارد می‌شویم.

آقای خطیب زاده در ادامه نشست خبری ویدئو کنفرانسی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ما در چه مرحله‌ای از مذاکرات وین هستیم؟ افزود: وزارت امور خارجه بر اساس ماموریتی که نهاد‌های بالادستی تعیین می‌کنند، حرکت می‌کند و مذاکرات وین نیز در همین چارچوب است.

وی تصریح کرد: در وین، هر سه کارگروه کار‌های جدی را انجام داده اند و الان دو متن به صورت اولیه داریم، در قسمت هسته‌ای و رفع تحریم ها، البته زمانی که متون به قسمت نگارش می‌رسد یک مقداری دقت لازم است و ما بر اساس دقت جلو می‌رویم و تعجیل نداریم، اما اجازه هم نخواهیم داد گفتگو‌ها در چارچوب کمیسیون برجام فرسایشی شود.

آقای خطیب زاده افزود: آنچه مهم است اینکه؛ برجام نه یک کلمه بیش و نه یک کلمه کم باید اجرایی شود و این موضوعی است که ما در کمیسیون مشترک برای همه شرکایمان روشن کرده ایم. در هر دو حوزه ما بر این اساس در حال حرکت هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص واکنش وزارت خارجه انگلیس مبنی بر آزادی نازنین زاغری هم گفت: گفتگو‌های حقوقی میان ایران و انگلیس در این زمینه در جریان نیست و قوه قضائیه باید در خصوص این موضوع و پرونده اظهارنظر کند.

وی افزود: آنچه که گفتگو می‌شود در خصوص موضوعاتی است که به روابط دو کشور بر می‌گردد؛ البته دولت انگلیس در موضوعات مختلف نظرات خود را به ما اعلام کرده است و ما نیز پاسخ‌های خیلی روشن و شفافی را داده ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه با تکذیب حضور کشور‌هایی مثل اردن و مصر در مذاکرات بین ایران و عربستان گفت: من اصل خبر شما را تایید نمی‌کنم و هیچ توضیحی در مورد آن وجود ندارد.

آقای خطیب زاده همچنین در خصوص اظهارات مقامات آمریکایی مبنی اینکه راه درازی برای بر بازگشت این کشور به برجام وجود دارد گفت: سیاست قطعی ایران، بازگشت همه جانبه آمریکا به کلیه تعهدات خود ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ با دقت و کلمه به کلمه است؛ لذا در این خصوص نه عجله‌ای داریم و نه در بازی فرسایشی وارد می‌شویم همانگونه که مقام معظم رهبری اشاره کردند.

وی افزود: مهم این است که این بازگشت یک جا، قطعی و با راستی آزمایی است؛ قطعا آنچه که تدوین می‌شود و اقداماتی که برای ایالات متحده نگاشته می‌شود باید دقت داشته باشد.
 
 
تحولات افغانستان را با دقت پیگیری می‌کنیم

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: تحولات افغانستان را با دقت پیگیری و با دیگر کنشگران منطقه‌ای در حال رایزنی هستیم.

آقای سعید خطیب زاده در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران در خصوص تحولات افغانستان و تحرکات جدی تعدادی از کشور‌ها از جمله روسیه و ترکیه در این کشور گفت: تحولاتی که در افغانستان در حال روی دادن است، ما را نگران کرده و بخاطر صلح و ثبات و آینده افغانستان تمامی مساعی خود را بکار بردیم و باز هم بکار می‌بریم تا آینده افغانستان، آینده‌ای با ثبات باشد.

آقای خطیب زاده گفت: هم با دولت افغانستان و هم با گروه‌های دیگر افغانی در ارتباط هستیم و همواره نیز اعلام آمادگی کرده ایم که گفتگو‌های دولت افغانستان با طالبان را تسهیل کنیم.

وی افزود: امیدواریم دولت افغانستان هم ملاحظات جدی را داشته باشد برای اینکه شرایط آتی برای مردم افغانستان همراه با آرامش و ثبات باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اینکه در اجلاس استانبول شرکت می‌کنیم یا خیر موضوعی است که در زمان خود به آن خواهیم پرداخت.

وی در خصوص اهداف و دستاورد‌های سفر‌های منطقه‌ای وزیر امورخارجه هم گفت: ما با هرکدام از کشور‌های حوزه خلیج فارس هم موضوعات دو جانبه متعددی داریم و هم موضوعات منطقه ای؛ در سفر آقای ظریف به کشور قطر تمرکز ویژه‌ای بر ترتیبات فراگیر منطقه‌ای در حوزه خلیج فارس وجود داشت؛ اما در هر کدام از این کشور‌ها ملاقات‌هایی که در سطوح مختلف انجام و موضوعات مختلفی پیگیری شد.

آقای خطیب زاده ادامه داد: گفتگو‌ها در عراق تنها در بغداد نبود بلکه در اقلیم هم با مسئولان و هم اتحادیه گفتگو‌های خوبی انجام شد و در عمان و کویت هم گفتگو‌های دو جانبه منطقه‌ای و بین المللی با تمرکز بر ترتیبات فراگیر در منطقه و طرح صلح هرمز توسط جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: اینکه در ادامه ماه مبارک رمضان از دیپلماسی رمضان استفاده کنیم و کشور‌های دیگر را داشته باشیم منوط به نهایی شدن آنهاست که البته شرایط کرونایی هم مجددا در برخی کشور‌ها تشدید شده است و باید منتظر باشیم و ببینیم.

آقای خطیب زاده همچنین در خصوص پرونده دو شهروند ایرانی که در ترکیه مورد آزار قرار گرفتند گفت: این گزارش‌ها را که از لحظات اولیه دریافت کردیم، هم در تهران و هم در آنکارا در دست پیگیری است و حقوق شهروندان ما از مهمترین نکاتی است که دولت جمهوری اسلامی ایران در تمامی ابعاد همواره پیگیری کرده است.

وی افزود: با دوستانمان در آنکارا در ارتباط هستیم و در سفارت ترکیه در تهران هم گفتگو‌هایی را با وزارت امور خارجه داشته اند، مرزبانان ما نیز همچنان در ارتباط هستند و این موضوع در دست پیگیری است و امیدوارم ابعاد این داستان زودتر روشن شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°